اقدامات هلدینگ فناوری اطلاعات بانک شهر برای کسب مجوز PSP

کلان‌شهرها و شهرهای ایران در آینده نزدیک باید به زیرساخت‌های پیشرفته دیجیتالی و الکترونیکی در حوزه‌های مختلف مجهز باشند و ما در هلدینگ فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک شهر، ایجاد این زیرساخت‌ها را با روش‌های نوآورانه و فناورانه از مهم‌ترین مسئولیت‌های خود تعریف کرده‌ایم.

علی نوری، مدیرعامل هلدینگ فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک شهر در نخستین نشست خبری خود پس از حضور در این هلدینگ گفت: بر اساس پیش‌بینی KPMG (یکی از چهار سازمان حسابداری بزرگ در جهان است) یکی از روندهای بانکداری در جهان طی سال 2024 رشد هلدینگ‌های بانکداری است. از جمله مهم‌ترین دلائل این اتفاق، رشد بازارهای ادغام شده در اکوسیستم مالی جهان به دلیل مواردی چون رشد حاشیه سود خالص، تحول دیجیتال، محصولات جدید و برنامه‌های توسعه است.

وی افزود: بررسی تجارب جهانی نشان می‌دهد هلدینگ‌های مستقل می‌توانند سریع‌تر از بخش‌های فناوری اطلاعات داخلی بانک‌ها به نوآوری بپردازند و از چارچوب‌های چابک و روش‌های توسعه سریع نرم‌افزار استفاده کنند. علاوه بر این می‌توانند با استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناوری دیگر به طور مستقیم همکاری کنند.

نوری با تأکید بر اینکه «هلدینگ‌های مستقل می‌توانند به طور کامل بر روی ارائه خدمات فناوری اطلاعات به بانک‌ها تمرکز و تخصص عمیقی در زمینه‌های خاص مانند بانکداری دیجیتالی، هوش مصنوعی و بلاک‌چین ایجاد کنند، گفت: این نهادها می‌توانند با ارائه حقوق و مزایای رقابتی و فرصت‌های توسعه شغلی، استعدادهای برتر فناوری اطلاعات را جذب و حفظ کنند چرا که این امکان را دارند تا فرهنگ کار انعطاف‌پذیرتر و نوآورانه‌تری ارائه دهند که برای بسیاری از متخصصان فناوری اطلاعات جذاب است.

مدیرعامل هلدینگ فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک شهر در ادامه افزود: کاهش هزینه‌های فناوری اطلاعات برای بانک‌ها با استفاده از منابع به اشتراک گذاشته شده و استفاده از فناوری‌های جدید و نوآورانه برای بهینه‌سازی فرایندها و کاهش هزینه‌ها از جمله مزایای هلدینگ‌های فناوری اطلاعات است که در کنار مواردی مانند دسترسی به بازارهای جدید، کاهش ریسک و افزایش ارزش توسط این نهادها به اکوسیستم مالی و بانکی هر کشوری کمک کند.

نوری در ادامه با اشاره به شرایط خاص اکوسیستم بانکی و مالی در ایران گفت: علاوه بر موارد مطرح شده، شرایط خاص ما در ایران، امکان نقش‌آفرینی‌های ویژه‌ای را نیز برای هلدینگ‌های فناوری اطلاعات بانک‌ها فراهم کرده است؛ هلدینگ‌های فناوری بانک‌ها می‌توانند و باید نقش تسهیلگر را میان دو سر طیف اکوسیستم مالی و بانکی کشور ایفا کنند؛ این شرکت‌ها به اعتبار نزدیک‌تر بودن به بانک‌های کشور از دغدغه‌ها، ریسک‌ها و بعضاً ضعف‌های آن‌ها بیشتر اطلاع دارند و قاعدتاً جایگاه مورداعتمادی دارند از سوی دیگر به اعتبار فراغت بیشتر از بروکراسی‌، خارج بودن از شمول برخی الزامات مقرراتی ناظر بر بانک‌ها و همچنین برخورداری از ساختار منعطف‌تر، چالاکی بیشتر و… می‌توانند ارتباط بهتری با فین‌تک‌ها، استارتاپ‌ها و… برقرار کنند. به‌این‌ترتیب این امکان را خواهند داشت تا تعامل میان این دو بخش را تسهیل و تسریع کنند و حتی در موارد لازم ریسک‌هایی را بردارند تا نوآوری در استارتاپ‌های فین‌تکی پا بگیرد.

وی افزود: شناخت و تعیین خطوط کسب‌وکاری نوآورانه و جدید در بازار و حرکت به سمت ایجاد و تقویت این خطوط کسب‌وکاری از دیگر رویکردهایی است که هلدینگ‌های فناوری اطلاعات بانک‌ها باید دنبال کنند. این هلدینگ‌ها با بازطراحی ساختار شرکت‌های زیرمجموعه خود هم زنجیره ارزش خدمات بانک بالاسری را تکمیل می‌کنند و هم خدمات لازم را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

نوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هلدینگ فناوری اطلاعات  و ارتباطات بانک شهر با نگاهی به همین مسائل و با مأموریت ارائه راهکارهای نوین خدمات بانکی، زیر ساخت‌های هوشمندسازی و سایر سرویس‌های مرتبط مبتنی بر دانش روز و نیروی انسانی متخصص و پویا به‌منظور خدمت‌رسانی به مشتریان و در راستای افزایش رضایت ذی‌نفعان و توسعه و تعالی ارزش‌های بانک شهر تشکیل شده است.

