سهم دلار در ذخایر ارزی بانک‌ها به کمترین رقم 5 سال اخیر رسید

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد: سهم دلار در ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان در سه ماه دوم سال جاری میلادی، با رسیدن به 62.25 درصد، کمترین رقم از سال 2013 میلادی به بعد را تجربه کرد.

عصر بانک؛ به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، صندوق بین المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد: پول چین وضعیت خود را در میان ارزهای ذخیره جهانی با رساندن سهم خود به 1.84 درصد در ذخایر بانک‌های مرکزی مستحکم کرد.

 

بر همین اساس بانک‌های مرکزی جهان در این بازه زمانی معادل 193 میلیارد و 400 میلیون دلار، یوآن نگهداری کردند؛ این در حالی است که سهم یوآن در ذخایر ارزی جهان با وجود تنش های تجاری میان چین و آمریکا رشد داشته و این ارز جایگاه ششمی خود را در میان تمام ارزهای جهان ثبات بخشیده است.

 

البته سهم 1.84 درصدی یوآن به عنوان یکی از ذخایر ارزی بانک های مرکزی همچنان در مقایسه با دیگر ارزهای جهانی مانند دلار، یورو و ین ژاپن ناچیز محسوب می شود. سهم دلار در ذخایر ارزی جهان در سه ماه دوم سال جاری میلادی به 62.25 درصد کاهش پیدا کرد که کمترین رقم از سال 2013 میلادی به بعد محسوب می شود.

 

به گفته برخی از کارشناسان اقتصادی، برخی از بانک های مرکزی جهان بلاتکلیفی فعلی را که ریشه در جنگ اقتصادی دارد، موقتی می دانند و چشم انداز اقتصادی چین را در بلند مدت مثبت ارزیابی می کنند؛ ضمن اینکه ممکن است بانک های مرکزی جهان به دلیل کاهش ارزش یوآن از این ارز برای ذخایر خود استفاده کنند و یوآن به یک سرمایه گذاری ارزان برای بانک های مرکزی تبدیل شود.

 

بر همین اساس، ارزش دلار در مقابل یوآن از ماه آوریل سال جاری میلادی به بعد بیش از 10 درصد تقویت شده؛ این در حالی است که ممکن است این کاهش ارزش یوآن نشانه علامتی باشد که بانک مرکزی چین در حال پذیرش کاهش ارزش یوآن است. برخلاف دلار یا یورو، یوآن به طور آزادانه در مقابله دیگر ارزها نرخ گذاری نمی شود و بانک مرکزی این کشور روزانه نرخ آن را در مبادلات تعیین می کند.

 

بر پایه این گزارش، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بارها پکن را به دلیل تضعیف یوآن در زمانیکه دلار آمریکا در حال رشد است سرزنش کرده و گفته که دلار روبه رشد است و باید به شما بگویم که این موضوع یک آسیب برای ما است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.