سقف نرخ سود بانکی ۲۲.۵ درصد

در حال حاضر سقف نرخ سود بانکی ۲۲.۵ درصد است و آن‌طور که رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده، برنامه‌ای برای تغییر این رقم وجود ندارد.

اواخر سال گذشته بانک مرکزی سقف نرخ سود سپرده بانکی را ۲۲.۵ درصد و سود تسهیلات را حداکثر ۲۳ درصد اعلام کرد. البته گفته می‌شود بعضی بانک‌های خصوصی تا ۲۵ درصد نیز سود به سپرده‌ها پرداخت می‌کنند که نوعی تخلف محسوب می‌شود.

اخیرا محمدرضا فرزین ـ رییس کل بانک مرکزی با تأکید بر رعایت نرخ سود سپرده ها ابلاغی این بانک توسط شبکه بانکی گفته است: بانکها موظف به رعایت نرخ سود سپرده های ابلاغی هستند و آن دسته از بانکهایی که خارج از مقررات بانک مرکزی درباره نرخ سود سپرده ها عمل کنند متخلف بوده و پرونده به هیأت انتظامی جهت بررسی ارسال می شود. ضمن اینکه قصدی هم برای تغییر در نرخ سود بانکی نداریم.

بانک مرکزی ضوابطی را برای پرداخت سود بانکی تعیین می‌کند. همواره نیز به برخی بانک‌ها و موسسات اعتباری که نرخ‌های مصوب را نقض می‌کنند هشدار می‌دهد آنها را به هیات انتظامی بانک‌ها معرفی می‌کند.

آن‌طور که کارشناسان می‌گویند نقض ضوابط ابلاغی درخصوص نرخ‌های سود بانکی باعث افزایش بهای تمام شده پول در شبکه بانکی کشور کشور و تضییع حقوق سایر ذی‌نفعان و هم‌چنین تهدیدی برای ثبات و سلامت نظام باکی کشور است. با این حال همواره بین سیاست‌گذار پولی با شبکه بانکی، بخصوص بانک‌های خصوصی در زمینه عدم پایبندی به نرخ‌های مصوب سود چالش‌هایی وجود دارد. سال گذشته شش بانک و موسسه اعتباری از نرخ‌های تعیین شده تخطی کردند که به هیات انتظامی بانک‌ها معرفی شدند.

گفتنی است؛ طبق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار، به انواع سپرده‌های کوتاه و بلند مدت از پنج درصد تا ۲۲.۵ درصد سود تعلق می‌گیرد.

یادآور می شود؛ سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت عادی، سپرده‌هایی هستند که به صورت ماه شمار بوده و واریز و برداشت از آن محدودیتی از نظر زمانی ندارند.

نرخ سود سپرده کوتاه مدت سه ماهه هم ۱۲ درصد و سود سپرده‌های کوتاه مدت شش ماهه ۱۷ درصد است.

به سپرده‌های بلند مدت یکساله مردم نیز ۲۰.۵ درصد سود تعلق می‌گیرد که البته طبق همین مصوبه نباید هیچ برداشتی از آن صورت بگیرد.

نرخ سود سپرده بلند مدت دو ساله ۲۱.۵ درصد است و به سپرده‌های بلند مدت سه ساله هم سود ۲۲.۵ درصدی تعلق خواهد گرفت.

منبع: ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.