ابزارهای جدید پرداخت الکترونیک در راه است

توقع و دامنه استفاده از ابزارهای پرداخت الکترونیک در ایران با شیب تندی رو به افزایش و تغییر است و شرکت‌های فعال در این حوزه باید سرعت نوآوری‌ها و ارائه خدمات و ابزارهای نوین خود را با شتاب جامعه هماهنگ کنند.

عصر بانک؛علی نوری مدیرعامل شرکت فن‌آواکارت، گفت: مقایسه آماری تراکنش‌های الکترونیک بر بستر شتاب و شاپرک نشان‌می‌دهد طی سال‌های اخیر افزایش تراکنش‌ها از شیب ثابتی برخوردار بوده‌است. این روند ثابت و یکنواخت، نشانه این است که سقف تراکنش‌های الکترونیک در کشور ما بیشتر از آنچه طی سال‌های اخیر مشاهده‌می‌کنیم نیست البته در چارچوب ابزارها، شیوه‌ها و مجوزهای قانونی فعلی.

 

وی افزود: هنوز هم کسب‌وکارها و لایه‌هایی متعددی در جامعه ایران وجوددارند که به علل گوناگون و با وجود گردش مالی بالا، ابزارهای پرداخت الکترونیک سهم چندانی در تبادلات آن‌ها ندارد. به عنوان مثال شبکه حمل‌ونقل عمومی شهرها به خصوص تاکسی‌ها و مسافربرهای شخصی با وجود گردش پولی بالا و خرد، هنوز نمی‌توانند از ابزارها و روش‌های آسان و سریع پرداخت و دریافت در کسب‌وکار خود بهره ببرند.

مدیرعامل فن‌آواکارت گفت: گسترش دایره سرویس‌دهی ابزارهای پرداخت الکترونیک به چنین کسب‌وکارهایی مستلزم تغییر یا تصحیح برخی پارادایم‌ها و اصلاح نظام حاکم بر اکوسیستم پرداخت الکترونیک کشور است. نقش اصلی هم در این تغییر و تصحیح برعهده رگولاتورهای این حوزه قراردارد.

نوری گفت: شرکت‌های پی‌اس‌پی به خصوص در چند سال اخیر سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی فراوانی برای تنوع‌بخشی به ابزارها و شیوه‌های پرداخت الکترونیک انجام‌داده‌ و دستاوردهای خوبی هم داشته‌اند و چنانچه بسترهای قانونی  مناسب و لازم فراهم‌شود، سرعت و دایره تنوع خدمات بیشتر از این هم افزایش خواهدیافت.

وی  با اشاره به گسترش روزافزون استفاده مردم از گوشی تلفن‌همراه طی سال‌های اخیر ادامه‌داد: نقش و سهمی که موبایل در زندگی جاری مردم در سراسر جهان پیدا کرده از مدت‌ها قبل شرکت‌های فعال درحوزه پرداخت الکترونیک را به تمرکز بر ارائه ابزارها و روش‌های مبتنی بر موبایل سوق داده‌است. در ایران هم اتفاقات خوبی در این مسیر رخ داده که از جمله آن می‌توان به صدور مجوز برای ان‌اف‌سی اشاره کرد.

مدیرعامل فن‌آواکارت گفت: ما هم در فن‌آواکارت بر روی سرویس‌های "موبایل‌محور" متمرکز شده‌ایم و خوشبختانه به سرعت در حال پیشرفت هستیم و در آینده نزدیک محصولات خوبی به بازار عرضه خواهیم‌کرد.

نوری به صدور مجوزهای شاپرک برای موبایل‌پوزهای فن‌آواکارت اشاره کرد و گفت: برخلاف برخی تحلیل‌ها که موبایل‌پوز را ابزاری منسوخ می‌دانستند، بررسی‌ها و آمارهای جهانی نشان‌می‌دهد این ابزار از جایگاه رو به رشدی در میان ابزارهای پرداخت الکترونیک برخوردار است. بر همین اساس در فن‌آواکارت انرژی و زمان زیادی برای بومی‌سازی چند مدل موبایل‌پوز صرف شد و خوشبختانه موفق شدیم مجوزهای عملیاتی این مدل‌ها را نیز دریافت‌کنیم و برای اولین بار در کشور تعدادی از این دستگاه‌ها را در نمایشگاه الکامپ پیش‌فروش کردیم.

وی در پایان افزود: تمام تلاش ما در نیمه اول امسال بر تولید و توسعه محصولات و سرویس‌ها متمرکز است و امیدواریم در آینده نزدیک از سایر محصولات شرکت در حوزه های QRcode ،  NFC، LVP و اپلیکشین جدید و متمایز فناواکارت با قابلیت های منحصر به فرد رونمایی کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.