اخذ کارمزد تراکنش های خرید کارتی از مردم، کلاهبرداری است

گزارش‌های منتشر شده نشان میدهد که در برخی از فروشگاه‌ها هنگام خریدهای کارتی، از کارت خریداران کارمزد کسرد می شود؛ معاون بانک مرکزی تأکید کرد: اخذ وجوه مختلف از مشتری به بهانه کارمزد کارتخوان، ممنوع است.

مهران محرمیان در خصوص کسر کارمزد از دارندگان کارت‌های بانکی‌ هنگام خرید از کارتخوان‌های فروشگاهی، اعلام کرد: طبق بخشنامه بانک مرکزی کارمزد باید از صاحب دستگاه کارتخوان کسر شود نه دارنده کارت.

وی در واکنش به کسر کارمزد 1200 تومانی از خریداران در یکی از فروشگاه‌ها، تأکید کرد: کارمزد تراکنش‌های خرید 1200 ریال است نه 1200 تومان؛ هیچ فروشگاهی نباید چنین اقدامی را انجام داده، چراکه مخالف بخشنامه بانک مرکزی است.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی تأکید کرد: اخذ وجوه مختلف از مشتری به بهانه کارمزد کارتخوان، ممنوع است و نباید انجام شود.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی همچنین قبلاً به تسنیم درباره کسر کارمزد از تراکنش‌های خرید فروشگاه‌های معاف شده از این طرح نیز گفته بود:  هیچ تغییری در مشاغلی که قبلاً معاف از دریافت کارمزد شده بودند، صورت نگرفته و براساس همان لیستی که اعلام شده بود مشاغل معاف شده از اخذ کارمزد، مشخص هستند.

او درباره اینکه مشاغل معاف از کارمزدی که این روزها از تراکنش‌های خرید کارتخوان‌شان کارمزد کسر می شود باید چه اقدامی انجام دهند؟ گفت: بانک مرکزی لیست مشاغل معاف را اعلام کرده و در صورت تخلف باید از شرکت‌های پرداخت پیگیری کرد.

به گزارش تسنیم،با اعلام بانک مرکزی از 4 تیرماه دریافت کارمزد از کارتخوان‌ها و  پایانه‌های فروش اینترنتی آغاز شده است. در مدل جدید کارمزد تراکنش خرید، همه ذی‌نفعان یک تراکنش از جمله بانک صادرکننده کارت بانک پذیرنده (حساب پشت کارتخوان)، پذیرنده تراکنش (فروشگاه) کارمزد پرداخت می‌کنند. بر اساس دستور العمل جدید، کارمزد قابل اخذ از دارنده کارت صفر است.

براساس نظام کارمزدی جدید در شبکه پرداخت کشور؛ دارندگان دستگاه‌های کارتخوان به‌ازای هر تراکنش خرید از 1200 تا حداکثر سقف تعیین‌شده بسته به مبلغ تراکنش، کارمزد پرداخت می‌کنند.کف این کارمزد تا تراکنش‌های 6 میلیون ریال 1200 ریال و برای تراکنش‌های بالاتر به‌صورت پلکانی تا سقف تعیین‌شده، خواهد بود.

بعبارت دیگر، مبلغ کارمزد به این صورت محاسبه خواهد شد که برای تراکنش‌های تا مبلغ شش میلیون ریال (600 هزار تومان) به‌صورت ثابت 120 تومان خواهد بود و برای تراکنش‌های بالاتر از 600 هزار تومان نیز دو ده‌هزارم مبلغ تراکنش در نظر گرفته خواهد شد که به‌صورت سرجمع در پایان روز با در نظر گرفتن ملاحظات تخفیفی توسط بانک‌ها از دارندگان دستگاه‌های کارتخوان دریافت می‌شود.

شایان ذکر است مطابق جدول زمانی اجرای این بخشنامه، بجز صنوفی همچون نانوائی ها، سوپر مارکتها، جایگاههای سوخت گیری، واحدهای درمانی و …، نظام جدید کارمزد برای مابقی پذیرندگان از 4 تیر ماه اجرایی شده است. زمان اجرای کارمزد برای اصناف مستثنی شده در گام نخست هم، متعاقبا اعلام خواهد شد.

لیست تفصیلی صنوف مستثنی شده در گام نخست به شرح زیر است:

نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های محصولات غذایی و خواروبار فروشی، داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها و خدمات درمانی، جایگاه‌های سوخت اتوماتیک و فروشندگان سوخت، فروشگاه‌های تجهیزات ساخت کاردستی و صنایع دستی هنری، حمل و نقل درون و حومه شهر، تاکسیرانی و کرایه اتومبیل، مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان،روزنامه‌فروشی‌ها و دکه‌های روزنامه ، دفتر خدمات مخابراتی محلی و راه‌دور ، انجمنها و اتحادیه‌های مدنی، اجتماعی و موسسات خیریه، فروشگاه محصولات رسانه‌ای، کتاب، روزنامه، فیلم، موسیقی، عوارض راه، پارکینگ، پارکومتر و گاراژ، وجوه دولتی، قوه قضاییه و شرکت‌های خدماتی (آب، برق، گاز)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.