زن‌های اَبَر صدساله‌های جهان را بشناسید +تصاویر

فرد صدساله کسی است که یکصد سال خورشیدی یا بیشتر عمر کند این در حالیست که اَبَرصدساله تا 110 سالگی یا بیشتر از آن زندگی کرده است.

عصر بانک؛پیر شدن یک امر گریزناپذیر در زندگی بشر و دیگر موجودات زنده دنیاست. اما روند پیری در بیشتر جمعیت جهان زیر یکصد سال پایان می‌یابد و آن‌ها دار فانی را وداع می‌گویند. البته هستند برخی از انسان‌هایی که این قانون را زیر پا گذشته و به فردی صد ساله یا حتی اَبَرصدساله تبدیل می‌شوند.

 

فرد صدساله کسی است که یکصد سال خورشیدی یا بیشتر عمر کند. این در حالیست که اَبَرصدساله تا 110 سالگی یا بیشتر از آن زندگی کرده است.

 

با پیرترین انسان‌های جهان آشنا شوید؛ ابرصدساله‌هایی که اکثرا زن هستند

 

در نتیجه چندین آزمایش علمی و تحقیقاتی مشخص شده افراد ابرصدساله معمولا در تمام طول زندگی به هیچ یک از بیماری‌های مرتبط با کهولت سن همانند سکته مغزی، بیماری قلبی-عروقی، زوال عقل، سرطان، پارکینسون و دیابت دچار نمی‌شوند مگر در اواخر عمر و نزدیکی به بیشینه عمر انسان، یعنی 125 سالگی.

 

بر اساس آمار رسمی گمانه‌زنی می‌شود در سراسر جهان 300 تا 450 ابرصدسالهٔ زنده وجود داشته باشد. این در حالیست که مطابق بر پژوهش‌ها مشخص شده شور‌های ایالات متحده آمریکا، ژاپن، بریتانیا، فرانسه، و ایتالیا دارای بیشترین شمار ابرصدساله‌های شناخته‌شده هستند

 

در سپتامبر سال 2010 میلادی ایالات متحده با رقمی در حدود 53 هزار نفر بیشترین تعداد انسان‌های صدساله را در دنیا داشته است. پس از امریکا کشور ژاپن با حدود 51 هزار نفر در رتبهٔ دوم از این حیث قرار می‌گیرد.

 

تاکنون بیش از یکهزار و 500 ابرصدساله در تاریخ ثبت شده است.در بسیاری از کشور‌ها افراد پس از رسیدن به صدسالگی مورد تقدیر قرار می‌گیرند. رسم رایج برخی از کشور‌ها به شرح زیر است:در ایالات متحده به طور سنتی صدسالگان از رئیس جمهور نامهٔ تبریک دریافت می‌کنند.

 

با پیرترین انسان‌های جهان آشنا شوید؛ ابرصدساله‌هایی که اکثرا زن هستند

 

در انگلستان و کشور‌های مشترک‌المنافع در یکصدمین زادروز فرد، ملکه پیامی برای وی ارسال می‌کند و از سن 105 سالگی به بعد این امر در هر زادروز اتفاق می‌افتد.

صدسالگان ایرلندی نامه‌ای به همراه 2540 یورو به عنوان «جایزهٔ صدسالگی» از رئیس‌جمهور دریافت می‌کنند.برای صدسالگان ژاپنی یک کاپ نقره همراه با یک گواهینامه از طرف نخست‌وزیر ارسال می‌گردد.صدسالگان در سوئد پیام تبریکی از سوی پادشاه و ملکه دریافت می‌کنند.
در ایتالیا صدسالگان نامه‌ای از رئیس‌جمهور دریافت می‌کنند.

 

با این مقدمه شاید برایتان جالب باشد تا شماری از ابرصدساله‌های جهان که بیش از 115 سال در دنیا زندگی کرده‌اند، آشنا شوید. گفتنی است که تقریبا بیشتر نام‌هایی که در فهرست پیرترین انسان‌های جهان مشاهده می‌شود، زن هستند که جالب و قابل تامل است.

 

برای آشنایی با زنان ابرصدساله تاریخ تا انتهای مطلب همراهمان باشید.

 

1- ژان کالمان: 122 سال و 164 روز

 

با پیرترین انسان‌های جهان آشنا شوید؛ ابرصدساله‌هایی که اکثرا زن هستند

 

ژان کالمان: زاده 21 فوریه 1875 – درگذشته 4 اوت 1997

 

ژان لوییز کالمان دارای طولانی‌ترین عمر تأیید شده یک انسان در طول تاریخ بود. این زن فرانسوی در 85 سالگی به شمشیربازی می‌پرداخت و تا صدسالگی دوچرخه سواری می‌کرد.

