اول مهر، تاریخ جدید اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی

به‌ گفته سخنگوی سازمان امور مالیاتی در صورت تأیید قانون تسهیل پایانه‌های فروشگاهی تاریخ اولین فراخوان قانون به اول مهر تغییر پیدا خواهد کرد و به این ترتیب دیگر جریمه مشمول شرکت‌هایی که پیش از آن قانون را اجرا نکرده بودند نخواهد شد.

مهدی موحدی سخنگوی سازمان امور مالیاتی، در پاسخ به سؤالی در خصوص شرایط اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان پس از تصویب قانون تسهیل در مجلس شورای اسلامی گفت: در صورتی که این قانون مورد تأیید شورای نگهبان قرار بگیرد، تاریخ فراخوان‌های اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی تغییر پیدا خواهد کرد.

وی افزود: براین‌اساس تاریخ فراخوان اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان برای اشخاص حقوقی اول مهر ماه و برای اشخاص حقیقی اول دی ماه خواهد بود.

بلااثرشدن جرایم قانون پایانه‌های فروشگاهی مربوط به مؤدیان با تأیید قانون تسهیل

سخنگوی سازمان امور مالیاتی ادامه داد: به این ترتیب قانون تاریخ فراخوان‌های قبلی را نقض خواهد کرد و می‌گوید همان تاریخی که در قانون تعیین شده است، مهم است، بنابراین ترتیبات اجرا را قانون مشخص خواهد کرد و مؤدیان باید تکالیف خود را براساس تاریخ‌های جدید اعلام‌شده در قانون اجرا کنند.

وی گفت: با توجه به این شرایط در صورتی که شرکتی براساس فراخوان‌های قبلی مرتکب تخلفی شده باشد، عملاً دیگر تخلفی محسوب نخواهد شد (در نتیجه مشمول جرایم ماده 22 و سایر جرایم نیز نخواهد شد.)، اما اگر همین شرکت‌ها پس از 1 مهر ماه که فراخوان خواهند شد، نسبت به ارسال صورت‌حساب‌های خود اقدام نکنند مشمول جرایم ماده 22 و سایر جرایم که در قانون دیده شده است خواهند بود.

ابهام در ضریب 75درصدی یا 45درصدی برای نسبت سود اینفلوئنسرها؛ کدام‌یک صحیح است؟

موحدی در پاسخ به سؤالی در خصوص ضرایب مالیاتی مربوط به اینفلوئنسرها که در ضرایب مالیاتی سال 1400، 75 درصد در نظر گرفته شده بود اما طبق اعلام سازمان امور مالیاتی این رقم برای اینفلوئنسرها در سال جاری 45 درصد در نظر گرفته شده است، گفت: ضریب ممکن است 75 درصد باشد، به این بستگی دارد چه‌عنوانی در ضرایب در نظر گرفته شود، به‌طور مثال یک عنوان داریم که در آن درآمدهای حاصل از تبلیغات ذکر شده است و ضریب آن 45 درصد است، بنابراین بستگی به این مسئله دارد که چه‌عنوان فعالیت شغلی را در نظر بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.