بدافزار «سام سام» 5 میلیون دلار باج گرفته است

بدافزار « سام سام» که از سال 2015 کشف شده، تاکنون 5.9 میلیون دلار از قربانیان خود باج گرفته است. این بدافزار با تسلط بر سیستم رایانه، در مقابل دریافت مبلغی اطلاعات آن را آزاد می کند.

عصر بانک؛به نقل از دیجیتال ترندز، طبق گزارش شرکت امنیتیSophos  خسارت مالی بدافزار SamSam به شرکت ها بسیار بیشتر از تخمین های کارشناسان بوده است. این بدافزار که نخستین بار در دسامبر 2015آشکار شد، از آن زمان تاکنون 5.9 میلیون دلار از قربانیان خود باج گرفته است. طبق گزارش شرکت سوفوس، روزانه یکبار از این باج افزار برای حمله استفاده می کنند. اما یک کاربر معمولی اینترنت ممکن است هیچ گاه با آن روبرو نشود زیرا SamSam قربانیان خود را هدف می گیرد.

 
این باج افزار سیستم رایانه را گروگان می گیرد و در مقابل دریافت مبلغی اطلاعات آن را آزاد می کند.
 
 
بدافزار ها به طور کلی در ایمیل های اسپم ناشناس ارائه می شوند و حاوی فایل یا لینک آلوده هستند. هنگامیکه کاربر روی فایل یا لینک موجود در ایمیل کلیک کند، باج افزار کنترل رایانه را به دست می گیرد. این حمله ایمیل های ناخواسته(اسپم) افراد خاصی را هدف نمی گیرد بلکه به هزاران آدرس ایمیل ارسال می شود.
 
 
اما بدافزارSamSam شیوه متفاوتی دارد.به طوری کلی یک هکر یا گروهی از هکرها وارد یک شبکه می شوند، آن را اسکن می کنند و سپس به طور دستی باج افزارSamSam را اجرا می کنند. این حملات تخصصی هستند تا بیشترین خسارت را وارد و بیشترین باج را دریافت کنند.
 
 
پیش از این تصور می شد SamSam در حملات به سازمان های دولتی ، خدمات درمانی و آموزشی به کار می رود. اما تحقیقی عمیق تر نشان می دهد شرکت های بخش خصوصی نیز قربانی حملات آن شده اند.
 
 
طبق این تحقیق 50 درصد قربانیان از شرکت های خصوصی، 26 درصد از بخش خدمات درمانی، 13 درصد از سازمان های دولتی و 11 درصد از موسسات آموزشی بوده اند.
 
 
/مهر
 
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.