مقایسه 20 اقتصاد برتر جهان

از 20 اقتصاد برتر جهان، پنج کشور عضو اتحادیه اروپا هستند و سهم آمریکا از کیک اقتصاد جهان، بیش از سایر اعضا است.

عصر بانک؛ به نقل از دفتر آمار اتحادیه اروپا، طی 50 سال گذشته، سهم اروپا از جمعیت جهان تقریبا نصف شده است. همچنین 64 درصد جمعیت جهان در این 20 کشور زندگی می کنند در حالی که در سال 1965 این میزان برابر 73 درصد بوده است.

 

اعضای گروه 20 حدود 86 درصد از کل تولیدات ناخالص جهان را در اختیار دارند. آمریکا بزرگ ترین اقتصاد جهان است و تقریبا یک چهارم کل تولید ناخالص داخلی جهان در این کشور صورت می گیرد.

 

از پنج کشور عضو اتحادیه اروپا که در گروه 20 حاضر هستند نیز حدود 22 درصد کل تولید ناخالص جهانی را در اختیار دارند. این در حالی است که چین هم اکنون 15 درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارد که نشان می دهد سهم چین از اقتصاد جهانی دربازه زمانی 2006 تا 2016 حدودا سه برابر شده است.

 

هند نیز از دیگر کشورهایی است که قدرت اقتصادی آن افزایش چشمگیری یافته است، این کشور که به تازگی به ششمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده است در کنار چین بالاترین نرخ رشد اقتصادی را در بین کشورهای جهان در اختیار داشته است.

 

بیشترین استفاده از انرژی های پاک و منابع تجدید پذیر متعلق به برزیل با 40 درصدف اندونزی با 33 درصد، هند با 22 درصد و کانادا با 18 درصد است. کمترین استفاده از این منابع نیز در عربستان، کره جنوبی و روسیه صورت گرفته است.

 

گروه 20 شامل کشورهای آلمان، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، اتحادیه اروپا، آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، هند، اندونزی، ژاپن، مکزیک، روسیه، عربستان، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه و آمریکا است.

 

/ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.