روبل دیجیتال جایگزین پول نقد در روسیه نمی‌شود

رئیس بانک روسیه می‌گوید این بانک همچنان در حال توسعه پول نقد و ایجاد سری جدید اسکناس با طراحی جدید است.

الویرا نابیولینا اظهار کرد که پول نقد از گردش خارج نمی‌شود و تقاضا برای آن کاهش نمی‌یابد. پرداخت با روبل دیجیتال به صورت آفلاین و بدون دسترسی به اینترنت امکان‌پذیر خواهد بود.

رئیس بانک روسیه، در کنفرانسی مطبوعاتی پس از جلسه هیات مدیره رگولاتور گفت: موضع اساسی ما این است که مردم باید بتوانند نحوه پرداخت را انتخاب کنند. ما در حال ارائه انتخاب برای افراد و هنوز در حال توسعه پول نقد حتی در حال ایجاد سری جدیدی از اسکناس‌ها با طراحی جدید هستیم، بنابراین پول نقد از بین نمی‌رود. تقاضا برای پول نقد وجود داشته است و هنوز هم وجود دارد.

آناتولی آکساکوف، رئیس کمیته دومای دولتی در بازار مالی در اوایل ماه سپتامبر گفت که روبل دیجیتال می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ در پرداخت‌های بین‌المللی استفاده شود.

بانک روسیه پیشتر اعلام کرد که روبل دیجیتال جایگزین حساب‌ها و سپرده‌های بانکی نخواهد بود. از موجودی‌های کیف پول سود دریافت نمی‌شود، علاوه بر این، قرار است محدودیتی در میزان وجوه ذخیره شده در آنها اعمال شود. این امر برای جلوگیری از خروج نقدینگی از بانک‌ها و کاهش وام‌دهی لازم است.

پرداخت برای کالاها و خدمات با استفاده از روبل دیجیتال مشابه پرداخت با کد QR از طریق سیستم پرداخت و سریعتر خواهد بود.

مشتری می‌تواند بخشی از روبل‌های دیجیتال را به یک کیف پول آفلاین جداگانه منتقل کند. استفاده از آن شبیه به پرداخت نقدی خواهد بود زمانی که کارت‌های اعتباری پذیرفته نمی‌شوند.

راه‌اندازی حالت آفلاین روبل دیجیتال تنها در مرحله دوم پروژه، تقریبا در سال ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده همچنین قرار است مبادله روبل دیجیتال با ارز خارجی و کیف پول‌های باز برای افراد غیر مقیم راه‌اندازی شود.

الویرا نابیولینا در نشستی بین ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و دولت در ۱۹ جولای ۲۰۲۳ اظهار کرد که عرضه انبوه روبل دیجیتال ممکن است در آغاز سال ۲۰۲۵ رخ دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.