جزئیات و آمار فعالان «شرکتهای دانش‌بنیان» و درآمدهای آنها

براساس گزارشهای رسمی ارائه شده تعداد کارکنان شرکتهای دانش‌بنیان صنعتی 28700، تولید‌کننده کالا و خدمات دانش‌بنیان 35300 و دانش‌بنیان نوپا 14000 نفر بوده است.

عصر بانک؛به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا؛ قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان در سال 1386 به تصویب رسید که ایده اصلی این قانون، تحریک نوآوری فناورانه از طریق حمایت از بنگاه‌هایی بود که به خلق ثروت از محل توسعه و تجاری‌سازی فناوری می‌پردازند.

 

این قانون سه نوع بسته حمایتی را شامل می‌شد؛ بسته‌ای از حمایتها که معاونت علمی و فناوری رأسا می‌تواند آنها را ارائه کند مانند برگزاری نمایشگاه تجهیزات ساخت داخل؛ بسته‌ای که نیازمند تأیید هیئت وزیران است و بسته‌ای که مصوبه مجلس شورای اسلامی را می‌طلبد مانند هرگونه معافیت مالیاتی یا تأسیس صندوق نوآوری و شکوفایی.

 

اما حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان، قبل از هر چیز مستلزم شناسایی این شرکتها و مؤسسات بود؛ به همین منظور معاونت علمی و فناوری کارگروهی را با عنوان «ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» راه‌اندازی کرد که مأموریت آن، اولاً شناسایی مؤسسات و شرکتهای دانش‌بنیان و ثانیاً تلاش برای اجرا و فعال‌سازی حداکثری ظرفیتهای این قانون است.

 

بنابراین به‌طور کلی فرآیندهای اجرایی کارگروه را می‌توان به دو بخش «شناسایی و ارزیابی شرکتها» و «توانمندسازی و حمایت از آنها» تقسیم کرد.

 

در فاصله سالهای 93 تا 95 شناسایی شرکتهای دانش‌بنیان با رشد چشم‌گیری همراه بوده به‌طوریکه در طول این مدت شاهد افزایش بیش از 50 برابری تعداد شرکتهای مشمول استفاده از مزایای قانون بوده‌ایم.

 

در پایان سال 1392 تعداد شرکتهای دانش‌بنیان تأیید شده 55 شرکت بود که این آمار تا پایان سال 1394 به 2 هزار و 275 افزایش یافت و تاکنون به رقمی بالغ بر 3 هزار و 100 شرکت رسیده است.

 

پیش‌بینی می‌شود فروش شرکتهای مذکور تا پایان سال جاری به بیش از 200 هزار میلیارد ریال رسیده و بالغ بر 80 هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کند.

 

بررسیها نشان می‌دهد بیشترین تعداد شرکتهای دانش‌بنیان متعلق به حوزه فناوری اطلاعات، ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای و پس از آن، محصولات پیشرفته سایر حوزه‌ها است.

 

طبق آمار رسمی ارائه شده، از لحاظ جغرافیایی نیز کمی کمتر از نیمی از شرکتهای مذکور در شهر تهران قرار دارند و بعد از آن، اصفهان و خراسان رضوی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 

وضعیت شرکتهای مشمول استفاده از این قانون را اگر به سه دسته «دانش‌بنیان صنعتی»، «تولید‌کننده و خدمات دانش‌بنیان» و «دانش‌بنیان نوپا» تقسیم کنیم، درآمد کل هر یک از آنها به تفکیک 130892، 63340 و 1221 میلیارد ریال برآورد شده که مجموع آن 195 هزار و 453 میلیارد ریال می‌شود.

 

تعداد کارکنان شرکتهای دانش‌بنیان صنعتی 28700، تولید‌کننده کالا و خدمات دانش‌بنیان 35300 و دانش‌بنیان نوپا 14000 نفر بوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.