پیر‌ها دوباره جوان می‌شوند!

محققان دانشگاه اگزتر در انگلیس موفق به شناسایی ترکیبات منحصر به فردی شده اند که با هدف گرفتن میتوکندریای موجود در سلول‌های قدیمی بدن انسان می‌توانند آن‌ها را جوان کنند.

عصر بانک؛با جوان سازی این سلول‌ها می‌توان امیدوار بود که افراد مسن بتوانند با جوان سازی سلول‌های حیاتی خود جوان‌تر شده و ظاهر خود را مجددا به شکل ایام جوانی درآورند.

 

یکی از فرایند‌های مهم بیولوژیک که موجب افزایش سن افراد می‌شود، پیری سلولی نام دارد. همزمان با افزایش سن افراد، سلول‌های انسان‌ها نیز فرسوده‌تر و ضعیف‌تر می‌شوند و معنای این امر آن است که آن‌ها دیگر قادر به تکثیر خود نیستند، هر چند سلول‌های پیر از نظر متابولیک کماکان فعال خواهند ماند.

 

 

سلول‌های پیر بسیاری از کارکرد‌های سلول‌های جوان را در خود ندارند و همین مساله باعث می‌شود انسان‌ها با بالارفتن سن بسیاری از توانمندی‌های خود را از دست بدهند.

 

پژوهشگران زیادی در سراسر جهان در حال تلاش برای طراحی سازوکار‌های جوان سازی سلول‌های پیر هستند و در این میان محققان دانشگاه اگزتر به این نتیجه رسیده اند که اگر مقدار اندکی از سولفیدهیدروژن به طور مستقیم به بخش میتوکندری هر سلول تزریق شود، می‌توان فرایند افزایش سن سلول‌های بدن را معکوس کرد. میتوکندری اندامکی در هر سلول است که وظیفه آن تنفس سلولی و انتقال انرژی است که موجب می‌شود انرژی شیمیایی موجود در مواد غذایی به صورت پیوند‌های پرانرژی فسفات (آدنوزین تری‌فسفات) ذخیره شود.

 

ترکیباتی که تا به حال بر همین مبنا تهیه شده اند موفق به جوان سازی 40 تا 50 درصدی سلول‌های مسن شده اند و می‌توان امیدوار بود که در آینده این رقم باز هم بیشتر شود. البته نتیجه این تحقیقات تولید دارو‌های معجزه گر و طولانی کننده مدت زندگی انسان نخواهدبود، بلکه هدف اصلی از این اقدامات افزایش مدت زمانی است که فرد طی آن بتواند به سلامت و بدون ابتلا به بیماری‌های صعب العلاج زندگی کند.

 

/مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.