 

با پیرترین انسان‌های جهان آشنا شوید؛ ابرصدساله‌هایی که اکثرا زن هستند

 

ژان کالمان در دهه 20 زندگی

 

جالب است بدانید کالمان از 21 سالگی تا 117 سالگی سیگار می‌کشید؛ ولی هیچ‌گاه تعداد سیگار‌ها به بیش از دو عدد در روز نمی‌رسید. او در 12 یا 13 سالگی ونسان ونگوگ را ملاقات کرده بود و تمام عمرش را که 122 سال و 164 روز بود در فرانسه گذراند.
 

با پیرترین انسان‌های جهان آشنا شوید؛ ابرصدساله‌هایی که اکثرا زن هستند

 

ژان کالمان در سن 40 سالگی

 

این زن تا 110 سالگی تنها و بدون کمک زندگی می‌کرد. اما پس از آن به دلیل یک حادثه آتش‌سوزی هنگام آشپزی که به دلیل ضعف بینایی روی داده بود، به آسایشگاه منتقل شد.

 

با پیرترین انسان‌های جهان آشنا شوید؛ ابرصدساله‌هایی که اکثرا زن هستند

 

ژان کالمان در سن 22 سالگی

 

ژان لوییز کالمان در زندگی طولانی خود شاهد اختراعات مهمی، چون اتومبیل، تصاویر متحرک، استیل ضد‌زنگ، تلویزیون و حتی هواپیما بود.

 

2- سارا کنائوس: 119 سال و 97 روز

 

با پیرترین انسان‌های جهان آشنا شوید؛ ابرصدساله‌هایی که اکثرا زن هستند

 

«سارا کنائوس» پیر‌ترین فرد شناخته شده در آمریکاست. سارا در زمان مرگ 119 سال و 97 روز سن داشت و درست یک روز قبل از شروع قرن بیست‌ویکم از دنیا رفت.

 

دخترش او را فردی ساکت و آرام توصیف می‌کرد که هیچ چیزی نمی‌توانست آرامشش را برهم زند. همین خونسردی شاید دلیلی برای طول عمر سارا بود. سارا 7 جنگ آمریکا و ترور مارتین لوترکینگ را به خاطر داشت.

 

سن سارا در زمان مرگ، حتی از پل برووکلین و مجسمه آزادی هم بیشتر بود. همچنین زمانی که نیل آرمسترانگ برای اولین بار قدم بر ماه گذاشت او 88 سال داشت.

 

3- لوسی هانا: 117 سال و 224 روز

 

با پیرترین انسان‌های جهان آشنا شوید؛ ابرصدساله‌هایی که اکثرا زن هستند

 

لوسی هانا: زاده 16 جولای 1875 – درگذشته 21 مارس 1993

 

به دلیل همزمان شدن زندگی لوسی هانا با ژان کالمان فرانسوی، با وجود داشتن سن بالاتر از 110 سال، به اندازه بقیه پیر‌ترین‌ها به او بها داده نشد. لوسی هانا با داشتن 117 سال و 224 روز سن و اصلیتی آفریقایی – آمریکایی، به عنوان پیر‌ترین انسان سیاهپوست دنیا شناخته می‌شد.

 

او در آلاباما به دنیا آمد و در زمان پخش اعلامیه مشهور آزادی لینکلن، 12 سال سن داشت. لوسی در سال 1901 ازدواج کرد و صاحب 8 فرزند شد که البته 6 فرزند او قبل از مادرشان از دنیا رفتند.

 

این زن سیاهپوست در زمانی زندگی می‌کرد که تبعیض نژادی در اوج خود بود و سفید‌پوستان، سیاهان را از زمین‌ها و خانه‌هایشان بیرون می‌کردند، به همین خاطر او نیز به همراه شش میلیون آفریقایی آمریکایی دیگر مجبور به مهاجرت شده و به دیترویت رفت جایی که تا آخر عمر خود در 21 مارس 1993 در آنجا ماند.

 

4- ماری لوئیز میلر: 117 سال و 230 روز

 

زمانی که ماری لوئیز میلر در سن 117 سالگی از دنیا رفت، یکی از پسرانش همراه با او در خانه سالمندان بستری بود و دختر بزرگش 90 سال سن داشت.

