نقش آسان پرداخت در فرایند پرداخت نمایشگاه کتاب

به گفته قائم مقام مدیرعامل «آپ» این شرکت در صدد احیای فرهنگ سهامداری بین سهامداران این شرکت در آینده ای نزدیک است.

عصر بانک؛مهدی شهیدی، قائم مقام مدیرعامل آسان پرداخت در نشست خبری که در محل این شرکت و با حضور جهانشاهلو، معاون مالی، ذوالقدری‌ها، معاون بازاریابی و تعدادی از اصحاب رسانه برگزار شد، با اشاره به اینکه بهترین راهکار پرداخت در نمایشگاه در چند سال اخیر بن کارت مجازی بوده، در خصوص حضور این شرکت در نمایشگاه کتاب و مباحث مربوط به بن‌های کتاب گفت: امسال بحث ایجاد بن نمایشگاه در کارت ملی مطرح شده است. قرار دادن کارت ملی در دستگاه POS و انجام عملیات پرداخت با استفاده از آن، امر متداولی در جهان نیست. این موضوع از لحاظ فنی ربطی به آسان پرداخت ندارد زیرا ثبت احوال برنامه ریزی فنی را خودش انجام داده و SDK را به ما داده است که آن را در اپلیکشین POS قرار دهیم. این موضوع از نظر من مشکل زا خواهد شد چون اگر SDK که در اختیار ما قرار می‌گیرد، مشکل داشته باشد، در نمایشگاه کتاب، همه خواهند گفت که POSها کار نمی کند. بنابراین این روش چه فرقی با بن‌های مجازی دو سال قبل دارد.

 

او افزود:آنچه که در نمایشگاه کتاب مهم است، درست انجام شدن تراکنش است که این مهم به زیرساخت خوب نیاز دارد. در سال های اخیر، اپراتورها از جمله ایرانسل بیشترین زحمت را کشیده اند که سیم‌کارت POSها زود تر و با شرایط بهتری ثبت شوند.

مهمترین نکته پرداخت نمایشگاه کتاب، دسترسی POSهاست. یک شبکه کابلی در این حوزه ایجاد می شود که جزء چالش برانگیزترین موضوعات است، در این حوزه مخابرات استان تهران و چند پیمانکار دیگر کار می‌کنند و وظیفه ایجاد زیرساخت کابلی را دارند، در واقع این موضوع ارتباطی به ما ندارد، اما به دلیل عدم پاسخگویی درست این زیرسخت کابلی، ما در این حوزه ورود کردیم. از سال دوم حضور آپ در نمایشگاه، POSهایی در نمایشگاه ارائه دادیم که هم به شبکه وصل می شد، هم سیم کارت می خورد و هم با باطری کار می کرد. یعنی در زمانی که آب نمایشگاه را برداشته بود، POSها کار می کرد. توجه به این نکته نیز ضروری است که همواره در روزهای اول نمایشگاه، POS با موبایل بهتر کارایی دارد.

 

معاون مدیرعامل شرکت آسان پرداخت در ادامه به سرویس‌های قبلی آسان پرداخت در نمایشگاه از جمله سرویس تله پرداز که نوعی پرداخت بدون کارت است، اشاره کرد و گفت: برای استفاده از این خدمت، باید اپلیکیشن آپ در گوشی نصب شود و بدون وجود کارت، امکان پرداخت از طریق POS پذیرنده‌ها وجود خواهد داشت. در این روش یا از طریقQR ، کد اسکن و پرداخت انجام می‌شود و یا POSها کد تله پرداز دارند و می توان با استفاده از آن ها، پرداخت را انجام داد. در این روش، اگر POSها به بستر اینترنت وصل باشند، همان لحظه تاییدیه وصول را نشان می دهند و آنهایی که تلفنی و موبایلی باشند، باید دکمه کنترل وصولی را بزنند که تاییدیه نمایش داده شود. پیش از این بدلیل اینکه تراکنش‌های تله پرداز در روز بعدی انجام می‌شد، صاحبان POSها ترجیح می دادند از آن استفاده نکنند اما امروزه که پرداخت‌ها بصورت روزانه اتفاق می‌افتد، روش تله پرداز تفاوتی با پرداخت کارتی ندارد. ما امسال برنامه داریم که این سیستم را بیشتر معرفی کنیم تا بین مردم همه گیر شود.

