چند حساب بانکی تجاری سازی شد؟/عدم اتصال ۱۵ بانک به سامانه

مدیر اداره مهندسی نرم افزار بانک مرکزی با تأکید بر اینکه از دی ماه ۱۴۰۱ تاکنون ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار حساب تجاری‌سازی شده است، بر لزوم تسریع در پیوستن ۱۵ بانک باقی مانده به سامانه تفکیک حساب‌های تجاری از غیرتجاری تأکید کرد.

حسن میرزاپور مدیر اداره مهندسی نرم افزار بانک مرکزی با بیان اینکه تفکیک حساب های تجاری از غیرتجاری از دی ماه 1401 با همکاری سازمان امور مالیاتی عملیاتی سازی شده است، تصریح کرد: طی مدت چهار ماه، 12 میلیون و 300 هزار حساب تجاری‌سازی شده است که از این تعداد سهم افراد حقوقی دو میلیون و 300 هزار حساب و سهم افراد حقیقی 10 میلیون حساب است.

وی در توضیح فرایند انجام و پیاده سازی این پروژه گفت: سازمان امور مالیاتی پس از انجام بررسی های لازم، پرونده مالیاتی برای یک حساب تشکیل می‌دهد و این موضوع را به صورت سیستمی به بانک مرکزی اعلام می‌کند و بلافاصله بانک مرکزی نیز این حساب را بانک مربوطه اعلام می کند و بانک نیز ملزم است آن حساب را به عنوان حسابی تجاری در نظر گیرد و الزامات مرتبط با حساب تجاری را بر روی آن اعمال کند.

مقام مسئول بانک مرکزی با بیان اینکه برای حساب های تجاری مشوق هایی در شبکه بانکی در نظر گرفته شده، گفت: از جمله این موارد می توان به تسهیل در صدور دسته چک، افزایش سقف برداشت از حساب و تحفیف کارمزدهای برخی خدمات بانکی اشاره کرد.

میرزاپور خاطرنشان کرد: متأسفانه 15 بانک هنوز به این سیستم نپیوستند و ما در حال پیگیری های لازم هستیم تا این تعداد از بانکها به سامانه تفکیک حساب های تجاری از غیرتجاری بپیوندند؛ چراکه به واسطه نپیوستن این تعداد بانکها مشکلاتی در امور مالیاتی حساب های تجاری ایجاد شده است. لذا امیدواریم با تسریع این 15 بانک در پیوستن به سامانه تفکیک حساب‌های تجاری از غیرتجاری، بتوانیم کل شبکه بانکی را در پروژه تفکیک حساب های تجاری از غیرتجاری داشته باشیم.

منبع تسنیم
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.