بازار سکه تا یک ربع دیگر هم قابل پیش‌بینی نیست!

عضو اتحادیه طلا و جواهر ضمن اعلام افزایش افزایش 110 هزار تومانی قیمت سکه از صبح تا ظهر امروز، گفت: شرایط بازار سکه و طلا به گونه‌ای شده که حتی تا یک ربع دیگر هم قابل پیش‌بینی نیست.

عصر بانک؛نوسان بازار سکه و ارز مدت‌هاست که به روال عادی تبدیل شده و مخاطبان بازار بیش از انتظار برای ثبات به طبیعی بودن نوسان بازار عادت کرده‌اند. امروز (شنبه) بازار سکه و ارز با روندی افزایشی کار خود را آغاز کرد. هر چند که پیش ‌بینی می‌شد با توجه به اینکه امروز مراسم تودیع و معارفه رئیس کل بانک مرکزی انجام و این می‌تواند موجب ثابت ماندن قیمت‌ها حداقل تا زمان انجام این مراسم باشد، اما بازار همچنان در نوسان بود. این در حالی است که در بازار ارز قیمت دلار از حدود 9350 تومان در ابتدای روز تا حدود 9600 تومان افزایش داشته است و در سوی دیگر بانک مرکزی نرخ رسمی ارز را با افزایش حدود 4403 تومان اعلام کرد و به دنبال آن نوسان در بازار طلا و ارز نیز ادامه داشته و قیمت سکه افزایشی پیش رفت.

 

آن طور که محمد کشتی آرای – عضو اتحادیه طلا و جواهر – در تحلیل بازار سکه و ارز عنوان کرده است، افزایش قیمت دلار موجب رشد قیمت سکه و طلا نیز شد، در حالی که قیمت در بازارهای جهانی به دلیل تعطیلی ثابت مانده بود.

 

افزایش 110 هزار تومانی قیمت سکه از صبح تا ظهر!

 

بنا بر توضیحات وی، قیمت سکه در ابتدای صبح کمی افزایشی بود اما در مقطعی کاهش پیدا کرد و دوباره در روند صعودی قرار گرفت؛ به طوری که در حال حاضر قیمت سکه تمام بهار آزادی حدود سه میلیون و 610 هزار تومان، نیم سکه یک میلیون و 783 هزار تومان، ربع سکه 887 هزار و یک گرمی 471 هزار تومان معامله می‌شود. این قیمت‌ها از صبح با افزایش مواجه بوده است؛ به گونه‌ای تمام سکه حدود 110 هزار تومان، نیم سکه 42 هزار تومان ربع سکه 18 هزار تومان و یک گرمی 10 هزار تومان گران شده است.

 

اما جریان دیگری که امروز در بازار سکه اتفاق افتاد این بود که بورس کالا اعلام کرد که معاملات آتی سکه را متوقف و دلیل آن را تاثیرپذیری بازار از قیمت‌های سکه آتی اعلام کرد. به هر حال در هفته‌های اخیر سکه‌های آتی تحویل دی ماه تا چهار میلیون تومان نیز قیمت خورده بود که برخی معتقد بودند افزایش نرخ این سکه‌ها موجب انتظاراتی در بازار شده و قیمت‌ها را افزایش می‌دهد.

 

این در حالی است کشتی آرای در رابطه با اثر توقف معاملات سکه آتی در بازار می‌گوید به هر حال این توقف موجب حرکت سرمایه از این بازار به سمت بازار روز سکه و طلا شده و حداقل امروز تا حدی بر افزایش قیمت موثر است. اما اینکه در آینده چه تاثیری بر کاهش قیمت سکه خواهد داشت باید منتظر واکنش بازر بود، هر چند که می‌تواند اثر مثبت داشته و قیمت‌ها را تا حدی تعدیل کند.

 

/ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.