آپ از گوگل‌پلی حذف شد

شرکت گوگل در ایمیلی به مدیران برنامه آپ اعلام کرده به‌ علت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اقدام به حذف این برنامه از گوگل پلی کرده است. این چندمین پلتفرم ایرانی است که از این فروشگاه اینترنتی حذف شده است.

سال گذشته در اقدامی یک طرفه و بدون اطلاع، شرکت اپل برخی اپلیکیشن‌های ایرانی را از سایت خود حذف کرد؛ پس از آن نیز در آبان ماه فروشگاه اینترنتی گوگل اپلیکیشن‌های ایرانی روبیکا، دیوار، تپسی و دیجی‌کالا را از پلتفرم خود حذف کرد.

حالا شرکت گوگل یک اپلیکیشن ایرانی دیگر را نیز از فروشگاه خود حذف کرده است. گوگل در ایمیلی به شرکت آپ، اعلام کرده به‌علت تحریم‌های آمریکا علیه ایران به این اقدام دست زده است و دسترسی به حساب این اپلیکیشن در گوگل‌پلی امکان‌پذیر نیست.

مدیر ارشد اجرایی آپ در واکنش به این موضوع گفت ضرر این مدل اتفاقات به‌طور کلی سمت کاربران است.آن‌ها  مجبورند اپلیکیشن را از سایر مسیرها دریافت کنند. از طرفی ممکن است برخی کاربران برای دانلود آن را از منابع نامشخص دریافت کنند. این موضوع نیز به‌دلیل حوزه فعالیتی آپ که صنعت فین‌تک و مالی است، خطرات خاص خود را در پی دارد.»

ایجاد محدودیت شرکت‌های خارجی و فروشگاه‌های آنلاین آمریکایی برای اپلیکیشن‌های ایرانی حدودا از سال ۱۳۹۶ آغاز شد. در ایمیلی که به این اپلیکیشن‌ها ارسال شده است، به بند ۱۶.۵ قوانین توسعه‌دهندگان  اشاره شده است که «محصولاتی که روی گوگل‌پلی قرار می‌گیرند ممکن است مشمول قوانین صادرات، تحریم و مقررات ایالات متحده و دیگر حوزه‌های قضایی باشند».

این اقدامات لزوم برنامه‌ریزی متولیان برای تقویت فروشگاه‌های داخلی را بیشتر از قبل نشان می‌دهد؛ چرا که کاربران ایرانی باید بتوانند اپلیکیشن‌ها را از منابع معتبر و قابل اطمینان دانلود کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.