میزان تراکنش‌های غیرنقدی در روستاها

مدیرعامل پست بانک با اشاره به اینکه اقتصاد روستا نیاز به تامین مالی دارد، تاکید کرد که این بانک با حضور در بیش از ۶ هزار باجه روستایی این وظیفه را انجام می‌دهد.

«بهزاد شیری» مدیرعامل پست بانک ایران درباره عملکرد این بانک در حوزه روستاها اشاره کرد و گفت: از ۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار جمعیت روستایی، ۱۲ میلیون ۴۰۰ هزار حساب بانکی روستایی در پست بانک وجود دارد که در حدود ۶۰ درصد جمعیت روستایی را پوشش می‌دهد و ۲ میلیون از این تعداد حساب در یک سال گذشته دولت سیزدهم در روستاها گشایش یافته است که از این تعداد جمعیت روستایی بیش از ۸ و نیم میلیون نفر به صورت مستقیم از بیش از ۶ هزار باجه پست بانک در روستاها سرویس می‌گیرند.

وی با اشاره به اولویت دولت سیزدهم برای توسعه اقتصاد روستا، افزود: اقتصاد روستایی نیاز به تامین مالی نیز دارد که این کار از طریق پست بانک در مناطق روستایی انجام می‌شود.

فعالیت ۶ هزار باجه روستایی پست بانک

شیری با اشاره به اینکه در ۶ هزار باجه روستایی، ۳ هزار خودپرداز وجود دارد که از این تعداد خودپرداز نیز ۱۲۵۰، خودپرداز امانی وزارت ارتباطات است، تصریح کرد: از همین رو از ۶ هزار باجه پست بانک در روستاها، ۲ هزار باجه گواهی فعالیت خود را از بانک مرکزی دریافت کرده‌اند و مجوز هزار باجه دیگر نیز به‌زودی صادر می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه مدارک هزار باجه دیگر نیز در حال بررسی مستندات هستند و ۲ هزار باجه نیز در انتظار بازگشایی سامانه مرتبط برای بارگذاری مدارک است، ادامه داد: در واقع همان کاری که برای یک باجه در دورافتاده‌ترین مناطق سیستان و بلوچستان انجام می‌شود همان فرآیند نیز برای شعبه‌ای در تهران باید انجام شود.

مدیرعامل پست بانک از مشغول به کار بودن ۹ هزار نفر در باجه‌های پست بانک در روستاهای کشور به صورت بخش خصوصی خبر داد و اظهار کرد: نیمی از این تعداد بانوان هستند که در مناطق کمتر برخوردار و روستایی کشور در باجه‌های پست بانک عملکرد مناسبی دارند.

شیری به مشکلات مربوط به زیرساخت‌های ارتباطی برخی از خودپردازها در مناطق کمتر برخوردار اشاره کرد و گفت: پشتیبانی، نظارت و پول رسانی به باجه‌ها و تعمیر و نگهداری خودپردازها از مسائلی است که در فعالیت پست بانک در روستاها با مشکلات بسیاری همراه است که با دستور وزیر ارتباطات و حضور تیم فنی سازمان تنظیم مقررات تا حدود بسیاری مرتفع شد.

میزان تراکنش‌های غیرنقدی در روستاها 

مدیرعامل پست بانک ایران با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد تراکنش‌ها در روستاها غیرنقدی بوده است، خاطرنشان کرد: بر همین اساس از سال گذشته تجهیز باجه‌های پست بانک را به دستگاه Cashless (دستگاهی مانند خودپرداز که فقط پرداخت نقدی ندارد) با هزینه بسیار کمتر از خودپرداز آغاز شده که در دولت سیزدهم، ۱۱۲ از این دستگاه در باجه‌های روستایی مستقر شده که این تعداد در حال افزایش است.

وی یکی دیگر از اقدامات انجام شده برای ارائه سرویس بهتر به روستاییان را تجهیزات باجه‌های پست بانک به دستگاه صدور کارت بانکی اعلام کرد و افزود: با تمام مکانیزم‌های امنیتی به ۲۳۰۰ باجه روستایی دستگاه صدور کارت بانکی تحویل داده شده که در همان روستا کارت بانکی مشتریان بانک صادر می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.