برخورد با بانک‌هایی که بیش از یک ضامن وام ازدواج بخواهند

به گفته مسئولان بانک مرکزی، بانک‌هایی که بیش از یک ضامن را برای تسهیلات ازدواج بخواهند با آن‌ها برخورد می‌شوند.

تسهیلات تکلیفی ازدواج وامی که بناست گره از کار جوانان باز و برخی از مشکلات آن‌ها را مرتفع کند، اما گاهی خود به سبب برخی از برخورد‌های سلیقه ای به یک دغدغه تبدیل می‌شود. تسهیلاتی که پشتوانه قانونی دارد و جزء یک بند الف تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۴۰۲ به آن و جزئیات کامل این وام اشاره کرده است.

تسهیلاتی که بروز برخی از مشکلات سبب شد ۲۰ خرداد بانک مرکزی بسته نظارتی‏- اعتباری تسهیل و تسریع وام ازدواج جهت نظارت جدی‌تر بر پرداخت وام ازدواج را به بانک‌های عامل ابلاغ کند که جزئیات آن به شرح زیر بود؛

  • حداکثر ۱۵ روز پس از ثبت نام متقاضیان، تعیین شعبه ایشان از سوی بانک انجام پذیرد.
  •  پس از تعیین شعبه و تکمیل مدارک حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز مبلغ تسهیلات به حساب متقاضیان واریز شود.
  • بانک عامل باید نسبت به گسترش و اتصال شعب خود، در کلیه شهر‌ها و شهرستان‌های کشور به سامانه ازدواج اقدام نماید.
  •  جهت مدیریت ثبت نام متقاضیان و تسهیل در ثبت نام، روزانه بیش از ۷ بانک در هر استان از سوی بانک مرکزی در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بدون در نظر گرفتن سهمیه ماهانه فعال خواهند بود.
  •  با عنایت به تضامین مورد تاکید در بند (ب) تبصره (۱۶) قانون بودجه امسال، بانک عامل باید نسبت به دریافت تضامین مذکور به صورت دقیق نظارت نموده و مراتب تسهیل آنرا با توجه به تاکیدات این بانک فراهم نماید.
  •  بانک عامل باید تا پایان خرداد نسبت به تدوین دستور العمل مشخص درخصوص نحوه ضمانت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج درچارچوب مفاد بند قانونی مربوطه به شرح موارد ذیل اقدام نموده و ضمن انتشار عمومی آن در تارنمای خود، مراتب را نیز به این مدیریت اعلام نماید:
  • الف) نحوه اعتبار سنجی متقاضی (استفاده از نمره اعتباری سامانه ملی اعتبارسنجی و یا سیستم‌های اعتبارسنجی داخلی بانک و اعلام حداقل نمره‏/رتبه مورد قبول) جهت دریافت تسهیلات ازدواج بدون ضامن.
    ب) فرآیند دقیق نحوه توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول و یا سایر دارایی‌های مالی (به استثناء توثیق ملک که ممنوع است).

پس از آن نیز در جشن هفته ازدواج رئیس جمهور به تسریع در پرداخت تسهیلات وام ازدواج تاکید کردند و پیرو این تاکید ۱۰ تیر رئیس دفتر رئیس جمهور نامه‌ای پنج بندی خطاب به رئیس کل بانک مرکزی زد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.