PAINTECH مهم ترین طرح حمایتی از فین‌تک‌هاست

حمیدرضا نورصالحی با بیان اینکه PAINTECH اتفاقی است که به مرور تبدیل به یک فریم ورک ، یک ساختمان و چارچوب کاری می شود اظهار داشت: علاوه بر PAINTECH یکی از مواردی که از سال 95 آغاز شده است ، تحقیقات کنجکاوی محور در ایران کیش است موضوعی که پیش ازاین در شبکه بانکی و صنعت ایران وجود نداشته است.

عصر بانک؛حمیدرضا نورصالحی مشاور و طراح سیستم‌های پیشرفته علم و فناوری، با بیان اینکه عده ای می گویند شرکت های پرداخت(PSP)، انحصارگری ایجاد کرده و از این طریق مانع رشد فین تک ها شده اند گفت چگونه ممکن است با وجود 12 شرکت پرداخت، انحصار ایجاد شود؟عده ای مجوزهای لازم را گرفته و مشغول به کار در PSPها هستنداینکه انحصارنیست.

 

وی درپاسخ به این سوال ما که آیا این درست است که شرکت های پرداخت تا زمانی که یک فین تک سود دهی نداشته باشد از آن حمایت نمی کنند؟ اظهارداشت: شاید برخی شرکت های بزرگ دولتی چنین کاری انجام دهند اما باید گفت هم اکنون یکی از مهم ترین طرح های حمایتی از فین تک ها از سوی یک شرکت پرداخت و تحت عنوان طرح PAINTECH در حال اجرایی شدن است .

 

نورصالحی با بیان این که «ایران کیش» به عنوان یکی از این شرکت های پرداخت طرح PAINTECH را در راستای ریشه یابی درد فناوری و فین تک ها دنبال می کند گفت: این در حالی است که پیشتر نیز حمایت های جسته و گریخته ای از استارت آپ ها و فین تک ها از طریق این شرکت ها صورت گرفته است ولی هم اکنون بهترین کاری که در این زمینه رخ داده ، ایجاد ساختاری است تا از طریق آن امکاناتی را در اختیار فین تک ها قراردهیم و این موضوعی است که توسط PAINTECH تحقق بخشیده می شود.

 

وی با بیان اینکه PAINTECHاتفاقی است که به مرور تبدیل به یک فریم ورک ، یک ساختمان و چارچوب کاری می شود اظهار داشت: علاوه بر PAINTECH یکی از مواردی که از سال 95 آغاز شده است ، تحقیقات کنجکاوی محور در ایران کیش است موضوعی که پیش ازاین در شبکه بانکی و صنعت ایران وجود نداشته است.

 

نورصالحی اظهار می کند: تحقیقات کنجکاوی محور که در دنیا به نام Blue Skies Research از آن یاد می شود، به این شکل است که شرکت پرداخت یادشده از شما به عنوان یک پژوهشگر حمایت مالی میکند تا شما به کنجکاوی بپردازید و در واقع هیچ صورت مساله ای برای شما تعیین نمیشود.

 

*شرکتی که در ضرر با یک استارت آپ شریک می شود چگونه می تواند انحصار طلب باشد؟

 

وی ادامه می دهد: شما در این مسیر بارها و بارها ممکن است شکست بخورید یا مساله در میانه مسیر جذابیت خود را از دست بدهد و آن را رها کنید. ولی در این میان آنچه اهمیت دارد قطعات متعدد و پی در پی پازل های فناوری است که در حین کنجکاوی در کنار هم ساخته شده و به یک زنجیره از دانش تبدیل می‌شوند که اگر کار به نتیجه رسید آن موقع وارد همکاری با این شرکت می شوید، اگر هم به نتیجه نرسید، حمایت آزمایشگاهی از شما ادامه پیدا میکند؛ با این استدلال که اگر فین تکی در مسیرش نتیجه نگرفت، می تواند با این بستر راه های نرسیدن به جواب را پیدا کرده و در ایده پردازی بعدی مسیر کوتاهتری را طی کند. این بدان معناست که ما در کشور، شرکت های پرداختی داریم که هیچ گاه به استارت آپ ها نگفته اند اول برای خودتان کارکنید و هر وقت به محصول خوبی رسیدید برای ما کار کنید بلکه این شرکت در ضرر فین تک ها هم شریک است. شرکتی که در ضرر با یک استارت آپ شریک می شود چگونه می تواند انحصار طلب باشد؟

 

این کارشناس فناوری اطلاعات ادامه می دهد: چگونه عده ای اینگونه برداشت می کنند که شرکت های پرداخت در همکاری با فین تک ها تنها به نفع خودشان می اندیشند؟حداقل از چیزهایی که درباره PAINTECH و یا تحقیقات کنجکاوی محور دریکی از شرکت های پرداخت شنیده شود اینگونه می توان متوجه شد که اتفاقا گاهی PSP ها در راستای حمایت از فین تک ، نفع خودشان را در مرحله آخر می بینند.

 

نور صالحی اضافه کرد: اینکه بعضی می خواهند بگوید شرکت های پرداخت در مقابل فین تک ها قرار گرفته اند شوکه کننده است. این در حالی است که یک شرکت پرداخت مطابق قانونی که شاپرک تعیین کرده است به کسی می تواند درگاه پرداخت اینترنتی بدهد که الزاما نماد الکترونیکی داشته باشد. یعنی اگر بازاردرگاه های اینترنتی ایران را صد درصد فرض کنیم دارندگان نماد چیزی نزدیک به 30 درصد هستند؛این درحالی است که فین تک ها اجازه دارند به هر کسی درگاه بدهند چه نماد داشته باشند چه نه . اکنون دراین ماجرا پرسش اینجاست که آیا این PSP ها هستندکه انحصار دارند ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.