پاسخ به انتقادهای موجود درباره منابع بانک‌ها

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی می گوید: این انتقاد که بانک‌های خصوصی طلا و ارز خریداری می‌کنند را قبول ندارم و آن را فرافکنی و اتهام می‌دانم.

عصر بانک؛علی‌اصغر میرمحمد صادقی در نشست مشورتی- اجرایی با تولیدکنندگان و فعالان صنایع غذایی گفت: بانک‌ مرکزی در اولویت‌بندی کالایی نقشی ندارد و اولویت‌ها بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و بانک مرکزی وظیفه ثبت سفارش و تخصیص ارز را انجام می‌دهد.

 

وی در پاسخ به انتقادهای موجود درباره منابع بانک‌ها گفت: وقتی سیستم بانکی کشور را با بانک‌های دنیا مقایسه می‌کنید باید مصارف بانک‌ها را نیز در نظر بگیرید. کجای دنیا تسهیلات تکلیفی بر عهده بانک‌مرکزی است؟ کجای دنیا مطالبات گندم‌کاران را بانک‌مرکزی پرداخت می‌کند؟ اگر نقدی است باید منصفانه باشد.

 

میرمحمد صادقی ادامه داد: برای منابع سقفی تعیین شده و اینکه چه میزان از تسهیلات را به تولید کننده‌ها پرداخت کنیم که البته این رقم هر سال رشد داشته که این میزان 613 هزار میلیارد تومان بود که 32 درصد آن را به بخش صنعت اختصاص دادیم.

 

مدیر کل تسهیلات بانک مرکزی افزود: از ابتدای سال 97 بالغ بر 117 هزار میلیارد تومان به کل بخش‌ها تسهیلات پرداخت شد که 35 هزار میلیارد تومان آن به بخش صنعت اختصاص داشته است. این انتقاد که بانک‌های خصوصی طلا و ارز خریداری می‌کنند را قبول ندارم و آن را فرافکنی و اتهام می‌دانم.

 

/ایلنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.