رشد سرمایه‌گذاری جهانی در اینترنت اشیا

اینترنت اشیا به سرعت در حال فراگیر شدن است و به این ترتیب در بخش‌ها و صنایع مختلف نفوذ می‌کند.

عصر بانک؛جدیدترین بررسی‌های انجام شده از سوی موسسه تحقیقاتی IDC در این مورد هم نشان می‌دهد میزان سرمایه‌گذاری جهان در اینترنت اشیا تا پایان سال جاری میلادی به 674 میلیارد دلار می‌رسد. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود این میزان با رشد سالانه 6/ 14 درصدی تا پایان سال 2018 به 5/ 772 میلیارد دلار برسد.

 

کارشناسان این موسسه انتظار دارند میزان سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت اینترنت اشیا با متوسط نرخ رشد سالانه 4/ 14 درصدی در فاصله سال‌های 2017 تا 2021 رشد و حجم این سرمایه‌گذاری در سال 2020 از مرز یک تریلیون دلار عبور کند. این کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که این میزان تا پایان سال 2021 به 1/ 1 تریلیون دلار برسد. بررسی‌ها نشان می‌دهد بخش سخت‌افزار صنعت اینترنت اشیا در سال 2018 به بزرگ‌ترین دسته محصولی تکنولوژی تبدیل می‌شود. در واقع بخش سخت افزار اینترنت اشیا در سال آینده میلادی با صرف 239 میلیارد دلار سرمایه روی ماژول‌ها و حسگرها و همچنین زیرساخت و ابزارهای امنیتی، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بخش این صنعت خواهد بود. خدمات اما دومین بخش بزرگ صنعت اینترنت اشیا خواهند بود و بعد از آن بخش‌های نرم‌افزار و ارتباطات قرار دارند.  در بخش نرم‌افزار، بیشترین سرمایه‌گذاری روی اپلیکیشن‌ها، نرم‌افزارهای تحلیل داده‌ها، پلت‌فرم‌های اینترنت اشیا و نرم‌افزارهای امنیتی خواهد شد. در واقع نرم‌افزار با متوسط نرخ رشد سالانه 1/ 16 درصدی، سریع‌ترین روند رشد را در میان بخش‌های مختلف صنعت اینترنت اشیا به خود اختصاص داده است. سرمایه صرف شده در بخش خدمات هم نسبت به بخش‌های دیگر افزایش بیشتری را تجربه خواهد کرد و متوسط نرخ رشد سالانه 1/ 15 درصدی را در این دوره پنج‌ساله تجربه می‌کند.  «کری مک گیلواری» یکی از کارشناسان موسسه IDC در این باره می‌گوید: «بیش از 55 درصد از پروژه‌های اینترنت اشیا تا سال 2021 روی بخش‌های نرم‌افزار و خدمات متمرکز خواهند بود. همین موضوع به خوبی تایید می‌کند که این دو بخش روند رشد چشمگیری را در این سال‌ها تجربه خواهند کرد. اگر بخواهیم به شکلی دقیق تر این صنعت را مورد بررسی قرار دهیم، خواهیم دید که دو بخش نرم‌افزار و خدمات واقعا پررنگ‌ترین نقش را در حفظ روند رشد صنعت اینترنت اشیا در اختیار دارند.»

 

با این اوصاف انتظار می‌رود صنایع هم سرمایه‌گذاری قابل توجهی روی راهکارهای اینترنت اشیا بکنند. به این ترتیب بررسی‌های IDC نشان می‌دهد میزان سرمایه‌گذاری روی بخش تولید 189 میلیارد دلار، حمل‌ونقل‌ 85میلیارد دلار و خدمات عمومی و رفاهی 73 میلیارد دلار در سال 2018 خواهد بود. سرمایه‌گذاری تولیدکنندگان در اینترنت اشیا تا حد زیادی روی راهکارهایی خواهد بود که می‌توانند عملیات تولید و ساخت را پشتیبانی کرده و امکان مدیریت منابع را فراهم ‌آورند. در بخش حمل‌ونقل‌ دو‌سوم سرمایه‌گذاری در اینترنت اشیا به نظارت و مدیریت ناوگان اختصاص خواهد داشت. سرمایه‌گذاری بخش خدمات عمومی و رفاهی در اینترنت اشیا هم بیشتر روی شبکه‌های هوشمند برق، گاز و آب خواهد بود. صنایع متقابل هم بیشترین میزان سرمایه‌گذاری خود روی اینترنت اشیا را به مواردی مانند وسایل نقلیه هوشمند و ساختمان‌های هوشمند اختصاص می‌دهند که مجموع آنها در سال 2018 برابر با 92 میلیارد دلار خواهد بود.  در میان مناطق مختلف دنیا هم آسیای پاسیفیک با 312 میلیارد دلار بیشترین حجم سرمایه‌گذاری در اینترنت اشیا را در سال 2018 انجام خواهد داد. بعد از آن آمریکای شمالی با 203 میلیارد دلار و منطقه اروپا، خاورمیانه و آفریقا با 171 میلیارد دلار سرمایه قرار دارند.

 

/دنیای اقتصاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.