بیانیه بیمه مرکزی در پی شایعه هک اطلاعات مهم بیمه‌ای

بیمه مرکزی ایران در واکنش به انتشار اخبار مربوط به هک اطلاعات بیمه‌گذاران اعلام کرد: امنیت سایبری نهاد ناظر صنعت بیمه در حد استانداردهای موجود است و شبهه‌افکنی‌های اخیر دلایل غیر تخصصی دارد.
بیمه مرکزی جمهوری اسلامی درخصوص ادعای اخیر در زمینه نشت و هک اطلاعات ذی‌قیمت بیمه‌گذاران، بیانیه‌ای به این شرح صادر کرد؛
شرکت‌های بیمه‌ای کشور در عقد قرارداد با شرکت‌های پیمانکاری مرتبط با حوزه اطلاعات و آمار از استقلال نسبی برخوردارند و دسترسی به برخی اطلاعات عمومی بیمه‌گذاران در سطوح مختلف امکان‌پذیر است. نهاد ناظر صنعت بیمه تمامی توان فناوری خود را بسیج کرده تا حتی اطلاعات غیر مهم بیمه‌گذاران نیز از مصونیت کافی برخوردار باشد و هیچ اطلاعاتی از سامانه‌های بیمه مرکزی علی رغم حملات جدی افشا نشده و هیچ‌گونه هک هم صورت نپذیرفته است.
امنیت سایبری نهاد ناظر صنعت بیمه در حد استانداردهای موجود است و شبهه‌افکنی‌های اخیر دلایل غیر تخصصی دارد. آنچه به شکل سهو یا عمد به اختلال در سامانه‌های بیمه مرکزی تعبیر شده به هیچ عنوان صحت ندارد و بر اساس آمار موجود مجموعه‌های پدافند غیرعامل و مرکز فاوای بیمه مرکزی با قدرت هر چه تمام‌تر و امنیت بالا از اطلاعات بیمه‌گذاران محافظت می‌کند.
با این وجود هرگونه ایجاد خدشه در اعتماد عمومی برای نهاد ناظر صنعت بیمه پذیرفتنی نیست و موضوع مطرح‌شده از مدت‌ها قبل توسط کارشناسان امنیت بیمه مرکزی و مراجع ذی‌صلاح دیگر رصد شده و با دقت و حساسیت در حال پیگیری است.
هشدارهای لازم امنیتی که از مدت‌ها قبل به برخی شرکت‌های بیمه در انتخاب پیمانکار و استاندارهای امنیتی که باید داشته باشد داده شده بود. همچنین به شرکت مرتبط هم به‌رغم تذکرات قبلی اعلام شده که با اقدامات فنی پیشگیرانه حتی از دیتای تاریخ مصرف گذشته و فرعی خود نیز مراقبت بیشتری کنند چنانچه در یک‌ماه گذشته با همکاری کارشناسان امنیت اقداماتی در جهت ارتقای امنیت انجام داده لکن تا برقرار کامل استانداردهای مورد نظر تخت رصد قرار دارد تا افکار عمومی بیش از این دستخوش ابهام و آسیب نشود.

 

نهاد ناظر صنعت بیمه و ارکان آن از رسانه‌های گروهی انتظار دارد تا با انتشار اخبار صحیح از منابع معتبر بیش از پیش به ارتقای سطح امنیت و اعتماد جامعه کمک کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.