اطلاعات در کارت‌های حافظه دستِ دوم پاک نمی شود

پژوهشگران امنیت فضای سایبری هشدار می دهند که کارت‌های حافظه دستِ دوم را حتی اگر همه داده‌های خود را پاک کرده‌اید، در اختیار دیگران قرار ندهید.

عصر بانک؛ به نقل از مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، پژوهشگران اعلام کردند که در زمان پاک کردن اطلاعات از کارت‌های حافظه، فقط اطلاعات محل نگهداری فایل‌ها روی این کارت‌ها پاک می شود ولی محتوای فایل‌ها پاک نمی‌شود. این اطلاعات با استفاده از نرم افزارهای بازیابی، قابل برگشت هستند.

 

پژوهشگران دانشگاه Hertfordshire بریتانیا با تجزیه و تحلیل 100 کارت حافظه SD دست دوم به این نکته دست یافتند که حدود 75 درصد اطلاعات موجود در کارت‌های حافظه دست دوم، باقی مانده اطلاعات شخصی صاحبان قبلی هستند.

 

کارت های حافظه بررسی شده قبلا در گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، دوربین‌ها، سیستم‌های SatNav و هواپیماهای بدون سرنشین استفاده شده بودند و پژوهشگران موفق شدند تا داده های نفر قبلی استفاده کننده از کارت های حافظه را استخراج کنند.

 

آنان موفق شدند عکس های شخصی، کپی های گذرنامه، لیست تماس، شماره شناسایی و سایر اسناد شخصی را استخراج کنند.

 

این پژوهش اثبات کرد که کاربران نمی توانند بطور کامل اطلاعات کارت حافظه را حذف کنند و در صورتی که فایل دیگری روی کارت حافظه منتقل شود فایل جدید روی فایل قبلی قرار می گیرد.

 

کارشناسان امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات تاکید می کنند که قبل از سپردن کارت‌های حافظه خود به دیگران، با استفاده از نرم افزارهای ویژه‌ای به درستی و بطور کامل، اطلاعات دستگاه حافظه را پاک کنید؛ این نرم افزارها کارت حافظه را با داده های تصادفی رونویسی می کنند. بنابراین اطلاعات قبلی غیرقابل برگشت خواهند بود.

 

/مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.