ترکیه و روسیه سیستم پرداخت جدید ایجاد می‌کنند

سفیر روسیه در ترکیه طی اظهاراتی اعلام کرد که مسکو و آنکارا در حال کار روی جایگزین کردن سیستم پرداخت روسی "میر" هستند.

الکسی یرخوف، سفیر روسیه در ترکیه روز پنجشنبه طی اظهاراتی اعلام کرد که مسکو و آنکارا در حال کار روی جایگزین کردن سیستم پرداخت روسی “میر” هستند.

این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که آمریکا ترکیه را به دلیل ارائه خدمات به کارت‌های روسی “میر” تهدید به تحریم کرده بود.

کارت‌های میر در سال 2014 توسط بانک مرکزی روسیه به عنوان جایگزین داخلی ویزا و مسترکارت و پس از اعمال دور اول تحریم ها علیه مسکو ایجاد شد و استفاده از آن توسعه یافت.

کارت های میر در ترکیه، ویتنام، ارمنستان، کره جنوبی، ازبکستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، اوستیای جنوبی و آبخازیا قابل استفاده بودند.

پنج بانک ترکیه‌ای شبکه پرداخت میر را در اوایل اوت 2022 به کار گرفتند که به گردشگران روسی امکان پرداخت برای خرید در این کشور را می داد.

اما سال گذشته میلادی، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا (OFAC) با اشاره به “خطر تسهیل تلاش‌های روسیه برای دور زدن تحریم‌ها” اعلام کرد که آماده است تحریم‌هایی را علیه هر مؤسسه مالی خارج از روسیه که از سیستم پرداخت میر استفاده می‌کند، اعمال کند.

در پاسخ به تهدید آمریکا، بانک‌های ترکیه استفاده از این سیستم پرداخت روسی را متوقف کردند و پس از آن بانک‌های قزاقستان و ویتنام اقدام مشابهی انجام دادند.

سفیر روسیه تأیید کرد که “کار (روی پیدا کردن جایگزینی برای میر) در حال انجام است، اما برای اعلام نتایج خیلی زود است” و افزود که کشورها باید چشم‌انداز فصل گردشگری آینده را ارزیابی کنند.

پیش از این، الکسی یگارمین، رئیس شورای تجاری روسیه و ترکیه فاش کرده بود که یک سیستم پرداخت جایگزین ممکن است تا تابستان ایجاد شود.

منبع تسنیم
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.