بانک‌های دولتی از سال 97 موظف به انتشار عمومی اطلاعات شدند

«ضوابط ناظر بر حداقل استانداردهای شفافیت و انتشار عمومی اطلاعات توسط مؤسسات اعتباری» برای بانک‌های دولتی به همراه برنامه زمان بندی اجرا، ابلاغ شد.

عصر بانک؛به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مقوله «شفافیت بانکی» از جمله موضوعاتی است که امروزه در بانک‌ها و سایر مؤسسات سپرده‌پذیر بسیار مورد توجه و تأکید قرار گرفته است.

 

بنا به همین ضرورت، شورای پول و اعتبار با هدف ارتقای شفافیت، تحقق نظم بازار به عنوان یکی از ارکان و الزامات توافقنامه سرمایه‌ای بال 2 و3 و همچنین فراهم کردن امکان نظارت عموم بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، در یک‌هزار و یک‌صد و هشتاد و دومین جلسه مورخ 1393.4.24، «ضوابط ناظر بر حداقل استانداردهای شفافیت و انتشار عمومی اطلاعات توسط مؤسسات اعتباری» را مورد تصویب قرار داد.

 

این ضوابط از تاریخ 1393.5.2 برای بانک‌های غیردولتی و مؤسسات اعتباری غیربانکی لازم‌الاجرا شد. لیکن در ارتباط با بانک‌های دولتی، مقرر شد اجرای کامل ضوابط مذکور در چارچوب برنامه زمان‌بندی اعلامی از سوی بانک مرکزی انجام پذیرد.

 

بر همین اساس، برنامه زمان‌بندی پیشنهادی بانک مرکزی به شرح زیر در یک‌هزار و دویست و سی و دومین جلسه مورخ 1396.3.9 شورای پول و اعتبار مورد تأیید و تصویب قرار گرفت:

 

الف: اجرای بند (15‏‏-4) از ابتدای فروردین‌ماه سال 1397

 

ب: اجرای بند (15‏‏-3) از پایان خردادماه سال 1397

 

ج: اجرای بند (15‏‏-2) از پایان شهریورماه سال 1397

 

د: اجرای بند (15‏‏-1) از پایان اسفندماه سال 1397

 

هـ : اجرای سایر بندهای ضوابط یادشده از زمان اجرای بند (15‏‏-4) (ابتدای فروردین‌‌ماه سال 1397).

 

در این بخشنامه تاکید شده است، تمهید مقدمات اجرای موارد مطروحه، به قید تسریع به تمام واحدهای ذی‌ربط بانک های دولتی ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت دقیق اعمال شود.

 

متن کامل ضوابط ناظر بر حداقل استاندارهای شفافیت و انتشار عمومی اطلاعات توسط موسسات اعتباری در اینجا قابل مشاهده است.   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.