سالانه 20 میلیارد تومان هزینه نگه‌داشت سامانه قدیمی کارتخوان‌های سوخت

الزامی شدن استفاده از کارت‌های سوخت شخصی به همراه راه‌اندازی نسل جدید کارتخوان‌ها، افزون بر آنکه مدیریت دقیق مصرف سوخت در کشور را به همراه دارد، درصد تخلف در جایگاه‌های عرضه سوخت را به صفر می‌رساند.

عصر بانک؛محمدرضا موسوی‌خواه، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره نسل جدید کارتخوان‌های عرضه سوخت گفت: نسل جدید کارتخوان‌ها از جمله طرح‌های مهم شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی است. از آنجا که سالانه 20 میلیارد تومان برای نگه‌داشت سامانه قدیمی کارتخوان‌ها هزینه می‌‌کردیم و هزینه گزافی برای دولت محسوب می‌شد از پارسال به این فکر افتادیم که با یاری گرفتن از بخش خصوصی مورد تایید نظام جمهوری اسلامی، در شبکه هوشمند شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی فراخوانی اعلام کنیم تا با استفاده از امکانات بخش خصوصی، تجهیزات قدیمی کارتخوان‌ها را به گونه‌ای که هزینه‌ای بر دوش دولت تحمیل نشود، روزآمد کنیم.وی افزود: کارگروه‌های مختلفی برای بررسی این موضوع تشکیل شد که بر اساس آن، شبکه بانکی کشور به‌عنوان بهترین و امن‌ترین گزینه برای استفاده در این سامانه انتخاب شد، زیرا افزون بر قابل اعتماد بودن برای مردم، از محل تراکنش خودپردازها نیز درآمد به دست می‌آوردند. موسوی‌خواه با اشاره به راه‌اندازی نخستین مجموعه کارتخوان‌های جدید سوخت در جایگاه آزادی، اظهار کرد: برنامه جدیدی برای شبکه هوشمند جایگاه‌های سوخت تدوین شده است که مشکلات تجهیزات قدیم مانند حافظه بسیار محدود و هزینه فراوان را ندارد.

 

وی درباره بومی‌سازی تجهیزات سوخت تصریح کرد: این تجهیزات هنوز ایرانی نیستند، اما تلاش می‌کنیم آنها را بومی‌سازی کنیم، در این زمینه در مکاتبه با بانک مرکزی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت، نسل جدید کارتخوان‌ها را به آنها معرفی کرده‌ایم تا صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی که توانایی بومی‌سازی این کارتخوان‌ها را دارند با ما همکاری کنند. به گفته موسوی‌خواه، این طرح تا پایان سال 98 در سراسر کشور اجرا می‌شود، اما شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، علاقه‌مند به اجرای آن تا پایان امسال است، زیرا هرچه زمان اجرای طرح جدید طولانی‌تر شود باید همچنان بین سامانه قدیم و جدید ارتباط برقرار و هزینه نگه‌داشت سامانه پیشین را نیز پرداخت کرد، اما با پیوستن همه جایگاه‌ها به سامانه برخط (آنلاین) جدید، اطلاعات فروش و پرداخت به‌صورت همزمان دریافت و ثبت می‌شود که درصد تخلف جایگاه را به صفر می‌رساند.

 

وی، شرکت ملی پخش و شبکه بانکی را متولی اجرای این طرح اعلام کرد و گفت: برای جلوگیری از ایجاد رانت، 3600 جایگاه کشور در قالب گروه‌های یکسان تقسیم‌بندی شده‌اند تا همه جایگاه‌ها با هر شرایط و موقعیت و میزان فروش از نسل جدید کارتخوان‌ها بهره‌مند شوند. الزام استفاده از کارت سوخت شخصی از دیگر مسائلی است که به گفته مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با جدیت از سوی این شرکت پیگیری می‌شود. موسوی‌خواه، با اشاره به اطلاع‌رسانی‌هایی که در مدت اخیر در این‌باره انجام شده است، اظهار کرد: اکنون بیش از 21 میلیون کارت سوخت در اختیار صاحبان خودروهاست، اما نمی‌دانیم چند نفر کارت خود را در اختیار دارند یا چند نفر آن را گم کرده‌اند. به همین سبب به‌زودی در یک فراخوان فرصتی را مشخص می‌کنیم که مردم بر‌اساس آن از کارت سوخت خود استفاده کنند.  وی افزود: در این دوره، کارت سوخت‌ها طراحی جدیدی ندارند و بر‌اساس فرآیند پیشین، از کارت سوخت خودروها استفاده خواهد شد.

 

/شانا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.