سرقت اطلاعات حساب بانکی با بدافزار جدید

محققان نوع جدیدی تبلیغ ‌افزار از دسته‌ OSX.Pirrit کشف کردند که کنترل کامل رایانه‌ Mac کاربر را به هکرها و مجرمان سایبری می‌‌دهد و منجر به سرقت اطلاعات حساب بانکی افراد می‌شود.

عصر بانک؛مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای(ماهر)، تبلیغ‌‌‌افزار OSX.Pirrit سیستم‌عامل Mac X را هدف قرار می‌دهد و در گذشته نیز این بدافزار هزاران رایانه‌ Mac را در سراسر جهان آلوده کرده است. تبلیغ‌افزارها معمولا مهاجمان را قادر می‌سازند تا رایانه‌ کاربر را از کار بیندازند، اما این بدافزار نه تنها رایانه‌های Mac را با تبلیغ‌افزار بمباران می‌کند بلکه جاسوسی کاربران را نیز می‌کند و همچنین با رسیدن به دسترسی سطح بالاتر، هکرها را قادر می‌سازد تا از این بدافزار به‌منظور دستیابی به اطلاعات ورود به حساب بانکی کاربر استفاده کنند.

 

سازندگان OSX.Pirrit از اشتباهات قبلی خود درس گرفته‌اند و برخلاف نسخه‌های قدیمی آن، که از افزونه‌ مخرب مرورگرها استفاده و حتی کارگزار پروکسی را به‌منظور ربودن اطلاعات مرورگر روی ماشین قربانی نصب می‌کردند، در این نوع جدید از OSX.Pirrit، از زبان اسکریپ‌نویسی اپل (AppleScript) استفاده می‌کنند و این بدافزار به این منظور از AppleScript استفاده می‌کند که کد جاوا اسکریپت را مستقیما به مرورگر تزریق کند. از آنجا که OSX.Pirrit با رسیدن به مجوزهای ریشه اجرا می‌شود، اجرای خودکاری (autorun) تولید و در هر بار نصب نام جدیدی را برای خود ایجاد می‌کند و علاوه‌براین، هیچ دستورالعمل حذفی وجود ندارد و برخی از اجزای آن به گونه‌ای تغییر ظاهر می‌دهند که قانونی و از طرف اپل به نظر می‌آیند. OSX.Pirrit توسط شرکتی به نام TargetingEdge ایجاد شده است و این شرکت تا به حال چندین نامه به شرکت تحقیقاتی Cybereason، که به بدافزار بودن محصول آنها پی برده، فرستاده و از آنها خواسته است که مانع از انتشار خبر بدافزاربودن محصولشان شوند. حدود 28 موتور آنتی‌ویروس دیگر در Virus Total نیز این نرم‌افزار را در رده‌ بدافزارها دسته‌بندی کرده‌اند؛ TargetingEdge ادعا می‌کند محصولی قانونی را برای کاربران Mac توسعه داده و نرم‌افزارش بدافزار نبوده و هیچ ویژگی بدافزاری ندارد.

 

/ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.