چالش‌های بانک صادرات در ارائه خدمت چک دیجیتال

بانک صادرات ایران در تاریخ 21‏/08‏/1401 موفق به بهره برداری از سامانه چکاد با نام تجاری «چکنو» بر اساس الزامات مقرر در تبصره ذیل ماده (1) قانون «اصلاح قانون صدور چک» شد.

بانک صادرات ایران با صرف هزینه‌های زیرساختی به منظور فرهنگ‌سازی و تعمیق ضریب نفوذ محصول در بازار، فعالیت گسترده‌ای در ترغیب و تشویق کسب و کارهایی که آمادگی پذیرش و بهره مندی از سرویس مذکور را دارند، نموده و با استقبال مطلوب و روبه رشدی از سوی عموم مشتریان مواجه شده که با بررسی بازخوردهای واصله، ارتقا و بهینه‌سازی آن نیز به طور مستمر در حال انجام است.

 

تلاش‌های صورت گرفته در بانک صادرات ایران به عنوان بانک پیشرو در عملیاتی کردن چک دیجیتال از زمان بهره‌برداری در دی ماه سال گذشته تاکنون منجر به صدور 130 هزار برگ چک دیجیتال توسط مشتریان شده و تعداد 28 هزار و 232 برگ از آن کارسازی شده و بیش از 667 میلیارد و 753 میلیون ریال از نقل و انتقال‌های خرد مردمی به واسط اعتماد به نخستین چک دیجیتال بانک صادرات ایران بدون نیاز به چک کاغذی با موفقیت انجام شده است.

 

با توجه به فراهم آوردن زیرساخت ها و الزامات موردنیاز از سوی بانک مرکزی امید است سایر بانک‌ها نیز با تلاش مضاعف ضمن تسریع در پیاده سازی محصول چک دیجیتال از طریق سامانه چکاد، موجبات گسترش و امکان بهره برداری از آن را در سطح کشور و معاملات تجاری فراهم کنند.

امکان انتقال و عودت در تمامی بانک‌های سطح شبکه و نرم‌افزارهای پرداخت ساز که قابلیت ارتباط و بهره‌مندی از سامانه چکاد و صیاد را دارند، فراهم است.

 

در سنوات گذشته نیز فراهم شدن زیرساخت‌های کارت در حوزه‌های صادرکنندگی و پذیرندگی از سوی هر یک از بانک‌ها، موجب گسترش شبکه شتاب در شبکه بانکی شد و تداوم این همکاری و هم‌افزایی می‌تواند نقش مهمی در توسعه فراگیر و فرهنگ‌سازی چک دیجیتال در نظام بانکی باشد.

 

بر اساس تکالیف بانک مرکزی به سایر بانک‌ها برای پیوستن به سمانه چکاد، پذیرش و کارسازی چک دیجتال صادرشده توسط بانک صادرات ایران توسط سایر بانک‌ها همچنان با مقاومت روبرو است و البته عدم امکان بهره‌مندی واستفاده از سرویس امضای دیجیتال و نرم‌افزار هامون، برای  دارندگان تلفن‌های همراه با سیستم عامل ios در سامانه چکاد، همچنان دستمایه انتقادات و زیر سوال بردن زحمات بانک‌ها از جمله بانک صادرات ایران به عنوان بانک پیشرو در توسعه و فرهنگ‌سازی چک دیجیتال است.

 

مزایای چک دیجیتال

چک نسخه دیجیتالی، مشابه نوع کاغذی خود بوده و در آن داده پیام‌های چک، با امضاء الکترونیکی صادرکننده، اعتبار می‌گیرند. همچنین در صورت درخواست ذینفع، پس از تاریخ سررسید، پاس شدن چک به ‌صورت غیرحضوری(واریز وجه چک به حساب ذینفع) از طریق سامانه همراه بانک صادرات با برداشت از حساب متعهد و واریز به ‌حساب ذینفع امکان پذیر است. پردازش چک امن دیجیتال نیز مشابه چک‌های کاغذی بوده و تمامی اطلاعاتی که مطابق با قانون جدید چک باید بر روی چک‌های کاغذی درج شود، درون سامانه نیز ثبت می‌شود. علاوه بر این، استقرار سامانه مذکور دارای پیامدهای مثبت به شرح ذیل بوده که این موضوع از طریق بهبود تجربه مشتری می‌تواند نقش حائز اهمیتی را در اعتبار و توسعه چک در جامعه به همراه داشته باشد:

 1. سرعت بالا در صدور و پرداخت چک
 2. صرفه جویی در مصرف کاغذ
 3. امنیت بالا و کاهش جرایمی نظیر جعل یا سرقت چک
 4. عدم امکان ویرایش اطلاعات چک پس از صدور
 5. مشخص بودن روند نقل و انتقال چک
 6. کاهش هزینه های مترتب
 7. امکان ارسال درخواست و صدور دسته چک بدون نیاز به مراجعه حضوری
 8. صدور و انتقال چک در هر زمان و مکان
 9. تسهیل و تسریع در روند معاملات تجاری بازرگانان
 10. وصول چک بدون نیاز به مراجعه حضوری
 11. انتقال چک به شخص ثالث بدون نیاز به مراجعه حضوری
 12. امکان ارائه چک دیجیتال با لحاظ تعیین تکلیف شدن 80 درصد از آخرین دسته چک دیجیتال متقاضی(منفک از وضعیت برگه های دسته چک کاغذی قبل)

 

نسخه iOS نرم افزار همراه بانک

کلیه خدمات مرتبط با سرویس‌های چکنو (سامانه چکاد) برای مشتریان حقیقی به عنوان نخستین درگاه نظام بانکی کشور از طریق نسخه 2.4 نرم افزار همراه بانک صادرات(اندروید و iOS) در تاریخ 28‏/09‏/1401 به منظوره بهره برداری عموم مشتریان بانک صادرات ایران از طریق وب سایت بانک به آدرس www.bsi.ir منتشر شد اما از آن جایی که مالکیت امضای دیجیتال نماد در حیطه اختیارات بانک صادرات ایران نیست و از سویی استفاده از سرویس‌های احرازهویت غیرحضوری و امضا دیجیتال، نیازمند ارائه نسخه iOS امضای نماد از سوی واحدهای ذیربط مستقل از این بانک برای بهره‌مندی کلیه بانک‌های سطح شبکه است، به نظر می‌رسد، پیگیری مراتب از سوی نهادهای بالادستی نیز در این خصوص به منظور تسریع در اقدام مثمر‌ثمر خواهد بود. ارائه نسخه iOS امضای نماد تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری صورت خواهد پذیرفت.

از سویی نقد کردن چک دیجیتال در تمامی شعب بانک صادرات برای تمامی افراد(حتی کسانی که در بانک صادرات ایران دارای حساب نمی باشند)نیز فراهم است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.