لطفا «گوگلی» رفتار کن!

کارمندان گوگل، مدیر عامل این شرکت را برای عرضه زودهنگام ربات هوش مصنوعی گفتگوگر مخصوص خود موسوم به بارد(Bard) مورد انتقاد قرار داده‌اند و آن را به دور از فرهنگ گوگل می‌دانند.

کارمندان گوگل از آنچه «راه اندازی زودهنگام» ربات هوش مصنوعی گفتگوگر «بارد»(Bard) به عنوان یک رقیب برای ربات پر سر و صدای ChatGPT معرفی شده است، ابراز نارضایتی کرده‌اند.

بر اساس پست‌ها و میم‌های به اشتراک‌گذاشته شده در انجمن داخلی کارمندان گوگول به نام Memegen، کارکنان این شرکت احساس می‌کنند که گوگل چت‌بات خود را به شیوه‌ای عجولانه، نادرست و اصطلاحا «غیر گوگلی» عرضه کرده است.

یکی از این انتقادهای طنزآمیز که در فضای مجازی با عنوان میم‌(meme) شناخته می‌شود، با تصویری غم‌انگیز از ساندار پیچای مدیر عامل گوگل منتشر شده که همراه آن نوشته شده «ساندار عزیز، راه‌اندازی بارد عجولانه، سَنبَل‌کاری و کوته‌نظرانه بود.

کارمندان گوگل همچنین با اکثریت قاطع به این نظر رای دادند که می‌گوید «لطفاً به چشم انداز بلندمدت بازگرد.»

کارکنان گوگل در محل کار خود نیز ناامیدی خود را از مدیرعامل خود در این مورد ابراز کرده‌اند و او را به شدت مورد انتقاد قرار دادند.

راه‌اندازی زودهنگام و موج انتقادات

واکنش‌های کارکنان گوگل به راه‌اندازی Bard AI جالب توجه است، زیرا پیش از رویداد مایکروسافت که نشان می‌داد موتور جستجوی Bing چگونه به زودی با فناوری ChatGPT  کار می‌کند، رخ داد.

گزارش خبری پایگاه CNBC که ادعا می‌کند به پست‌های اشتراک‌گذاری شده داخلی کارکنان گوگل دسترسی دارد، نوشته است: در حالی که برخی فکر می‌کردند این ارائه بدون تشریفات و بدون زرق و برق بود، برخی دیگر حتی از آن آگاه نبودند.

زمانی که اولین تبلیغ ربات «بارد» شامل توصیف غیردقیقی از یک تلسکوپ منتشر شد، آنها بیشتر خشمگین شدند.

این انتقادات به دنبال فراخوان پیچای از کارکنان برای تمرکز بیشتر و اجرای آرمان‌های گوگلی جاه طلبانه، سخت‌کوشی، احترام و کار گروهی به راه افتاده است.

کارکنان گوگل در مجموع بر این باورند که راه‌اندازی شتاب‌زده ربات گفتگوگر «بارد» و موج تعدیل‌های اخیر با ایده‌آل‌های گوگل و پیچای در تضاد هستند.

گفتنی است که واکنش گوگل به رویداد مایکروسافت و نگرانی در مورد تهدید احتمالی ChatGPT برای کسب و کار اصلی جستجوی گوگل باعث شده است که سهام شرکت مادر گوگل(الفبت) در این هفته بیش از ۹ درصد کاهش یابد.

گوگل در تقابل با هوش مصنوعی

گوگل به دلیل اولین اشتباه بارد، ۱۰۰ میلیارد ضرر کرد.

به گفته برخی از کارکنان گوگل، عرضه عجولانه بارد موجب نگرانی آنها شده است. نگرانی‌ها در مورد جایگاه گوگل در زمینه هوش مصنوعی مدت‌هاست که وجود داشته است. چنانکه گفته می‌شود کارکنان در جریان یک جلسه سراسری در ماه دسامبر، یعنی همان زمانی که ChatGPT در حال محبوب شدن بود، در مورد قابلیت رقابت این شرکت در هوش مصنوعی مورد پرس و جو قرار گرفته‌اند.

گزارش CNBC خاطرنشان می‌کند که مدیران گوگل با هشدار واکنش نشان داده‌اند که اگر این شرکت، فناوری ربات هوش مصنوعی خود را خیلی سریع عرضه کند که دور از ایده‌آل است، ممکن است شهرت شرکت آسیب ببیند.

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.