مهلت بخشودگی جرایم تاخیر بانک توسعه صادرات تا پایان آذر

مدیرعامل بانک توسعه صادرات اعلام‌کرد: صادرکنندگان می‌توانند تا 29 آذر با پرداخت بدهی معوقه از پرداخت جریمه دیرکرد معاف شوند که در این مورد سقفی درنظر نگرفتیم.

عصر بانک؛ علی صالح‌آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: مسئولان بانک توسعه صادرات تصمیم گرفته‌اند به مناسبت روز ملی صادرات از 29 مهرماه به مدت دو ماه جریمه بدهی‌های معوق صادرکنندگان را مورد بخشودگی قرار دهند.

 

وی با بیان اینکه میزان این معوقات خیلی بالا نیست، افزود: 80 درصد تسهیلات بانک به صادرکنندگان به صورت ارزی و 20 درصد به صورت ریالی است که این بدهی‌ها نیز مربوط به تسهیلات ریالی بوده و حدود 500 میلیارد تومان است.

 

صالح‌آبادی با اشاره به امضا تفاهم با وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: قرار شد 400 میلیارد تومان از منابع خود بانک را با تخفیف حداکثر 5 درصدی در اختیار صادرکنندگان قرار دهیم.

 

وی همچنین گفت: با سازمان توسعه تجارت نیز همکاری می‌کنیم تا هر چه ارزش افزوده کالای صادر شده بالاتر رود، تخفیف بالاتری نیز به آن تعلق بگیرد.

 

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به بحث صادرات غیرنفتی که در اقتصاد مقاومتی مهم است، افزود: برای حضور در بازارهای جهانی، اقلام باید از نظر کیفیت و قیمت رقابت‌پذیر باشد که عامل نرخ سود تسهیلات تنها یکی از عوامل موثر در افزایش یا کاهش قیمت‌ها است.

 

وی گفت: در نیمه اول امسال، تسهیلات را با نرخ 16 درصد در اختیار صادرکنندگان قرار دادیم که هم‌اکنون این رقم برای صادرات در مناطق محروم 7 درصد و در سایر مناطق 11 درصد تعیین شده است.

 

صالح‌آبادی با تاکید براینکه ما باید روابط بانکی خود را با بانک‌های خارجی توسعه دهیم، خاطرنشان کرد: ما باید حساب‌هایی را در بانک‌های خارجی ایجاد کنیم تا صادرکننده مطمئن‌تر بتواند گردش پولی داشته باشد.

 

او افزود: هم‌اکنون در 23 بانک خارجی افتتاح حساب کردیم، در 65 کشور نیز بطور مستقیم و غیرمستقیم می‌توانیم پول جابجا کنیم و ال‌سی باز کنیم و با 90 بانک به طور مستقیم و غیرمستقیم رابطه بانکی برقرار کردیم که این به کاهش هزینه نقل و انتقال پول کمک زیادی کرده است.

 

صالح‌آبادی گفت: بانک مرکزی اخیراً در بخشنامه‌ای به بانک‌ها اجازه داد تا برای خرید و فروش ارز مستقیم با صادرکننده کار کنند و همچنین بانک مرکزی تصمیم گرفته نرخ ارز را تا پایان سال یکسان‌سازی کند تا هزینه نقل و انتقال پول را کاهش دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.