گسترش فناوری 5G در سراسر جهان

شبکه‌های نسل پنجم (5G) با ادامه گسترش این فناوری در سراسر جهان، اکنون به بخشی از زندگی روزمره در اکثر اقتصاد‌های بزرگ جهان تبدیل شده‌اند.

گزارش شرکت ویاوی (Viavi) نشان می‌دهد شبکه‌های نسل پنجم در ۴۷ اقتصاد از ۷۰ اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی، فعال هستند و این شامل ۲۴۹۷ شهر در سراسر جهان با شبکه‌های ۵G تجاری است که در ۹۲ کشور گسترش پیدا کرده‌اند.

۱۸ کشور شامل هند، مکزیک، آنگولا، اتیوپی و گواتمالا راه اندازی اولیه شبکه نسل پنجم را در سال ۲۰۲۲ اعلام کردند و ۳۲ کشور تصمیم خود برای ساخت شبکه‌های ۵G را اعلام کردند؛ در حالی که ۲۳ کشور دیگر تست پیش تجاری شبکه نسل پنجم را انجام می‌دهند. تنها ۴۸ کشور که اکثر آن‌ها کشور‌های جزیره‌ای کوچک هستند، هنوز برنامه‌های خود برای راه اندازی شبکه‌های نسل پنجم را اعلام نکرده‌اند.

بعلاوه، در حال حاضر ۴۵ شبکه نسل پنجم مستقل در ۴۵ کشور مختلف فعالیت می‌کند.

آمریکا با ۵۰۳ شهری که اکنون شبکه‌های نسل پنجم را عرضه می‌کنند و ۶۹ درصد در مقایسه با ماه مه سال ۲۰۲۲ افزایش داشته‌اند، از چین سبقت گرفته و در رتبه اول برای شهر‌هایی که شبکه نسل پنجم فعال دارند قرار گرفته است. آمار چین نسبت به ژوئن سال ۲۰۲۱ ثابت بوده و ۳۵۶ شهر این کشور، شبکه نسل پنجم دارند، با این حال چین در آمار‌های مهم دیگر از جمله سرعت داده، مشترکان نسل پنجم و استقرار بیس استیشن، همچنان از آمریکا جلوتر است.

حدود نیمی از موارد اعلام شده استفاده خصوصی از ۵G معادل ۴۴ درصد در بخش تولید و پس از آن، در لجستیک، آموزش، حمل و نقل، ورزش، نیروگاه‌ها و معدنکاری بوده است. این آمار نشان می‌دهد که استفاده از شبکه نسل پنجم خصوصی با پرداختن شرکت‌ها به مشکلات اتصال، به صورت عملی انجام می‌شود.

منبع باشگاه خبرنگاران
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.