تاکید چین و روسیه بر پذیرش FATF

مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، تاکید کرد: بسیاری از کشور‌ها نظیر روسیه و چین که در حال حاضر با ما کار می‌کنند، همگی همواره بر این نکته تاکید می‌کنند که ایران به FATF بپیوندد.
واقعیت امر این است که به دلیل اینکه عضو FATF نیستیم روابط اقتصادی ایران با چین و روسیه با دشواری‌هایی مواجه است، چراکه شرکت‌های این دو کشور و سیستم بانکی آنها به مقررات FATF متعهد هستند؛ از این‌رو وقتی با ایران وارد معامله می‌شوند چون ما عضو FATF نیستیم، دچار مشکلاتی می‌شوند و ایران برای حل این مشکلات ناگزیر از پرداخت هزینه‌های زائد در روند فروش کالا، دریافت، انتقال و تبدیل پول می‌شود.

از این رو از نظر بنده هیچ شک‌وشبهه‌ای برای پیوستن هر چه سریع‌تر به FATF وجود ندارد، چراکه این امر به نفع کشور و مردم است. مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره لزوم پذیرش FATF گفت: از همان ابتدا که موضوع FATF مطرح بود، موضع روشنی داشتم، کما اینکه پیوستن به FATF را به عنوان یک هنجار بین‌المللی در ارتباط پولی ارزیابی می‌کنم. FATF که مجموع چهار پروتکل است، در کشور‌های مختلف مورد پذیرش قرار گرفته و ایران هم دو مورد از این پروتکل‌ها را پذیرفته و تصویب کرده که یکی از آنها مبارزه با پولشویی بود و دیگری هم مبارزه با تامین مالی تروریسم است.

او گفت: البته پالرمو و کنوانسیون دیگری نیز در FATF مطرح هستند که هر چهار مورد در کشور‌های عضو مورد پذیرش واقع شدند. جمهوری اسلامی ایران هم عملا مقررات FATF را در تعاملات داخلی اعمال کرده و می‌کند؛ چنانچه به دو مورد از کنوانسیون‌های FATF پیوسته و تنها دو مورد دیگر باقی مانده که لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام آمد. لذا اگر بخواهیم مراودات طبیعی و عادی در انتقال پول با اقتصاد جهانی و کشور‌های مختلف داشته باشیم، چاره‌ای غیر از پیوستن به FATF نداریم، چراکه نپیوستن به آن مشکلات فراوانی برای فعالان اقتصادی و نظام بانکی ایجاد کرده و هزینه‌هایی بر ما تحمیل می‌کند.

برای نمونه هزینه انتقال پول و تبدیل آن، همچنین مفاسدی که به دلیل عدم شفافیت در این میان صورت می‌گیرد، همگی نشان‌دهنده این هستند که باید از همان ابتدا که FATF به مجمع آمد، می‌پذیرفتیم و تاخیر در پذیرش آن منجر به رسیدن ضرر‌هایی به ما شده است. بنابراین به نظر بنده هر چه سریع‌تر FATF مورد پذیرش قرار بگیرد، به نفع کشور است و مانعی را در فضای ارتباطات اقتصاد بین‌الملل کشور برمی‌دارد. عضو مجمع تشخیص تاکید کرد: کما اینکه بسیاری از کشور‌ها نظیر روسیه و چین که در‌حال‌حاضر با ما کار می‌کنند، همگی همواره بر این نکته تاکید می‌کنند که ایران به FATF بپیوندد. واقعیت امر این است که به دلیل اینکه عضو FATF نیستیم روابط اقتصادی ایران با چین و روسیه با دشواری‌هایی مواجه است، چراکه شرکت‌های این دو کشور و سیستم بانکی آنها به مقررات FATF متعهد هستند؛ از این‌رو وقتی با ایران وارد معامله می‌شوند چون ما عضو FATF نیستیم، دچار مشکلاتی می‌شوند و ایران برای حل این مشکلات ناگزیر از پرداخت هزینه‌های زائد در روند فروش کالا، دریافت، انتقال و تبدیل پول می‌شود. از این رو از نظر بنده هیچ شک‌و‌شبهه‌ای برای پیوستن هر چه سریع‌تر به FATF وجود ندارد چراکه این امر به نفع کشور و مردم است.

وی درباره استاندارد‌های دوگانه در سیاست خارجی، از جمله در موضوع مذاکره با آمریکا، برجام و FATF در دولت قبل و فعلی گفت: در شرایط فعلی FATF در دست دولت نیست. البته بدون واکاوی پرونده گذشته از اقدامات انجام‌شده در زمینه رابطه با عربستان، رفع تنش با همسایگان و مذاکرات برجامی و توافقات ناشی از آن استقبال و حمایت می‌کنم. اینکه در گذشته عده‌ای مخالف اقدامات مذکور بودند و حالا از مخالفت خود برگشتند یا احساس کردند که اشتباه می‌کردند، نباید آنها را سرزنش کنیم. به عبارت دیگر استاندارد دوگانه عایدی برای مردم ندارد، اما هر زمان که فردی از اشتباه خود برگردد باید از این امر استقبال کنیم. اینکه بخواهیم گروکشی کنیم و بگوییم در گذشته چنین موضعی داشتید و چرا الان بر سر مواضع خود نیستید، به نفع مردم نیست.

انصاری گفت: در حقیقت این شرط عقل و شرع است هر زمان که انسان از اشتباه برگردد، به مصلحت و منفعت است. اما در مجموع گیر قضیه FATF در دولت نیست چراکه دولت گذشته لایحه مذکور را به مجلس داده، قوه مقننه هم تصویب کرده و به مجمع تشخیص مصلحت نظام آمده؛ از این‌رو هر زمان که مجمع FATF را تصویب کند، تبدیل به قانون می‌شود، لذا FATF دست مجلس و دولت نیست. این چهره اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که با توجه به مراودات دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام، دولت نمی‌تواند در مورد FATF به مجمع توصیه‌ای داشته باشد، گفت: موضوع FATF خیلی مرتبط با دولت نیست، چراکه در حال حاضر این لایحه در مجمع است و این نهاد باید با سازوکار خود این قضیه را حل و فصل کند.

علاوه بر این، از نظر بنده با توجه به اقداماتی که در راستای عادی‌سازی روابط و مذاکرات برجامی صورت می‌گیرد، باید FATF را بپذیریم، چراکه این لایحه ارتباط چندانی با موضوع تحریم‌های آمریکا ندارد و مساله جداگانه و پذیرفته‌شده در سطح جهان است، کما اینکه کشور‌های فراوانی عضو آن هستند. انصاری در پاسخ به این سوال که در حال حاضر در مجمع تشخیص مصلحت نظام بحثی پیرامون FATF مطرح شده است، گفت: خیر، فعلا در مجمع تشخیص مصلحت نظام بحثی در مورد FATF مطرح نشده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.