تمجید وزیر ارتباطات از آسان پرداخت به عنوان استارت آپی با درآمد بالا

بازیگران اصلی حوزه اقتصاد دیجیتال کسب و کارهای نو پا هستند، از اینرو برنامه این وزارتخانه این است که می خواهد در کشور چندین شرکت استارتاپی با درآمد بالا داشته باشد.

عصر بانک؛اولین پنل تخصصی‌ با موضوع” اقتصاد دیجیتالی” در حاشیه نمایشگاه تلکام با حضور، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ناصر حکیمی معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی، فیروز آبادی دبیر فضای مجازی و کثیری از وزارت صنعت، معدن تجارت برگزار شد.

 

محمد جواد جهرمی در این پنل گفت: موانعی در پذیرش ICT وجود دارد که از آن جمله مناسب بودن خدمات با فرهنگ کشور، قابلیت‌ها و مهارت‌ها و بحث مقرون به صرفه بودن و تناسب درآمد با هزینه ها است که در کشورهای مختلف متفاوت است.

وی افزود: در کشورهای آسیایی بحث زیرساخت اهمیت بالایی دارد که دولت در چهار ساله گذشته سرمایه‌گذاری های خوبی در حوزه زیرساخت کرده است. جهرمی با اشاره به 10 برابر شدن حوزه ها در بخش زیرساخت گفت: مهم ترین مشکلات انحصار ذاتی در این بخش است و مهم ترین موضوع در تلفن های ثابت هزینه های آن از لحاظ مقرون به صرفه بودن آن است.

جهرمی اظهارداشت: مقایسه وضعیت ایران با کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نشان می دهد که سرمایه گذاری ها در این بخش باید افزایش یابد. جهرمی یادآور شد: مهم ترین حوزه برای رشد کسب و کارهای نوین ارتباطات ویدیویی است که در این بخش ایران ظرفیت خوبی برای رشد دارد، البته در این حوزه موانع زیادی نیز وجود دارد.

وی افزود: مشکل اول در حوزه تعرفه و مدل تعرفه گذاری است که سرویس های غیرحجمی می تواند نیاز مصرف کنندگان را برآورده کند. وزیر ارتباطات تاکید کرد: در این حوزه برای ارایه سرویس های با کیفیت بالا نیازمند پهنای باند بالاتری هستیم که در حال حاضر 30 درصد بازار نمی‌توانند به خاطر پهنای باند پایین از این خدمت استفاده کنند.

وزیر ارتباطات گفت: بزرگترین مانع در این بخش سرمایه گذاری است از اینرو در حوزه زیر ساختی به لحاظ تولید محتوا با مشکلاتی مواجه هستیم. جهرمی با اشاره به نیاز به توسعه استارتاپ های موجود در کشور گفت: مکانیزم سرمایه‌گذاری برای کسب و کارهای نوپا در ایران هنوز رواج نیافته است.
وی ادامه داد: در بخش قوانین و مقررات نیز هنوز چارچوب مشخصی برای سرویس‌ها و کسب و کارهای نوین شکل نگرفته که از موانع جدی در عدم گسترش کسب و کارها در این بخش است.

جهرمی یاد آور شد: در حوزه موبایل سرویس های کشور مقرون به صرفه است اما در بخش تلفن ثابت این ویژگی وجود ندارد که این موانع باید برداشته شود. وی اظهارداشت: در یک جمع بندی نبود محتوا و نبود خدمات بر اساس فرهنگ کشور مشکلات این حوزه است و در حوزه زیرساخت شرایط برای رشد در این بخش وجود دارد.

جهرمی در پاسخ به این پرسش که برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در طراحی، پیاده سازی و اجرا و توسعه اقتصاد دیجیتالی چیست؟ گفت: بازیگران اصلی حوزه اقتصاد دیجیتال کسب و کارهای نو پا هستند، از اینرو برنامه این وزارتخانه این است که می خواهد در کشور چندین شرکت استارتاپی با درآمد بالا داشته باشد.

وی اظهارداشت: در حال حاضر مجموعه آپ که یکی از شرکت های پرداخت الکترونیک در کشور است، گردش مالی آن 800 میلیون دلار در سال است که البته ممکن است با تغییر نظام کارمزد این رویه تغییر کند.

وزیر ارتباطات افزود: مجموعه تجارت الکترونیک در کشور مثل دیجی کالا ظرفیت تبدیل شدن به استارتاپ با گردش مالی بالا را دارد. وی با اشاره به پیش بینی ایجاد 26 هزار کسب و کار نوپا در کشور، گفت: تغییر و تحول در حوزه کسب و کارها نوپا رخ می دهد که برای رسیدن به این هدف باید یک برنامه مشخص در این بخش داشته باشیم.

 

منبع:ایبنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.