علت دیدن ذرات ریز حبابی در چشم

دانشمندان به صورت علمی موضوع ظاهر شدن ذرات ریز حبابی در جلوی چشم را مورد بررسی قرار دادند.

عصر بانک؛به گزارش ایلنا، آیا تا به حال متوجه کرم‌های کوچک یا حباب‌های شفافی در میدان دیدتان شده‌اید؟ 

 

براساس گزارش «ساینس آلرت»، هنگامی که شما بر روی این ذرات تمرکز می‌کنید از جلوی چشم شما محو و کمی بعد مجددا ظاهر می‌شود. این پدیده به حدی شایع است که دانشمندان به صورت علمی آن را بررسی کرده‌اند.

 

این ذرات انگل‌ یا جانوران کوچکی در مردمک چشم نیستند بلکه این پدیده با نام «مگس ‌پران» نوعی خطای دید است که در برخی شرایط خاص و در داخل مردمک چشم به وجود می‌آید.

 

به صورت دقیق‌تر باید بگوییم که ذرات شناور داخل چشم اشیا فوق‌العاده ریزی هستند که از درون مردمک چشم سایه خود را بر روی شبکیه بینایی ما می‌اندازند؛ شبکیه بخشی از مردمک است که در پشت چشم قرار گرفته و به عنوان یک بافت حساس به نور شناخته می‌شود. با این حال، اشیا مورد بحث از خارج به درون مردمک نیامده‌اند و در کمال تعجب،‌ بخشی از بدن خود ما هستند؛‌ وقتی ذرات بسیار کوچکی مانند بافت‌ها، گلبول‌های قرمز و یا ذرات پروتئینی در قسمت ژله مانند بین عدسی و شبکیه چشم قرار می‌گیرند،‌ پدیده موردنظر رخ می‌دهد.

 
از آنجایی هم که حرکت این ذرات به مایع داخل مردمک بستگی دارد،‌ دید ما به هر سمتی که متمرکز شود، ذرات هم در آنجا قابل‌مشاهده هستند و حتی اگر چشمان خود را با سرعت به سمت جهت‌های مخالف حرکت دهیم، ذرات شناور داخل چشم با یکدیگر برخورد کرده و یا در گوشه‌های ماده ژله مانند جمع می‌شوند.

 
طبق گزارش «گجت‌نیوز»، البته شاید تجربه کرده باشید که در زمان نگاه کردن به پس‌زمینه‌های یک دستی مانند آسمان و یا صفحه یکرنگ کامپیوتر، این ذرات به صورت واضح‌تر دیده می‌شوند. همچنین، اتفاق دیگری به نام «پدیده انوپتیک زمینه آبی» وجود دارد که در زمان نگاه کردن به آسمان و یا سوژه‌‌های مشابه، به صورت کرم‌های شبتاب نورانی بسیار ریزی که گاهی اوقات دمی سیاه‌رنگ دارند، دیده می‌شود.

 
این پدیده مکانیسم متفاوتی از مگس پران دارد و به دلیل حرکت گلبول‌های سفید در داخل مویرگ‌های مردمک چشم به وجود می‌آید.

 

ختنتخمنتنمئ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.