هیجان در چهارراه استانبول/ رقابت اسکناس‌های سبز و آبی

در حالی بانک‌ها از امروز به مناسبت عید غدیر خم توزیع اسکناس نو را آغاز کردند که در سویی دیگر بازار اسکناس نیز درگیر حال و هوای اسکناس‌های بانکی است، چمدان اسکناس فروش‌ها به سبز و آبی تغییر رنگ داده و قیمت‌ها در نوسان است.

عصر بانک؛به گزارش ایسنا، به روال هر سال بانک مرکزی در آستانه عید غدیر خم و با توجه به نیازی که وجود دارد نسبت به توزیع اسکناس‌های نو در بانک‌ها اقدام کرده است. از این رو از امروز همزمان با 12 شهریورماه تا 16 ماه جاری بانک‌های عامل در شعب منتخب اسکناس‌های نو را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. بر این اساس اسکناس‌های 500 و 1000 تومانی و مسکوک رایج نیکل توزیع می‌شود.

 

بانک‌های صادرات، ملی، ملت، اقتصاد نوین، پارسیان، سپه و پست بانک در شعب منتخب خود توزیع اسکناس را انجام می‌دهند. شرایط نیز به گونه‌ای است که متقاضی می‌تواند با مراجعه به شعبه هر یک از این بانک‌ها بدون ارائه مدرک خاصی 100 برگ 500 تومانی و یک دسته 100 برگی هزار تومانی دریافت کند. در عین حال که در دریافت سکه‌های نیکل نیز محدودیتی وجود ندارد.

 

باید یادآور شد که یک نفر می‌تواند به هر هفت بانک منتخب مراجعه کرده و اسکناس دریافت کند که در این حالت قابلیت گرفتن 14 برگ اسکناس نو وجود خواهد داشت.

 

اما در سوی دیگر در چهارراه استانبول و در جایی که اسکناس‌فروشان چمدان‌های خود را باز کرده‌اند، می‌توان به وضوح تغییر این چمدان‌ها با هاله‌ای از اسکناس‌های 1000 تومانی سبز و آبی و 500 تومانی را مشاهده کرد، در حالی قیمت‌ها در بازار تا حدی تحت تاثیر توزیع اسکناس قرار گرفته که تا قبل از این ظاهرا روند تا اندازه‌ای صعودی بوده است. در حال حاضر اسکناس‌های 1000 تومانی تا بسته‌ای 130 هزار تومان و اسکناس هزار تومانی سبز تا حدود 5000 تومان گران‌تر و 135 هزار تومان به فروش می‌رود. پیش بینی فعالان بازار این است که هر چه به روزهای منتهی به عیدغدیر خم نزدیکتر شویم قیمت‌ها نزولی خواهد بود.

 

 

جالب اینجاست که اسکناس‌های 1000 تومانی سبز به فاصله‌ای کوتاه از توزیع رسمی در بازار پول یعنی از خردادماه به راحتی در دست دلالان دیده شده و مورد معامله قرار می‌گیرند و در حال حاضر نیز تا حدی گران‌تر از اسکناس‌های آبی فروش می‌رود.

 

اسکناس‌فروشان عنوان می‌کنند که وقتی تعداد اسکناس‌های سبز در بازار کمتر می‌شود رقابت بین دو رنگ 1000 تومانی نیز بیشتر خواهد شد. این در حالی است که در آستانه عید غدیر خم نیز با توجه به اینکه اسکناس‌های سبز جدیدتر هستند تا حدی تقاضا برای آنها بیشتر وجود دارد. آنها البته می‌گویند که وقتی که زمان توزیع اسکناس نو می‌شود، افرادی که باکس‌های 10 تایی این اسکناس‌ها را به همراه دارند برای فروش به بازار آورده و با قیمت‌های خوبی به فروش می‌رسانند و سودهای  مناسبی هم دریافت نمی‌کنند.

 

اسکناس‌فروشان همچنین درباره تغییر روند فروش سکه‌های نیکل در ایام پیش رو نیز می‌گویند که تقاضای چندانی برای سکه وجود ندارد و عمدتا مردم برای خرید اسکناس مراجعه می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.