ایران‌چک ۲۰۰هزارتومانی به بازار می‌آید+عکس و ویژگی امنیتی

بانک مرکزی به‌تازگی ایران‌چک‌های ۲۰۰هزارتومانی با طرح سد کارون را منتشر کرده است.

بانک مرکزی ایران‌چک 200هزارتومانی را برای اولین بار راهی بازار خواهد کرد.

پیش از این بانک مرکزی ایران‌چک‌های 50 و 100 هزار تومانی را در چند طرح مختلف منتشر و وارد بازار کرده بود.

ایران‌چک 200هزارتومانی که تاریخ انتشار آن 20 اسفند 1401 است با طرح سد کارون و رنگ آبی وارد بازار می‌شود، ابعاد این ایران‌چک‌ها 160x75mm است.

ویژگی‌های امنیتی ایران‌چک‌های 200هزارتومانی

در ادامه ویژگی‌های امنیتی ایران‌چک‌های 200هزارتومانی را مشاهده می‌کنید؛

 1 ـ نخ امنیتی پنجرهای هولوگرافیک
این نخ دارای پوشش ویژه‌ای است که مقابل نور و با تغییر زاویه دید، به‌صورت هفت‌رنگ دیده می‌شود، همچنین به‌روی آن عدد 2،000,000 به‌صورت لاتین درج شده است.
 2 ـ نخ امنیتی پنهان
نخ امنیتی پلی‌استر فلورسنتی به‌همراه عبارت «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران»، زیر نور ماوراءبنفش در سه رنگ قرمز، آبی و سبز نمایان می‌شود.
3 ـ چاپ برجسته
این نوع چاپ با انگشتان دست به‌سهولت قابل لمس و شناسایی می‌باشد. تصویر اصلی روی ایران‌چک، عبارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ارزش اسمی ایران‌چک به این روش چاپ شده‌اند.
 4 ـ واترمارک
تصویر سه‌بعدی پرتره حکیم ابوالقاسم فردوسی به‌شکل مخفی در خمیره کاغذ قرار گرفته است و مقابل نور به‌راحتی قابل رؤیت می‌باشد.
 5 ـ تصویر مکمل
قسمتی از عدد 2،000،000 رو و قسمتی دیگر از آن پشت اسکناس چاپ شده که مقابل نور همدیگر را تکمیل می‌کند و این عدد را به‌صورت کامل نمایان می‌سازد.
 6 ـ مرکب حرارتی
رنگ به‌کار گرفته‌شده در چاپ آرم بانک مرکزی به‌گونه‌ای است که با لمس انگشتان دست و افزایش گرما، ناپدید و پس از سرد شدن مجدداً ظاهر می‌شود.
 7 ـ الیاف فلورسنتی نامرئی
در فرایند ساخت کاغذ ایران‌چک از الیاف فلورسنت نامرئی استفاده شده است که زیر نور ماوراءبنفش، در رنگ‌های مختلف قابل مشاهده می‌باشد.
 8 ـ شماره سریال
چاپ شماره سریال‌ها با استفاده از مرکب قرمز و مشکی فلورسنت انجام شده و تحت تابش نور ماوراءبنفش به طلایی مایل به زرد و سبز تغییر طیف می‌دهند.
 9 ـ چاپ با مرکب فلورسنت
مرکب فلورسنت نوعی مرکب است که در چاپ افست بخش‌هایی از زمینه  به‌کار رفته است، این مرکب با تابش نور ماوراءبنفش، بازتاب نور شدید دارد و به رنگ سبز فسفری تغییر می‌کند.
 10 ـ ریزنوشته (میکروپرینت)
نوشته‌های بسیار ریزی که با ابزار بزرگ‌نمایی قابل رؤیت هستند و تنها دستگاه‌های چاپ امنیتی قادر به چاپ آنها هستند.
 11 ـ طراحی خطی سه‌بعدی (مدالین)
نوع ویژه‌ای از طراحی امنیتی است که در آن نقوش به‌صورت برجسته به‌نظر می‌آیند.
منبع تسنیم
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.