هزینه‌های سنگین نپذیرفتن FATF

مجید انصاری گفت: به هر حال FATF مثل سایر موضوعات مخالف و موافق دارد و همیشه هم موضع گرفته‌اند؛ اتفاق تازه‌ای نیفتاده و لذا اینکه از دستور کار خارج شده، چنین چیزی نبوده است. شخصا معتقد هستم که هرچه زودتر باید با دستور بیاید و تصویب شود. طرح نشدن آن هم تصمیمی است که باید در مجمع گرفته شود؛ بحث تازه‌ای راجع به FATF نشده که منجر به چنین تصمیمی شده باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: FATF مجموعه مواد چهار پروتکل CFT، مبارزه با تامین مالی تروریسم، پولشویی و جرائم سازمان‌یافته است که در دنیا مطرح شده و کشورهای زیادی به آن پیوسته‌اند. بحث تامین مالی تروریسم و پول‌شویی قبلا در ایران تصویب شده و سال‌ها در ایران قانون هست و دارد اجرا می‌شود. دو لایحه دیگر هم مطرح شده و در مجمع هست و امیدوار هستیم که اگر مانعی در کار هست، برطرف و هرچه زودتر تصویب شود؛ چون نپیوستن ایران به FATF فقط از زاویه اقتصادی، مالی و بانکی نیست.

انصاری تاکید کرد: الان به‌دلیل اینکه عضو FATF نیستیم، بسیاری از شرکت‌ها و موسسات مالی دنیا و حتی دولت‌هایی که مایل هستند با ایران همکاری رسمی و آشکار داشته باشند، با مشکل مواجه می‌شوند. در نتیجه باید روش‌های دور زدن تحریم‌ها یا مخفی‌کاری ناشی از FATF را در پیش بگیرند که این امر هزینه‌های سنگینی بر مردم و کشور ما تحمیل کرده است. همه مردم می‌دانند که برای مسافرت به خارج، خرید اقلام مورد نیاز یا عقد قرارداد با شرکت‌های دیگر کشورها مرحله به مرحله با مشکل FATF مواجه هستند.

او یادآور شد: بعضی مخالفان مطرح می‌کنند که الان ما نپیوسته‌ایم و داریم کشور را اداره می‌کنیم؛ اداره تا اداره داریم. اداره عادی کشور و اقتصاد ارزان‌تر و برای فعالان اقتصادی و کل نظام اقتصادی کشور راحت‌تر است.

سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه اهداف بزرگی از جمله اینکه ایران در موضوعات مختلف رتبه اول منطقه شود و به رشد ۸درصدی برسد. برای رشد ۸درصدی حداقل باید سالانه ۲۰۰میلیارد دلار جذب سرمایه خارجی و داخلی داشته باشیم و طبعا این حجم از سرمایه‌گذاری اگر انجام شود، ارتباط گسترده‌ای را با کشورهای مختلف می‌طلبد که بدون پیوستن به FATF غیرممکن است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: من قبلا هم گفته‌ام حتی کشورهای همراهی که الان با ایران کار می‌کنند، مثل چین و روسیه، همواره تاکیدشان بر همین بوده و هست که ایران هرچه زودتر به FATF بپیوندد تا شرکت‌های چینی و روسی و دیگر شرکت‌ها بتوانند با ایران کار کنند. از دید من فعلا منفعت نپیوستن به FATF بیش از آنکه برای کشور باشد، برای کاسبان تحریم است. به نظر می‌رسد کاسبان تحریم هم در داخل ایران و هم در خارج از کشور نمی‌خواهند این فرصت منافع سنگین را از دست بدهند.

 

منبع: جماران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.