استفاده از ارز مجازی راهکاری برای کشورهای در حال تحریم

کارشناسان معتقدند استفاده از ارزهای مجاز برای کشورهای در حال تحریم ابزار مناسبی برای دور زدن تحریم‌ها است، نامزد ریاست جمهوری برزیل می‌گوید: ارز مجازی را می‌توان به عنوان ارز رایج کشور برزیل معرفی کرد،.

عصر بانک؛ارزهای مجازی چند سالی است در عرصه مبادلات اقتصادی هر چند محدود وارد شده اما همواره این بحث وجود داشته که آیا می‌توان این ارزها را در مبادلات اقتصادی به طور فراگیراستفاده کرد؟

 

نامزد ریاست جمهوری برزیل می‌گوید:« ارزهای مجازی نظیر بیت‌کوین را می‌توان در مبادلات اقتصادی کشور معرفی کرد.»

 

از همان ابتدای ظهور ارزهای مجازی کارشناسان چند نظر داشتند.

 

*مزیت استفاده از ارز مجازی/عاملی برای دور زدن تحریم‌ها

 

در مزیت استفاده از این ارزها کارشناسان معتقدند: برای کشورهایی که تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گرفته این ارز می‌تواند ابزاری برای دور زدن تحریم‌ها باشد چرا که استفاده‌کنندگان این ارز ردیابی نمی‌شوند؛ دوم اینکه مبادلات با این نوع ارزها نیاز به واسطه ندارد بنابراین اگر در مبادلات فعلی بین کشورها نیاز به سوئیفت است در این نوع مبادلات این رابط حذف خواهد شد؛ سوم اینکه هزینه انتقال این ارز نسبت به مبادلات سوئیفتی بسیار پایین است.

 

*مزیت استفاده از ارزهای مجازی

 

اما در مضرات استفاده از این ارز کارشناسان می‌گویند: چون این نوع ارزها ردیابی نمی‌شوند بنابراین احتمال پولشویی در آن زیاد است؛ دوم اینکه فرار مالیاتی بسیار خواهد شد چرا که مبادلات با این نوع ارزها در جایی ثبت نمی‌شود؛ سوم اینکه حمایت‌های تروریستی در استفاده از این نوع ارز قابل رصد نخواهد بود.

 

امادئو نامزد جدید ریاست جمهوری برزیل معتقد است که دولت می‌تواند با اجرای بلاک‌چین و استفاده  از این ارزها استفاده زیادی ببرد.

 

وی اشاره می‌کند که حتی دولت می‌تواند درباره مسائل آلودگی مواد غذایی و نوشیدنی در برزیل و سلامتی آن استفاده کند. تکنولوژی بلاک‌چین می‌تواند به رفع این مسائل هر چه سریعتر کمک کند و با ذخیره پول ظرفیت زندگی را بالاتر ببرد.

 

امادئو همچنین می‌گوید:« استفاده از بلاک‌چین شفافیت و صحت را در مبادلات و همچنین ثبت اسناد بیشتر می‌کند. در حالی که بسیاری از دولت‌ها هنوز نگرانند که چگونه تعاملی بین ارز مجازی و ارز ملی ایجاد کنند اما من فکر نمی‌کنم که این تهدیدی برای سیستم‌های بانکداری سنتی باشد چرا که مزایای استفاده از آن برای مصرف‌کننده‌ها بسیار مشهود است.»

 

*ارز مجازی روش قانونی پرداخت

 

نامزد جدید ریاست جمهوری برزیل همچنین معتقد است که هیچ شکی نیست که بیت‌کوین می‌تواند به عنوان یک روش قانونی پرداخت تلقی شود و در صورتی که احزاب در این کشور به مبادلات با بیت‌کوین اعتماد داشته باشند هیچ مانعی سر راه انجام این کار وجود ندارد.

 

استفاده از ارزهای مجازی در برخی کشورها کلید خورده است مثلا ونزوئلا ارز  دو ارز مجاز با پشتوانه نفت و گاز راه‌انداز ی کرده و کشورهای تولید کننده نفت را ترغیب می‌کند که فروش نفت خود را با این ارزها انجام دهند.

 

ونزوئلا حتی اعلام کرده است در صورتی که کشورها نفت ونزوئلا را با  ارزهای مجازی خریداری کنند تخفیف ویژه به آنها داده خواهد شد.

 

امام کشورهای دیگر هم هستند که بیت کوین را به عنوا ارز مجازی به رسمیت شناخته‌اند ودر حال چکش‌کاری برای انجام مبادلات هستند.

 

10 کشوری که دولت‌شان بیت کوین را به رسمیت می شناسد شامل استونی،‌ایالات متحده آمریکا، دانمارک، سوئد،‌کره جنوبی،‌هلند،‌فنلاند، کانادا، استرالیا، انگلستان است.

 

تعدادی از کشورها به دلیل مشکلات  فرار مالیاتی، پول‌شویی، تأثیر مخرب در اقتصاد و عدم مشخص بودن مالکیت آن‌ها، استفاده از ارزهای دیجیتالی را ممنوع کرده‌اند.

 

این کشورها نظیر کره جنوبی، چین، هندوستان، اندونزی، ویتنام،‌هنگ‌کنگ،‌بولیوی، اکوادور است.

 

در کشور ما هم اخیرا برای راه‌اندازی ارز مجازی اقدام شد، اگرچه دیر است اما اقدام مبارکی است.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  اخیرا از آماده شدن مدل آزمایشی ارز دیجیتال ایرانی خبر داد و گفت: در برابر ارز دیجیتال برگشت به عقب معنی ندارد و باید آن را پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم.

 

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات گفته است بکارگیری ارز دیجیتال در توسعه داخلی ممنوعیت یا محدودیت ندارد.

 

/فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.