میزان رشد پرداخت تسهیلات خانوار در بانک‌های خصوصی

میزان تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی در بخش تسهیلات خرد از جمله قرض‌الحسنه ازدواج، ضروری، فرزندآوری و اشتغال در ۶ ماهه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۷۳ درصد رشد داشت.

بر اساس آمار و اطلاعات بانک مرکزی کل تسهیلات پرداختی شبکه بانکی طی ۶ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۲، مجموعاً ۲۴ میلیون و ۳۶۲ هزار و ۶۲۲ میلیارد ریال تسهیلات مربوط به دو گروه شامل صاحبان کسب‌ وکار (حقوقی و حقیقی) در شش بخش کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات، متفرقه و همچنین گروه مصرف‌کننده نهایی (خانوار) بوده است.

بنابراین گزارش سهم بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی از کل تسهیلات پرداختی در شبکه بانکی کشور مجموعاً ۹ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۲۴۶ میلیارد ریال می باشد که این رقم معادل ۳۹.۵ درصد کل تسهیلات را شامل می‌شود.در مقابل سهم بانک های دولتی از کل تسهیلات پرداختی در شبکه بانکی به میزان ۲۲.۸ درصد و بانک های خصوصی شده نیز ۳۷.۷ درصد سهم می باشد.

بر اساس این گزارش سهم بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی در بخش پرداخت تسهیلات در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ حدود ۲۲ درصد رشد داشته است. تسهیلات پرداختی مزبور طی این مدت مجموعاً ۷ میلیون و ۹۰۱ هزار و ۲۷۰ میلیارد ریال بوده است.

در این بخش به‌ منظور وقوف بیشتر به ‌اندازه و کمیت حضور بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی، سهم مانده تسهیلات بانک ها و موسسات اعتباری در پایان سال ۱۴۰۱ همچنین نقش آن در رشد اقتصادی کشور بدین شرح میباشد.

به گزارش مرکز آمار ایران تولید ناخالص داخلی (GDP) در پایان سال 1401 بر حسب فعالیت های اقتصادی به قیمتهای جاری، 141.227.874 میلیارد ریال بوده است. يكي از فعاليت هاي بانکها كه می تواند نقش مهمی در افزايشGDP ، ايجاد فرصتهای شغلي جديد، رونق و توسعه اقتصاد کشور ایفا نماید، تسهیلات اعطایی بانک¬ها است. لذا سهم تسهیلات اعطایی از کل مصارف بانک ها در تزریق منابع به بخش¬های اقتصادی از تولید ناخالص داخلی به شرح جدول زیر می باشد.

 

تسهیلات خانوار در بانک‌های خصوصی

به طوریکه قابل مشاهده است، بانکها و مؤسسات اعتباري خصوصي به ترتيب معادل 35 درصد از مانده تسهيلات كل نظام بانكي و 13 درصد از توليد ناخالص داخلي را به خود اختصاص داده اند. این درصد در بانکهای خصوصی شده به ترتيب 31 درصد از تسهيلات اعطايي و 11 درصد سهم از GDP ميباشد.

بانک های خصوصي طي حدوداً دو دهه فعاليت با اختصاص ۳۵ درصد مانده تسهيلات اعطايي كل نظام بانكي و ۱۳ درصد از توليد ناخالص داخلي نقش بسيار مؤثری در بخش های مختلف اقتصاد کشور ايفا نموده اند.

بر اساس آمار بانک مرکزی ، بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی با پرداخت ۸ میلیون ۱۵۳ هزار و ۸۴۶ میلیارد ریال تسهیلات طی ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۲ به صاحبان کسب و کار در شش بخش اقتصادی مزبور، سهمی معادل ۴۰ درصد از کل تسهیلات شبکه بانکی کشور در این بخش را داشته اند که این موضوع بیانگر نقش مهم بانک های خصوصی در رونق اقتصاد و کسب و کارهاست. سهم بانک های دولتی در این بخش ۲۰.۷ درصد و سهم بانک های خصوصی شده نیز ۳۹.۳ درصد می باشد.

تامین سرمایه در گردش

گفتنی است تسهیلات پرداختی در قالب تأمین سرمایه در گردش به بخش‌های اقتصادی کشور طی شش ‌ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۲ برای کل شبکه بانکی کشور بالغ بر ۱۵ میلیون و ۷۳۶ هزار و ۱۵۹ میلیارد ریال بوده است که معادل ۶/۶۲ درصد از کل تسهیلات پرداختی بوده میباشد.

حمایت از تولید کنندگان و کارآفرینان

به گزارش روابط عمومی کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی ، در راستای حمایت از کارآفرینان و تولیدکنندگان از مجموع ۷ میلیون و ۲۸۱ هزار و ۴۶۱ ميليارد ريال تسهيلات پرداختی توسط شبکه بانکی کشور در بخش صنعت و معدن که سهمی معادل ۳۵ درصد از کل تسهیلات به بخش های اقتصادی کشور را داراست، معادل ۳۲ درصد آن (مبلغ ۲ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۳۲۴ میلیارد ریال) توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی پرداخت شده است. سهم اعطای تسهیلات در نظام بانکی برای این بخش نسبت به عملکرد دوره مشابه سال گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش‌یافته است.

بخش خدمات

همچنین طی ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۲ کل تسهیلات اعطایی در بخش خدمات، بالغ بر ۸ میلیون و ۷۳۹ هزار و ۸۰۲ میلیارد ریال بوده که از این رقم مبلغ ۴ میلیون و ۵۳۳ هزار و ۴۱۲ میلیارد ریال معادل ۵۱.۹ درصد، توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی تأمین شده است. بدین ترتیب عملکرد این بخش نسبت به دوره مشابه سال گذشته در کل نظام بانکی کشور بیش از ۲۷ درصد رشد داشته است. این بخش به دلیل سهم بسزایی که در ایجاد اشتغال دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مصرف کننده نهایی ( خانوار )

در گروه مصرف‌کننده نهایی (خانوار) با اهداف تعمیرات، جعاله تعمیر مسکن، خرید مسکن غیر نوساز، خرید مسکن نوساز، خرید کالا، خرید خودرو، قرض‌الحسنه ازدواج، ضروری، فرزندآوری، اشتغال، ایثارگران، بهزیستی، کمیته امداد و ودیعه مسکن معادل ۳۷.۲ درصد از مجموع ۳ میلیون و ۹۶۸ هزار و ۲۳۵ میلیارد ریال تسهیلات اعطایی شبکه بانکی کشور، سهم بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی می‌باشد.

لازم به ذکر است اعطای این تسهیلات (معادل ۱ میلیون و ۴۷۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال) در بانک های خصوصی نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷۳.۸ درصد رشد داشته که این میزان رشد در مقایسه با عملکرد سال های گذشته از افزایش قابل توجهی برخوردار بوده است. این میزان برای بانک های دولتی معادل ۳۳.۷ درصد از کل و بالغ بر ۱ میلیون ۳۳۷ هزار و ۵۴۳ میلیارد ریال می باشد.

بررسی آمارو ارقام یاد شده در بخش های مختلف اقتصادی بیانگر این واقعیت است که بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی همواره در تلاش بوده اند تا همسو باسیاست‌های کلان کشور نقش مهمی در رونق تولید، ایجاد اشتغال و افزایش رشد اقتصادی کشور ایفا نمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.