کشف دریاچه بزرگ آب مایع در مریخ

محققان ایتالیایی موفق به کشف دریاچه بزرگ آب مایع در مریخ شدند.

عصر بانک؛ دانشمندان در نهایت مکانی را که تمام آب مریخ در آنجا پنهان شده بود یافتند.

 

براساس گزارش «ساینس آلرت»، این آخرین کشف حماسی است که با استفاده از یک وسیله راداری در مدار مریخ به دست آمده است.

 

اگرچه تا کنون علائم بسیاری از وجود منابع کم و موقت آب در این سیاره مشاهده و شناسایی شده بود اما این دریاچه به عنوان اولین کاوش منابع آبی پایدار و با این وسعت به شمار می‌آید.

 

دانشمندان ایتالیایی مخزن آب مایع بزرگ و پنهانی را به اندازه 20  کیلومتر در 1.5 کیلومتری زیر قطب جنوبی مریخ پیدا کردند.

 

محققان می‌گویند که این کشف بسیار شبیه به دریاچه زیریخی در قطب‌های شمال و جنوب زمین است.

 

دریاچه زیریخی، به عنوان مکانی که ممکن است در آن بر روی سیاره مریخ آب یافت شود، دارای فرضیه‌ای طولانی‌مدت بود اما بررسی مناطق زیر یخبندان حتی بر روی زمین نیز کار آسانی نیست.

 

گفتنی است؛ تنها در سال‌های اخیر دانشمندان از ماهواره‌های مجهز به رادار استفاده کردند تا اسرار پنهان سیاره ما را کشف کنند.

 

تیم تحقیقاتی متشکل از تعدادی تاسیسات فضایی ایتالیا در ماموریت مریخ از تکنولوژی مشابهی برای مطالعه راس قطب جنوبی مریخ استفاده کردند.

 

این ابزار فضاپیمای مریخ نورد که جانشین رادارهای پیشرفته مریخ (MARSIS) – یک رادار با فرکانس پایین پالس محدود- برای ژرف سنجی سطح و یونوسفر است با هدف موج های رادار روی سیاره برای کاوش زیر سطح است به کار رفته است.

 

پیش از این نیز توسط مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا نشانه‌هایی از وجود آب روی سطح مریخ را به زمین ارسال شده بود اما همه این آبها به دلیل دمای پایین سیاره، به شکل قطعات یخ بودند.

این دریاچه احتمالا آب خاص نیست. دماهای بخش های زیری صفحات یخی حدود منفی 68 درجه سیلسیوس است که آب خالص مسلما در این دما به حالت یخ زده است، پس وجود مقدار زیاد نمک حل شده در آب موجب پایین رفتن دمای آب تا این عدد شده است.

 

اگرچه عمق این دریاچه کشف شده هنوز نامشخص است اما حجم آن نسبت به اکتشافات پیشین قابل توجه است.

 

/فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.