رییس کل بانک مرکزی از انحلال سه موسسه اعتباری خبر داد

رییس کل بانک مرکزی از برگزاری مجامع انحلال 3 موسسه اعتباری تا پایان مهرماه خبر داد و گفت: در مورد سایر بانک‌ها هم برنامه مشخصی با همکاری وزارت اقتصاد داریم.

نشست مشترک رسانه‌ای مسئولان اقتصادی دولت سیزدهم با حضور رئیس کل بانک مرکزی، داود منظور و سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد؛ در این نشست فرزین، خاندوزی و منظور ضمن اعلام اقدامات و دستاورد‌های اقتصادی دولت به سوالات خبرنگاران اقتصادی رسانه‌ها پاسخ خواهند داد.

فرزین در توضیح ناترازی بانک‌ها با تأکید براینکه ناترازی با ورشکستگی تفاوت دارد، گفت: نظام بانکی ما الان ورشکسته نیست و تمام بانک‌ها تحت کنترل بانک مرکزی هستند. برای بانک‌ها برنامه های اصلاحی تعریف کرده ایم.

او در همین ارتباط تصریح کرد: بانک‌های ایران ورشکسته نیست، منظور ما از ناترازی ورشکستگی نیست. برای تمامی بانک‌های ناتراز برنامه داریم.

فرزین با بیان اینکه ناترازی نظام بانکی ایران به دلیل کسری نقدینگی است که باید حتما حل شود، گفت: باید دارایی‌های منجمد در شبکه بانکی به چرخه اقتصاد برگردد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه هیچ بانکی خارج از کنترل بانک مرکزی نیست، ادامه داد: اگرچه برخی بانک‌ها اضافه برداشت دارند و در برنامه‌های آتی اصلاح خواهند شد. تمرکز ما در سیاست های بانکی بر کاهش ناترازی بانک‌هاست.

فرزین همچنین از برگزاری مجامع انحلال 3 موسسه اعتباری تا پایان مهرماه خبر داد و گفت: در مورد سایر بانک‌ها هم برنامه مشخصی با همکاری وزارت اقتصاد داریم.

مذاکرات ارزی به نتیجه رسید

او درباره آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کشورهای دیگر گفت: مذاکرات خوبی دراین خصوص انجام دادیم که به نتیجه رسیده است؛ هر کشوری همکاری نکند شکایت می کنیم؛ بزودی آثار این موضوع را در بازار مشاهده می کنیم.

وی با بیان اینکه تامین ارز دستگاه‌ها با رقم 23 میلیارد و 822 میلیون دلار در سال جاری رشد 6.8 درصدی داشته است، گفت: 42 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در اوج تحریم اتفاقی نادر و بی‌سابقه است.

فرزین با اشاره به اینکه ضمن راه‌اندازی مرکز مبادله رویه‌های ارزی را هم اصلاح کردیم، ادامه داد: در بازار اسکناس روزانه 30 میلیون دلار تقاضا میشد که تقاضای سفته بازی بود و الان با تدبیر الزام حساب ارزی، ضمن جمع شدن صف‌های طولانی مقابل صرافی‌ها، به میانگین 5 میلیون دلار رسیده و برای نیازهای واقعی تقاضا می‌شود.

او از راه اندازی صندوق تثبیت ارزی خبر داد و تصریح کرد: این صندوق به ما کمک می کند تا در مقابل تکانه‌های ارزی از آن استفاده کنیم. ضمن اینکه با کشورهای همسایه به‌دنبال طراحی ریال آفشور هستیم که می‌تواند منجر به تقویت ریال شود.

رئیس کل بانک مرکزی از کاهش نرخ رشد نقدینگی از 40 درصد به 27.5 درصد در تیرماه سال جاری خبر داد و گفت: در سه ماهه اول نقدینگی تنها 3.9 درصد رشد داشته است. سال 99 نرخ رشد نقدینگی 40.6، در سال 1400 به 39 درصد، در سال 1401 به 31.5 درصد و در تیرماه به 27.5 درصد رسیده است.

او با تأکید براینکه نرخ تورم از ابتدای امسال حدود 15 درصد کاهش یافته است، تصریح کرد:نرخ تورم ماهانه کاهش یافته و شدیدا تحت کنترل است. آثار کاهش نرخ تورم را در بازارهای خودرو و مسکن می‌بینیم و کاهش اقلام محسوس است.

فرزین با بیان اینکه در ماه گذشته نرخ رشد تورم ماهانه کالا به صفر درصد رسید، گفت: البته بعضی از کالاها رشد خوبی نداشت اما برخی کالاها با نرخ رشد منفی رو به رو بودند.

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به برخی اظهارات درباره پرش فنر نرخ ارز در آینده، تأکید کرد: برخی می‌گویند فنر نرخ ارز خواهد پرید اما ما نمی دانیم این فنر چیست؟ نقدینگی رو به کاهش است، تراز پرداخت رو به افزایش است، فروش نفت خوب است. همه دلایل بنیادی حاکی از این است نرخ ارز قابل کنترل است.

او ادامه داد: وظیفه بانک مرکزی تنظیم امور پولی و ارزی کشور است. طی 5 سال گذشته حوزه پولی آسیب‌های جدی داشته است در نتیجه نیاز به اصلاحات اساسی در قوانین و رویه‌ها احساس می‌شد. متوسط رشد نقدینگی از سال 1397، 42 درصد تورم، رشد نقدینگی 33 درصد، رشد دلار در بازار غیر رسمی 61 درصد و نرخ رشد جی دی پی 1.2 درصد بوده است.

وی همچنین گفت: فروش نفت در حال افزایش است و حجم تجارت ایران به 200 میلیارد دلار رسیده است.

فرزین با بیان اینکه ️حساب جاری شامل حساب کالا و خدمات است که از ترازپرداخت‌ها استخراج می‌شود، تصریح کرد: در سال 1390 حساب جاری ما 26 میلیارد دلار مثبت بود و در سال 1398 یک میلیارد و 356 میلیون دلار منفی بوده است. ️در سال 1399 حساب جاری منفی 708 میلیون دلار بوده است. اما سال 1400 به 11 میلیارد و در سال 1401 به 14 میلیارد و 433 میلیون دلار رسیده است. ️همچنین در سال 1401 مازاد حساب کالایی کشور به بیش از 22 میلیارد دلار رسیده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.