چرا ربع سکه مرکز مبادله‌ در صرافی‌ها نیست؟

با وجود گذشت چهار روز از نخستین روز حراج ربع سکه در مرکز مبادله، بسیاری از صرافی‌ها ربع سکه به نرخ مرکز مبادله را خریداری نکردند که معاون مرکز مبادله ایران دلیل آن را تکمیل نشدن مدارک مورد نیاز صرافی‌ها برای مشارکت در این حراج‌ها دانست.

از سه شنبه هفته گذشته (۱۵ فروردین ماه) نخستین حراج ربع سکه در مرکز مبادله انجام شد و میانگین قیمت کشف شده در این مرکز به حدود ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید، اما سوالی که از سوی مخاطبان ایسنا مطرح شده این است که با وجود گذشت چند روز از این حراج چرا صرافی‌ها ربع سکه را به این قیمت نمی‌فروشند و اساسا چرا خرید چندانی صورت نگرفته است؟ و ربع سکه عمدتا به نرخ آزاد در بازار و حدود ۱۲ میلیون تومان، عرضه می‌شود؟

مسعود توکلی – معاون بازار مرکز مبادله ایران- در گفت‌وگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: مقدماتی برای مشارکت صرافی‌ها در حراج‌های ربع سکه وجود دارد که باید انجام شود اما بسیاری از آن‌ها این مراحل را هنوز طی نکرده‌اند.

وی افزود: یکی از مهمترین کارهایی که در این زمینه صرافی‌ها باید انجام دهند این است که باید نماینده خود را با وکالت نامه رسمی و محضری به بانک مرکزی و مرکز مبادله معرفی کنند تا بتوانند سکه‌های خریداری شده را از خزانه بانک مرکزی تحویل بگیرند.   این درحالی است که بسیاری از صرافی‌ها هنوز این کار را انجام نداده‌اند. بنابراین علت اینکه مردم به سختی می‌توانند یا نمی‌توانند ربع سکه را در صرافی‌ها به نرخ مرکز مبادله پیدا کنند، همین است.

معاون مرکز مبادله ایران اعلام کرد: در روزهای اخیر سرعت تحویل و تکمیل مدارک مذکور از سوی صرافی‌ها رشد قابل توجهی داشته است و پیش‌بینی می‌شود در روزهای آتی این فرآیند کامل شود و شاهد مشارکت گسترده‌تری در معاملات ربع سکه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران باشیم.

منبع ایسنا
1 نظر
  1. صدیقه غفاری می گوید

    ممنون از خبرنگار
    دقیقا چندین روز سرکار بودم اول خبر رو دیدم خوشحال شدم بعد کل اینترنت رو زیرو رو گردم تا مراکز زیر نظر مرکز مبادلات تهران رو پیدا کردم با بیشتر از ۲۰ جا تماس گرفتم خیلی ها اصلا جواب ندادن ۳تاشون جواب دادن گفتن چیزی به ما اعلام نشده تا اینکه به یکی شون که نزدیک بود به منزل مراجعه کردم گفتن به ما چیزی اعلام نشده…
    خلاصه خبر کذب رو پخش کردن که مثلا قیمت ها کاهش پیدا کته کم نشد که بیشترم شد.
    قطعا اگر سکه ای بوده خودشون هاپولی کردن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.