بنیان‌گذار OpenAI به دنبال عنبیه چشم شما برای رمرارز است!

سم آلتمن هم‌بنیان‌گذار OpenAI و مدیر عامل ChatGPT به دنبال تشویق افراد برای ارائه اسکن عنبیه و تقویت رمزارز جدید خود موسوم به Worldcoin است که نگرانی‌هایی را برانگیخته است.

 ابتدا رمز عبور متنی آمد، سپس روش‌های احراز هویت با اثر انگشت و سپس تشخیص صدا آمد. هر کدام به تدریج توسط توده مردم پذیرفته شدند. اما سم آلتمن(Sam Altman) هم‌بنیان‌گذار شرکت محبوب OpenAI می‌گوید اسکن عنبیه چشم بهترین راه است.

این روزها با توسعه مدل‌های مختلف هوش مصنوعی تردید فراوانی در مورد اینکه آیا طرف مقابل یک انسان واقعی است یا با یک شبکه عصبی مواجه هستیم، به وجود آمده است و مهم است که بدانیم آیا کسی همان که ادعا می‌کند هست یا خیر.

اکنون سم آلتمن یکی از بنیان‌گذاران شرکت توسعه هوش مصنوعی OpenAI و مدیر عامل چت‌بات مشهور ChatGPT با بینش گسترده خود در مورد هوش مصنوعی، از جهانیان می‌خواهد تا در شرکت جدید او موسوم به Worldcoin ثبت‌نام کنند.

این شرکت که در سال ۲۰۲۰ تأسیس شده است، هفته گذشته برنامه تأیید اعتبار جهانی مورد انتظار خود را آغاز کرد و فهرست انتظار توسعه دهندگان علاقه‌مند را برای گنجاندن شناسه احراز هویت جهانی(World ID) در برنامه‌های خود باز کرد.

اساسا World ID به تأیید هویت با تأیید شماره تلفن یا از طریق «گوی»(The Orb) کمک می‌کند. اما گوی چیست؟ گوی در واقع یک دستگاه اسکن عنبیه غول پیکر شبیه به کره چشم است که با باتری کار می‌کند و در اختیار اپراتورهای شرکت Worldcoin است.

گوی به عنبیه شما نگاه می‌کند، سپس اسکن عنبیه را روی دستگاه پردازش می‌کند و یک عدد هش(hash) یا شناسه اختصاصی و منحصر به فرد را که نشان دهنده بافت عنبیه شما است، تولید می‌کند. سپس اسکن عنبیه از گوی حذف می‌شود. در نهایت، این کد شناسه می‌تواند برای اثبات هویت کاربر از طریق برنامه Worldcoin آن هم به صورت ناشناس استفاده شود.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی شرکت Worldcoin، دستگاه گوی در حال حاضر در کشورهای آرژانتین، شیلی، هند، کنیا، پرتغال و اسپانیا در دسترس است.

اگرچه سرمایه‌گذاران از این فرصت برای همکاری با آلتمن استفاده کرده‌اند، اما استقبال از آن در میان توده مردم چندان مطلوب نبوده است.

طبق گزارش‌ها، این شرکت با وعده پاداش به صورت ارز دیجیتال گرفته تا هدیه دادن ایرپاد سعی در جلب رضایت مردم برای اسکن عنبیه چشم داشته است.

بدین ترتیب، Worldcoin شروع به ارائه ۲۵ توکن Worldcoin به هر کاربر جدید کرده است تا بتواند کاربران بیشتری را جذب کند. این توکن‌ها در حال حاضر ارزش چندانی ندارند و در دسترس مردم و ساکنان ایالات متحده نیستند، اما این امر باعث نمی‌شود که کاربران رویای افزایش ارزش آن به صورت مشابه با سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم را در سر نپرورانند.

اگرچه Worldcoin ادعا می‌کند که داده‌های بیومتریک را ذخیره نمی‌کند، اما به نظر نمی‌رسد کارشناسان حفظ حریم خصوصی کاملاً متقاعد شده باشند.

ادوارد اسنودن، افشاگر مشهور و مدافع حریم خصوصی در سال ۲۰۲۱ در توییتی نوشت: بدن انسان یک دستگاه تایید بلیت نیست.

هدف Worldcoin تبدیل شدن به یک ارز دیجیتال پرکاربرد جهانی است و قصد دارد در برنامه‌های درآمد پایه جهانی در آینده نقش محوری داشته باشد و اهداف بزرگی را برای خود تعیین کرده است.

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.