شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد با وام بانک قرض الحسنه رسالت

بانک قرض الحسنه رسالت با امضای تفاهم نامه با دانشگاه آزاد اسلامی به دانشجویان این دانشگاه وام قرض الحسنه پرداخت می کند.

عصر بانک؛به گزارش روابط عمومی بانک قرض الحسنه رسالت، این تفاهم نامه با هدف کمک به جامعه دانشجویان برای تامین بخشی از هزینه های تحصیل ، به امضای محمدحسین حسین زاده مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت و محمدمهدی طهرانچی سرپرست و محمد عبدالرسول پورعباس معاون دانشگاه آزاد اسلامی رسید.

 

مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت گفت: براساس این تفاهم نامه به دانشجویان این دانشگاه که متقاضی دریافت تسهیلات باشند، تا سقف 30 میلیون تومان، با 2 درصد کارمزد و با بازپرداخت 10 تا 40 ماهه تسهیلات پرداخت می شود تا دغدغه دانشجویان و مشتاقان تحصیل در امر تحصیل و پرداخت شهریه رفع شود.

محمدحسین حسین زاده، هویت بانک را قرض الحسنه، خرد و اجتماعی عنوان کرد و افزود: هدف ما ارائه خدماتی شرعی، آسان و ارزان است.

وی توسعه فرهنگ همیاری اجتماعی، قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی را مهمترین رسالت های این بانک برشمرد و با تاکید بر خرد بودن فعالیت های بانک قرض الحسنه رسالت افزود : 95 درصد از سپرده های  این بانک زیر 10میلیون، چهار درصد زیر 50 میلیون و یک درصد بالای 50میلیون است.

حسین زاده با اشاره به اینکه از سال 92 تاکنون دو میلیون و 750هزار فقره تسهیلات با میانگین 11میلیون و کارمزد 2درصد پرداخت شده است، اظهارداشت: در این مدت 36 صندوق را ساماندهی و رتبه 11تراکنش های بانکی را از بین 36بانک و موسسه اعتباری به خود اختصاص داده ایم.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت به بُعد آسان بودن خدمات برای دانشجویان اشاره و تصریح کرد : در مدل بانکداری اجتماعی دانشجویان فقط یک بار برای احراز هویت به بانک مراجعه و تمام خدمات را غیرحضوری دریافت می کنند. ضمن اینکه در تمام شعبه های دانشگاه درکشور عنصری به نام همیار قرض الحسنه انتخاب می کنیم که رابط بانک و دانشگاه خواهد بود.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت  با بیان اینکه دانشجویان می توانند با مراجعه به اینترنت بانک غیرحضوری حساب افتتاح کنند و کارت بانکی خود را از دانشگاه بگیرند، افزود: پیش نیاز دریافت تسهیلات، عضویت در سامانه اعتبارسنجی مرآت است. شخص با مراجعه به سایت مرآت، مشخصات را وارد می کند و  دانشجویان چون درآمدی  ندارند، می توانند مشخصات یکی از اعضای خانواده خود را به عنوان بهبود دهنده اعتباری وارد کنند تا مشکل وثیقه آنان نیز رفع  شود.

حسین زاده گفت: همچنین دانشجویان می توانند درخواست تسهیلات خود را غیرحضوری ثبت کنند و  بانکدار اجتماعی بعد از دریافت اطلاعات تا پرداخت وام با  متقاضی در ارتباط خواهد بود.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت در  تشریح خدمات سامانه اعتبارسنجی مرآت افزود: یک سال از فعالیت این سامانه می گذرد و در این مدت 300هزار نفر به عضویت سامانه اعتبارسنجی مرآت درآمده اند که از این تعداد به  90 هزار نفر  تسهیلات پرداخت شده است. حسین زاده گفت: بانک قرض الحسنه رسالت در زمینه توسعه کسب و کارهای خانگی و کارآفرینی  نیز اقداماتی انجام داده است تا با حفظ زنجیره ارزش، این کالاها در شهرهای کوچک و روستاها تولید و در شهرهای بزرگتر به فروش برسد. وی افزود: بانک قرض الحسنه رسالت در قالب شبکه توسعه اجتماعی رسالت متشکل از انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی، پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف، شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت و گروه توسعه کارآفرینی ثمین ماموریت کارآفرینی اجتماعی را برعهده دارند.

در ادامه سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: قرض الحسنه یکی از شعائر الهی است و دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت می تواند علاوه بر ارائه تسهیلات قرض الحسنه به دانشجویان، این سنت الهی را پاس بدارد.

محمد مهدی طهرانچی  با بیان اینکه  دانشگاه آزاد اسلامی با دارا بودن 440 واحد، مرکز آموزشی و مدرسه سما در اقصی نقاط کشور، می تواند به اشتغال دانش بنیان دانشجویان و فارغ التحصیلان کمک شایانی داشته باشد، افزود: یکی از مدل های پیشنهادی برای  همکاری با این دانشگاه، بانک قرض الحسنه رسالت است.

وی در توضیح مدل پیشنهادی بانک قرض الحسنه رسالت  با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی می خواهد با سیاست های حمایتی خود، اشتغال دانش بنیان را به جوانان آموزش دهد، اظهارداشت: این دانشگاه می تواند با ظرفیتی که در اختیار دارد، اشتغال دانش بنیان را در قالب شبکه نوآوری مبتنی بر نیروی انسانی خرد، ساماندهی کند تا زنجیره ای از اشتغال دانش بنیان جوانان در کشور ایجاد شود.

طهرانچی با بیان اینکه این دانشگاه می تواند ایده خود را با همکاری و هم افزایی بانک قرض الحسنه رسالت عملی کند، یادآور شد: به طور متوسط در هر ترم 150 هزار جوان دانشگاه آزاد اسلامی را انتخاب می کنند. از لحاظ فرهنگی، این فرصتی است که جوانان در اولین مواجهه خود با بانک ها به جای آنکه با یک بانک معمولی آشنا شوند، با بانک قرض الحسنه ای که فعالیتش مبتنی بر بانکداری اسلامی است، روبه رو شوند.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با انتقاد از فعالیت صندوق های رفاه دانشجویی در دانشگاه ها، گفت: ما به عنوان یک نهاد آموزشی، علم بانکداری نداریم و براساس گزارش هایی که از واحدها می رسد، بسیاری از سپرده ها به جای آنکه از طریق صندوق های رفاه به دست دانشجویان برسد، در محل های دیگری سپرده گذاری می شود، پس روش درست این است که ما سرمایه خود را در بانک سپرده گذاری کرده و از این طریق به واسطه بانک به دانشجویان تسهیلات قرض الحسنه ای بدهیم.

وی خواستار تسهیل سیستم پرداخت وام از سوی بانک های قرض الحسنه شد و افزود: وام ها باید به راحتی در اختیار افراد قرار گیرد تا هیچ دانشجویی در مدت تحصیل دغدغه شهریه نداشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.