نظام بانکی ترکیه در سال جاری با تهدیدات جدی مواجه است

موسسه اعتبارسنجی فیچ در گزارشی اعلام کرد که نظام بانکی ترکیه در سال جاری با تهدیدات جدی مواجه است و انتظار می رود عملکرد آن در بخش های مختلف با شاخص های منفی همراه شود.

عصر بانک؛ بر اساس گزارش موسسه اعتبارسنجی فیچ، نگاهی به عملکرد بانک های ترکیه در ماه های اخیر حاکی از تداوم ریسک های خطرناک اقتصادی در فعالیت نظام بانکی این کشور است.

 

بنا بر اعلام این موسسه اعتبارسنجی، سقوط ارزش لیر در برابر دلار، بالا بودن نرخ بهره و کاهش رشد اقتصادی بی تردید تاثیراتی منفی بر دارایی، نقدینگی، بودجه و کیفیت عملکرد نظام خدمت رسانی بانکی ترکیه خواهد گذاشت که این روند تهدیدی جدی علیه بانک های این کشور است.

این موسسه اعتباری چندی پیش با انتشار گزارشی رتبه اعتباری ترکیه را به دلیل کسری تراز تجاری، افزایش تورم و سقوط ارزش لیر کاهش داد.

این موسسه رتبه اعتباری ترکیه را از 'BB+'به 'BB' کاهش داد که این رتبه، پایین‌تر از سطح اطمینان لازم برای سرمایه‌گذاری محسوب می شود.

بنا بر اعلام فیچ، سیاست‌های اقتصادی ترکیه در ماه‌های اخیر متعارف نبوده و اقدامات صورت گرفته پس از انتخابات اخیر باعث افزایش بی اعتمادی ها و مانعی برای اوج گیری اقتصاد این کشور شده است.

این موسسه اعتبارسنجی مدعی شد که کسری تراز تجاری ترکیه در حال حاضر به 6.1 درصد تولید ناخالص داخلی در سال 2018 رسیده است که این امر ناشی از افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و مصرف خانوارهاست و در سال آینده به دلیل کاهش ارزش لیر و افزایش گردشگر، این میزان به 4.1 درصد خواهد رسید.

این موسسه اعتبار سنجی، رشد اقتصادی ترکیه در سال جاری میلادی را 4.5 و برای سال آینده 3.6 درصد پیش بینی کرده است که این ارقام پایین تر از رقم رشد اقتصادی سال گذشته ترکیه خواهد بود.

اواخر سال 96 نیز موسسه اعتبار سنجی مونیز در گزارشی رتبه اعتباری ترکیه را به دلیل درگیری های منطقه ای و تنش خارجی کاهش داده بود.

این موسسه، رتبه اعتباری ترکیه را از Ba1 به Ba2 کاهش داد که این رتبه، دو پله پایین‌تر از سطح اطمینان لازم برای سرمایه‌گذاری بود.

پیش از آن رتبه اعتباری ترکیه 3B بوده و رتبه اعتباری مطلوبی برای اقتصاد این کشور بود.

به گزارش ایرنا، فیچ موسسه خدمات مالی آمریکایی است که در زمینه ارائه خدمات تجزیه و تحلیل بازار اوراق قرضه، تخمین رشد اقتصادی، مبادله اوراق بهادار، مدیریت بحران و مدیریت صندوق های سرمایه گذاری فعالیت می کند.

 

/ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.