تشخیص پولشویی با تحلیل تراکنش های بانکی ممکن است

رییس پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری کاربرد های کلان داده ها در حوزه بانکی گفت: با تجزیه و تحلیل تراکنش های بانکی می توان تقلب و پولشویی را تشخیص داد.

عصر بانک؛از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «محمد شهرام معین» افزود: بزرگترین مزیت تحلیل های کلان داده ای، افزایش بهره وری در حوزه های مختلف، از جمله کشاورزی، انرژی و سلامت، خرده فروشی، مالی، کاربردهای بانکی و حمل و نقل و سنجش است.

 

وی، طبقه بندی امنیتی کلان داده ها را یکی دیگر از اقدامات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حوزه بیان و خاطرنشان کرد: این موضوع در قالب یکی پروژه در حال تعریف بوده که بزودی تصویب و اجرایی خواهد شد.

این مقام مسئول در تعریف کلان داده ها یا داده های عظیم گفت: به داده هایی با حجم بالا که با ابزارهای پردازش داده های سنتی قابل پردازش نبوده و از سه ویژگی حجم، سرعت و تنوع برخوردارند، کلان داده اطلاق می شود.

وی اظهار داشت: حجم داده ها در چند سال اخیر به سرعت افزایش یافته، به طوری که گفته می شود در پنج سال اخیر به اندازه آغاز تاریخ تاکنون اطلاعات تولید شده است.

 

رییس پژوهشکده فناوری اطلاعات بیان داشت: الگوریتم های پردازش کلان داده ها کامل تر شده اند و امکانات پردازشی و ذخیره سازی و سرورهای قوی و مراکز داده با توان بالا و ذخیره سازی در حد «پتا» و «زتا بایت» و بالاتر ایجاد شده اند.

یک پتابایت (Petabyte) یک واحد از اطلاعات است که برابر یک کادریلیون بایت، یا 10 به توان 15 بایت و یک زتابایت (Zettabyte) یک واحد از اطلاعات که برابر 10 به توان 21 بایت است.

وی ادامه داد: از طرفی الگوریتم های هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و داده کاوی پیچیده تر و کاملتر شده اند و این دو با هم، امکان ذخیره سازی، پردازش و تحلیل داده ها و استخراج دانش و معنی از آنها را فراهم کرده است.

معین با یادآوری اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه کلان داده ها، افزود: از چند سال پیش وزارت ارتباطات حوزه کلان داده ها را در کنار 5 جی، اینترنت اشیا، یارانش ابری و زنجیره بلوکی به عنوان فناوری های نوین در اولویت کاری خود قرار داده است.

 

تهیه نقشه راه کلان داده ها
وی، نخستین اقدام پژوهشگاه ارتباطات در حوزه کلان داده ها را تهیه نقشه راه این حوزه بیان کرد و گفت: در این نقشه راه، جنبه های مختلف حقوقی و کسب و کاری آن دیده شده و پس از اعمال آخرین اصلاحات و به روز رسانی به زودی برای تصویب به وزارت ارتباطات ارائه می شود.

معین، موضوع رگولاتوری کلان داده ها را یکی دیگر از اقدامات پژوهشکده فناوری اطلاعات اعلام کرد و افزود: پروژه رگولاتوری کلان داده ها با درخواست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از سال 96 در حال انجام بوده و در مراحل پایانی قرار دارد که به نتایج خوبی نیز رسیده است.

رییس پژوهشکده فناوری اطلاعات، برگزاری نشست های کلان داده ها را یکی دیگر از اقدامات این پژوهشکده بیان کرد و گفت: این نشست ها از سال 96 در قالب جلسه های تبادل نظر و جامعه آزاد کلان داده ها برگزار می شود، زیرا یکی از اقدامات مهم در حوزه فناوری های نوین ایجاد جامعه آزاد است که در آن تبادل دانش و به اشتراک گذاری اطلاعات بین ذینفعان این حوزه انجام می شود.

وی، حکمرانی داده ها و کلان داده های کشور را یکی دیگر از موضوع های بسیار مهم این حوزه اعلام و خاطرنشان کرد: در حال تهیه پیش نویس لایحه حکمرانی داده ها و کلان دادها هستیم که با تصویب آن، مشکلات شناسایی داده ها و کلان داده ها، امنیت، حریم خصوصی و خلا قانونی دسترسی به این داده ها و تجمیع و یکپارچه سازی و تحلیل آنها در سطوح بزرگ از جمله سطح ملی رفع شود.

معین یادآور شد: کلان داده هایی که در کشور وجود دارد بیشتر در دولت تولید می شود و ملی است اما در برخی مواقع بخش دولتی در مورد اهمیت آن آگاهی ندارد.

رییس پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: ایجاد زیست بوم و چرخه کلان داده ها به دلیل هزینه های بالا یا ممکن نبودن ورود بخش خصوصی در برخی حوزه ها ممکن است دچار مشکل شود و به همین علت آزمایشگاه کلان داده ها با هدف کمک به بخش خصوصی در این پژوهشگاه تجهیز می شود.

وی با بیان اینکه آزمایشگاهی با ویژگی ها آزمایشگاه کلان داده های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور وجود ندارد، ادامه داد: این آزمایشگاه که در سال 98 راه اندازی می شود در حوزه کلان داده ها به تجاری سازی و صنعتی کردن این حوزه کمک می کند.

این مسئول به پیمایش وضعیت کلان داده ها در سال 96 درباره وضعیت این حوزه در کشور اشاره کرد و افزود: برای پیمایش وضعیت کلان داده ها از شرکت ها و فعالان این حوزه در 2 نمایشگاه الکامپ و تله کام و همچنین از صاحبنظران این حوزه نظرخواهی شد و این پیمایش در قالب رگولاتوری کلان داده ها به صورت مقایسه ای ادامه یافت که وضعیت ما در این حوزه در حال حاضر را نشان می دهد.

وی گفت: اطلاعات پیمایش کلان داده ها و نیز دیگر فعالیت های پژوهشگاه در این زمینه در سایت طرح کلان داده ها به آدرس bigdata.itrc.ac.ir قابل دسترس است.

 

نقشه راه کلان داده ها همسو با اجرای سند راهبردی برنامه ششم توسعه کشور و برای تحقق هدف کمی «رصد، پژوهش و ارتقای دانش داخلی» در بخش کلان داده ها در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین شده است.

هدف طرح تدوین نقشه راه که از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به پژوهشگاه ابلاغ شد، شناسایی ابعاد مختلف فناوری کلان داده ها و فراهم سازی بستری مناسب برای ایجاد و توسعه اکوسیستم فناوری کلان داده ها و بهره گیری از ارزش های پنهان در کلان داده ها در کشور است.

 

/ایرنا 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.