 

او افزود: در آپ برای بورسی ها هم سرویس جدیدی بهره برداری شده که امکان خرید سهام آپ در اپلیکیشن آپ را فراهم می کند. بر این اساس کسانی که POS آپ را دارند، اگر بعد از این سهام آپ را بخرند، امکانات ویژه ای دریافت می کنند. ما در سال 97، 200 هزار کد بورسی به بورس اضافه کردیم و تا پایان سال 1 میلیون و 500 هزار کد جدید نیز پیش بینی کردیم. هدف آسان پرداخت از این کار، این است که فرهنگ سهامداری را بین مردم جا بیاندازیم.

 

امکاناتی که برای این سهامداری ارائه می دهیم، این است که هر پذیرنده ای که 500 سهام آپ داشته باشد، با توجه به عملکرد او با آپ و بانک طرف قرارداد، تعداد سهام او افزایش پیدا می کند. همچنین سرویس‌هایی به پذیرنده‌ها می دهیم که در انحصار آسان پرداخت است و نمی توان با پول خرید. این موضوع را به افرادی می دهیم که سهام بیشتری داشته باشند. به طور کلی به دنبال آن هستیم که ارزش سرویس‌های مازادی که به افراد دارنده سهام آسان پرداخت می دهیم، بیش از ارزش سهام باشد که اگر این اتفاق بیفتد، سهامدار وفادار می ماند.

 

وی گفت: اپلیکیشن آپ طی یکی دو ماه گذشته از چهارده و نیم میلیون دانلود، به هجده و نیم میلیون دانلود رسیده و این افزایش به دلیل افزودن سرویس کارت به کارت است و قصد داریم در آینده نزدیک امکانات بیشتری از جمله پرداخت عوارض خروج از کشور را به خدمات اپلیکیشن آپ بیافزائیم.

 

شهیدی در خصوص خدمات پارکینگ آپ گفت: با توجه به این که پارکینگ‌های فرودگاه امام خمینی به صورت کامل به شرکت آپ سپرده شده، در کمتر از سه ماه آینده به‌ روزترین سیستم‌های اتوماسیون در این فرودگاه پیاده‌سازی می‌ شود.

وی با اشاره به اینک پرداخت پارکینگ به طور جدی در دستور کار برای افزودن به سرویس های اپلیکیشن آپ قرار گرفته است، گفت: از اواخر شهریور ماه این شرکت آمادگی دارد اتوماسیون پرداخت را در تمام پارکینگ های بزرگ و کوچک پیاده سازی کند. شهیدی با بیان اینکه پرداخت اسنپ و گروه آن به صورت کامل از هفته گذشته به درگاه آسان پرداخت اضافه شده، خاطر نشان کرد: تمام پرداخت‌های دفاتر اسناد رسمی نیز بزودی از طریق این شرکت انجام خواهد شد.

 

وی افزود: تمام پروسه پرداخت در دفاتر اسناد رسمی می تواند توسط اپلیکیشن آپ انجام شود و از طریق این اپلیکیشن و وارد کردن شناسه اسناد، افراد تنها برای امضا لازم است به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند.

 

شهیدی با اشاره به اقداماتی که در دستور کار بانک مرکزی و شاپرک در خصوص افزایش امنیت در پرداخت ها در دستور کار است، گفت: با تغییرات جدی که در حال رخ دادن است، از این به بعد احراز هویت دقیق تر و با سهولت بیشتری انجام خواهد شد.

 

وی افزود: در حال حاضر، هر شرکت پرداخت و هر اپلیکیشن یک راهکار به منظور احراز هویت اجرایی کرده و با اجرایی شدن این تغییرات در بخش احراز هویت جلوی حجم وسیعی از کلاهبرداری ها گرفته می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.