به گفته نوری سه شرکت «توسعه و نوآوری شهر»، «فن‌آوران ایمن شبکه فاش»، «راهبرد هوشمند شهر» در هلدینگ فناوری اطلاعات  و ارتباطات بانک شهر در راستای مأموریت کلان تعریف شده، مأموریت‌های خود را تعریف کرده‌اند. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان کسب‌وکارهای فعلی و آتی هلدینگ و شرکت‌های زیرمجموعه آن را در چهار حوزه «خدمات پرداخت»، «خدمات مالیاتی یا همان TSP»، «تأمین و پشتیبانی خدمات بانکی»، «سرویس‌های توکنایز کردن و بسترهای انتقال دارایی‌های دیجیتالی»، «توسعه خدمات هوشمند شهری»، «توسعه زیرساخت‌های بانکداری دیجیتالی» و «تأمین مالی زنجیره‌ای» برشمرد.

مدیرعامل هلدینگ فناوری اطلاعات  و ارتباطات بانک شهر در تشریح اقدامات انجام‌گرفته و در دست اقدام طی ماه‌های سپری شده از زمان تأسیس این مجموعه گفت: تهیه نظام حاکمیت شرکتی در هلدینگ، تدوین منشور و تشکیل کمیته‌های ریسک و حسابرسی، کمیته تحول و همچنین کمیته اقتصادی و سرمایه‌گذاری، یکپارچه‌سازی صورت‌های مالی شرکت‌های تابعه با هلدینگ و سهام‌دار اصلی از جمله اقداماتی است که طی چندماهه اخیر انجام گرفته است.

هلدینگ فناوری اطلاعات بانک شهر

وی افزود: هوشمندسازی مانیتورینگ شعب و هوشمندسازی مانیتورینگ شهر نت‌ها دو پروژه موفقی بود که خوشبختانه در پاییز امسال به بهره‌برداری رسید و در نمایشگاه اینوکس کیش رونمایی شد. با ایجاد این بسترها زمان خارج ماندن سرویس‌ها در شعب و شهر نت‌ها یا اطلاع از وقوع حادثه در آن‌ها به کمترین مقدار می‌رسد.

وی در بخش دیگری از نشست گفت: در حوزه ایجاد زیرساخت متمرکز برای ساختار یکپارچه پرداخت خرد شهری اپلیکیشن «شهرزاد» برای زیرساخت خدمات شهری در همه کلان‌شهرها و اپلیکیشن «اسمارتیز» هم  برای ارائه همین خدمات در غیر کلان‌شهرها طراحی و پیاده‌سازی شده که کاربران می‌توانند با استفاده از ابزار و خدمات این اپلیکیشن‌ها به مجموعه وسیعی از امکانات مختص همان شهر دسترسی داشته باشند.

نوری با اشاره به اینکه یکی از وجوه تمایز این دو اپلیکیشن با سایر اپلیکیشن‌ها این است که در اپلیکیشن هر شهر، خدمات شهری مختص همان شهر  ارائه می‌شود و کاربران به‌محض روشن‌کردن مکان‌نمای گوشی تلفن همراه خود به مجموعه‌ای از خدمات پرداخت الکترونیکی و… مرتبط با همان شهر در قالب تجربه کاربری طراحی شده با المان‌های شهری که در آن حضور دارند، دسترسی خواهند داشت.

مدیرعامل هلدینگ فناوری اطلاعات بانک شهر ادامه داد: در حال انجام اقدامات اولیه برای دریافت مجوز «تی‌اس‌پی» و «پی‌اس‌پی» هستیم و خوشبختانه در این زمینه همکاری چندجانبه‌ای شکل گرفته و در حال اخذ مجوز از بانک مرکزی هستیم.

وی با بیان اینکه «ساخت و تجهیز مراکز داده بانک شهر و برخی از شهرداری‌ها» از جمله پروژه‌هایی است که دنبال می‌کنیم، گفت: همان‌طور که با اشاره به پروژه مانیتورینگ هوشمند شعب گفتم، هوشمندسازی پشتیبانی خدمات بانک شهر توسط هلدینگ انجام می‌شود و این آمادگی در مجموعه ما وجود دارد که به سایر مجموعه‌های بانکی نیز این خدمات را ارائه دهیم. مذاکرات موفقی نیز در این زمینه انجام شده که سال آینده بیشتر در مورد نتایج آن‌ها خواهید شنید.

نوری همچنین از ایجاد  یک «اس‌بی‌یو» جدید در حوزه امنیت و مرکز نوآوری در زیست‌بوم خدمات فناوری اطلاعات بانک شهر ذیل هلدینگ فناوری اطلاعات این بانک طی سال آینده خبر داد و گفت: مشارکت در پروژه‌های ملی از اهداف و اولویت‌های مهم ما است و در همین راستا نیز در بزرگ‌ترین پروژه حمل‌ونقل شهری به نام «سپهتن» مشارکت فعال داریم.

نوری در تشریح رویکردهای کلان هلدینگ فناوری اطلاعات  و ارتباطات بانک شهر در آینده گفت: توسعه کسب‌وکارهای نوین و نوآورانه متناسب با مزیت‌های رقابتی بانک شهر، کاهش میزان وابستگی درآمدی هلدینگ و شرکت‌های زیرمجموعه به بانک شهر، توسعه فضای همکاری و مشارکت با شرکت‌های هلدینگ با هدف همسویی راهبردی و سرمایه‌گذاری مشترک، ایجاد زیرساخت یکپارچه پرداخت خرد شهری مبتنی بر کیف پول الکترونیکی بانک شهر و همچنین مشارکت در پروژه‌های ملی با هدف ارتقای جایگاه بانک شهر و  توسعه کسب‌وکار از برنامه‌های کوتاه و میان‌مدت ما است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.