تفکیک حساب‌های شخصی از تجاری تا 2 روز آینده

بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی، تفکیک حساب‌های شخصی از تجاری تا 2 روز آینده انجام می‌شود.

با توجه به اینکه عده‌ای از فعالان اقتصادی با حساب‌های شخصی خود کار تجاری انجام می‌دهند که این کار به ظن فرار از مالیات انجام می‌شود، بنابراین سازمان امور مالیاتی طرحی در دست اقدام دارد که حساب‌های بانکی افراد را به صورت شخصی و تجاری تفکیک کند و این کار تا دو روز آینده به اتمام می‌رسد.

بر اساس اعلام بانک مرکزی تا کنون 24 بانک به طرح تفکیک حساب شخصی از تجاری پیوسته‌اند و 6 بانک دیگر تا پایان خرداد ماه به این طرح متصل می‌شوند.

محمدهادی سبحانیان رئیس سازمان امور مالیاتی در شبکه سیما در این زمینه گفت: 178 هزار حساب شخصی شناسایی شده‌اند که فعالیت تجاری داشته‌اند در حالی که هیچگونه اطلاعات و پرونده‌ای در سازمان امور مالیاتی نداشته‌اند و در واقع به این طریق اقدام به فرار مالیاتی می‌کرده‌اند.

همچنین بر اساس قانون بودجه 1398 و قانون پایانه‌های فروشگاهی و دستورالعمل شفاف‌سازی تراکنش‌های بانکی باید شناسایی و حساب‌های شخصی و تجاری از هم جدا شوند در این زمینه داود منظور رئیس قبلی سازمان امور مالیاتی نیز اعلام کرده بود 8 میلیون حساب تجاری ثبت شده شناسایی شده‌اند در حال حاضر نیز 12.6 میلیون حساب تجاری ثبت شده نزد سازمان امور مالیاتی شناسایی شده است.

میرزاپور مدیر نرم‌افزار بانک مرکزی نیز در این زمینه گفت:‌با الگوریتم‌هایی که داریم حساب‌های تجاری و شخصی را شناسایی می‌کنیم و آنهایی که تراکنش‌های بالایی دارند به عنوان حساب تجاری شناسایی می‌شوند.

تا کنون بانک‌های سرمایه، سینا، قرض‌‌الحسنه مهر ایران، دی، ایران‌زمین و بانک ایران و ونزوئلا به طرح تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری نپیوستند که قرار است تا آخر ماه جاری آنها هم بپیوندند.

در این زمینه احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز گفت: برخی فعالان اقتصادی دستگاه‌های کارتخوان خودرا کنار می‌گذارند که برای تفکیک حساب تجاری از شخصی اگر به روش‌های دیگر غیر از دستگاه پوز با روش کارت به کارت و یا واریز به حساب توسط برخی فعالان اقتصادی مانند پزشکان و سایر فعالان انجام شود تفکیک حساب‌های شخصی از تجاری به راحتی انجام می‌شود.

گفته می‌شود بخش زیادی از تولید ناخالص داخلی کشور به نوعی یا معاف از مالیات و یا دارای فرار مالیاتی است که یکی از روش‌های فرار مالیات استفاده از حساب‌های شخصی به عنوان کار تجاری است یا اینکه افرادی حساب‌های شخصی خود را در مقابل مبلغ ناچیزی در اختیار فعالان اقتصادی قرار می‌دهند که از حساب‌های شخصی آنها به کارهای تجاری می‌پردازند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.