نظام اعتبارسنجی در خدمت کاهش مطالبات معوق بانکها

یک کارشناس اقتصادی گفت: نظام بانکی باید برای ارائه خدمات و تسهیلاتی که به مشتریان خود اعطا می‌کند بر پایه اعتبارسنجی رفتار کند تا بسیاری از مطالبات معوق کاهش یابد.

عصر بانک؛حیدر مستخدمین حسینی کارشناس اقتصادی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درخصوص مشکلات سیستم بانکی گفت: متأسفانه عدم برخورداری از یک نظام جامع اعتبارسنجی در ایجاد و نحوه پرداخت تسهیلات مهمترین مشکل نظام بانکی است.

 

وی افزود: نظام بانکی باید برای خدمات و تسهیلاتی که به مشتریان خود اعطا می‌کند بر پایه اعتبارسنجی رفتار کند تا بسیاری از مطالبات که متأسفانه تاکنون به مرز یکصد هزار میلیارد تومان رسیده، کاهش یابد.

 

این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: از مشکلات ساختاری نظام بانکی این است که نظام اعتبار سنجی جامع نداریم و نتوانسته ایم تا یک حلقه پیوسته از اطلاعات مشتریان را داشته باشیم .

 

مستخدمین حسینی تأکید کرد: تفاوت اصلی که بین نظام بانکی کشور ما با کشورهای غربی وجود دارد در نظام جامع اعتبار سنجی است که انتظار داریم تا با اصلاح نظام بانکی جامع بتوانیم درخصوص اعطای تسهیلات بکوشیم تا از تسهیلاتی که بر اساس روابط و یا بر اساس زمینه هایی که با بانکها بوجود می آید، جلوگیری شود.

 

وی در پایان تصریح کرد: بانکها باید بتوانند نقشی را که دریافت کننده تسهیلات در اقتصاد ایفا می‌کند مدنظر قرار دهند تا مشکلات مطالبات معوق حداقل برسد و از این طریق منابع مالی بانک ها در اختیار واحدهای تولیدی و صنعتی قرار بگیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.