بانک‌ها به کدام بخش‌ها بیشتر وام دادند؟

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی 3 ماهه سال 1397 و در مقایسه با 3 ماهه سال گذشته حدود 16.3 درصد افزایش داشته است.

عصر بانک؛تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی 3 ماهه سال 1397 به بخش‌های اقتصادی مبلغ 1178.6 هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، مبلغ 165.0 هزار میلیارد ریال (معادل 16.3 درصد) افزایش داشته است.

 

تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمامی بخش‌های اقتصادی طی 3 ماهه سال‌جاری مبلغ 742.9 هزار میلیارد ریال معادل 63.0 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 80.2  هزار میلیارد ریال معادل 12.1 درصد افزایش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 3 ماهه سال جاری معادل 295.7 هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص 39.8 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمامی بخش‌های اقتصادی (مبلغ 742.9 هزار میلیارد ریال) است.

 

از 345.7 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 85.5 درصد آن (مبلغ 295.7 هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

 

از سوی دیگر، گزارش‌ها نشان می‌دهد تعداد 51 هزار و 15 فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره 6.8 میلیارد ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است. درضمن در بخش خدمات تعداد 917 هزار و 544 فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره 0.5 میلیارد ریال پرداخت شده است.

 

در این میان، بانک مرکزی تاکید کرده است همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای کرد.

 

/خبرآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.