ورود ۲۰۰۰ میلیارد تومانی صندوق توسعه به بورس

معاون سرمایه گذاری داخلی صندوق توسعه ملی از ورود این صندوق به بازار سرمایه و خرید حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان سهام شرکت های مختلف خبر داد.

محمدجواد دانش در نشست خبری امروز (چهارشنبه) اعضای هیئت عامل و معاونان صندوق توسعه ملی به مناسبت سالگرد تاسیس این مجموعه اظهار کرد: بخشی از منابع صندوق توسعه ملی بر اساس قرارداد امضا شده با صندوق تثبیت بازار سرمایه وارد بورس شده است که البته صاحب سهامی که در صندوق تثبیت نیستیم البته اشکالات شکلی در این قرارداد بود که تصحیح شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا، مبنی بر اینکه آیا صندوق توسعه ملی را به بازار سرمایه ورود پیدا کرده است یا خیر و چه میزان سهام خریداری شده است؟ گفت: صندوق توسعه ملی ایران مانند دیگر صندوق‌های ثروت در دنیا وارد بازار بورس شده است.

دانش افزود: تاکنون کمتر از ۲۰۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق را وارد بازار سرمایه کردیم که عمدتاً سهام هایی که تولیداتشان بر پایه کامودیتی است خریداری کرده‌ایم. گرچه به عنوان نمونه صندوق نروژ یک درصد از سهم های خوب بازار سرمایه اش را خریداری کرده است اما ما نمی خواهیم مدیریت شرکت های بورسی را از طریق خرید سهام به دست بگیریم و تاکنون سهام کمتر از ۱۰ شرکت را خریدیم.

معاون سرمایه‌گذاری داخلی صندوق توسعه ملی ادامه داد: آی پی اس سرمایه‌گذاری داخلی صندوق بیش از ۹۰ درصد در حوزه انرژی است و این صندوق فقط در حوزه انرژی و معدن سرمایه گذاری کرده است، چراکه هر قدر در صنایع بالادستی نفت و گاز سرمایه گذاری کنیم حدود ۴۲ درصد درآمد اش به صندوق توسعه ملی می رسد و بر همین اساس در فرآیندی ۱۰ ساله علاقه مند هستیم تا ۸۰ میلیارد دلار در میادین نفت و گاز سرمایه گذاری کنیم و این حوزه را توسعه دهیم.

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.