 

این زن فرانسوی – کانادایی، در تمام عمر خود کار می‌کرد و با داشتن 10 فرزند، تقریبا هرگز بیکار نبود. ماری همین کار زیاد و روحیه خستگی‌ناپذیر خود را راز عمر طولانی‌اش می‌دانست. او که عادت عجیبی به استفاده از نوشیدنی‌های الکی و کشیدن سیگار داشت، وقتی خود را در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی دید آن‌ها را در سن 90 سالگی ترک کرد. شاید همین دلیل شد تا او بتواند 27 سال بعد از آن نیز به زندگی خود ادامه دهد.

 

5- ویولت براون: 117 سال و 189 روز

 

با پیرترین انسان‌های جهان آشنا شوید؛ ابرصدساله‌هایی که اکثرا زن هستند

 

ویولت براون: زاده 10 مارس 1900 – درگذشته 15 سپتامبر 2017

 

ویولت براون ابرصدسالهٔ اهل جامائیکا بود. او در زمان مرگش کهنسال‌ترین انسان زندهٔ دنیا بود که در فهرست انسان‌های دارای طولانی‌ترین عمر تأیید شده در طول تاریخ قرار گرفت. ویولت براون پس از مرگ، اما مورانو در 15 آوریل 2017 به این عنوان دست یافت.

 

او همچنین نخستین ابرصدسالهٔ تأییدشدهٔ جاماییکایی و پیرترین جاماییکایی در تمام تاریخ بود.

 

ویولت براون، در 15 سپتامبر 2017 (جمعه 24 شهریور 1396) در 117 سالگی بر اثر بیماری و کهولت سن درگذشت.

 

6- اِما مورانو: 117 سال و 137 روز

 

با پیرترین انسان‌های جهان آشنا شوید؛ ابرصدساله‌هایی که اکثرا زن هستند

 

اِما مورانو: زاده 29 نوامبر 1899 – درگذشته 15 آوریل 2017

 

اِما مورانو، یک ابرصدسالهٔ اهل ایتالیا، و تا زمان مرگش کهنسال‌ترین انسان زندهٔ دنیا بود که در فهرست انسان‌های دارای طولانی‌ترین عمر تأیید شده در طول تاریخ قرار گرفت.

 

دوران زندگی مورانو در سه قرن 19، 20 و 21 میلادی سپری شد.

 

این زن، همچنین در طول 117 سال زندگی‌اش شاهد دو جنگ جهانی و روی کار آمدن 90 دولت در ایتالیا بود.

 

او دارای چهار خواهر و سه برادر بود. آنجلا مورانو، یکی از خواهران او بود که در سال 2011 در سن 102 سالگی درگذشت. مورانو راز طول عمر خود را خوردن دو تخم مرغ در روز، شکلات و شیرینی و تنهایی می‌دانست.

 

7- نبی تاجیما: 117 سال و 42 روز

 

با پیرترین انسان‌های جهان آشنا شوید؛ ابرصدساله‌هایی که اکثرا زن هستند

 

نبی تاجیما: زاده 4 اوت 1900 – درگذشته 21 آوریل 2018

 

یکی دیگر از ابرصدساله‌های جهان، نبی تاجیما ژاپنی بود. او پس از مرگ ویولت براون در 15 سپتامبر 2017 (جمعه 24 شهریور 1396) مسن‌ترین انسان شناخته شده جهان و آخرین انسان زنده بازمانده از قرن نوزدهم میلادی بود.

 

همچنین از او به عنوان پیرترین انسان شناخته شده در کشور ژاپن و قاره آسیا یاد می‌شود.نبی تاجیما در جوانی در مزرعه کار می‌کرد و تا میانسالی مشغول کشاورزی بوده‌است. او در فوریه 2002 به خانه سالمندان کیکای منتقل شد و تاکنون در آنجا زندگی می‌کند. وی بر اثر شکستگی استخوان ناشی از سقوط از ارتفاع، برای همیشه ویلچرنشین شد.

 

با پیرترین انسان‌های جهان آشنا شوید؛ ابرصدساله‌هایی که اکثرا زن هستند

 

تاکنون بیش از یکهزار و 500 ابرصدساله در تاریخ ثبت شده است

 

بیشتر غذای مورد مصرف وی، سوشی و ماهی قزل آلا بود. نبی تاجیما، در 21 آوریل 2018 (1 اردیبهشت 1397) در 117 سالگی بر اثر عوارض ناشی از کهولت سن درگذشت.

 

/باشگاه خبرنگاران جوان 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.